artykuły

GeForce GTX 480 (Fermi) – nowa generacja kart graficznych NVIDI-i (w końcu!)

Przyszłość według NVIDI-i

27 marca 2010, 00:00 Mieszko Krzykowski

Podsumowanie

Trzeba przyznać, że inżynierowie bardzo dobrze przemyśleli architekturę nowych produktów. Jest w niej kilka innowacyjnych rozwiązań. Myślimy, że prędzej czy później (stawiamy na prędzej) AMD też będzie musiało zwielokrotnić liczbę rasteryzatorów i teselatorów. Ale architektura musiała zostać ubrana w produkt, którym jest GeForce GTX 480. I tu zaczynają się schody, ponieważ nie wszystko jest takie, jak byśmy chcieli. Głównie chodzi nam o pobór energii i to, co się z nim wiąże: głośność i temperaturę. GeForce GTX 480 pobiera więcej energii niż Radeon HD 5970 i GeForce GTX 295 (o Radeonie HD 5870 nie wspominając), czyli karty z dwoma układami graficznymi. Oczywiście, jeśli ktoś kupuje kartę graficzną z najwyższej półki, przeważnie nie przejmuje się zbytnio jej prądożernością, ale nikt by się nie obraził, gdyby była „trochę” mniejsza. Karta jest bardzo gorąca. Temperatura rzędu 95 stopni Celsjusza to częsty widok. Lepiej nie wkładać tej karty do słabo wentylowanej obudowy. No i głośność. Karta jest na tyle głośna, że potrafi przeszkadzać nawet wtedy, gdy gramy ze słuchawkami na uszach. A tego już nikt nie lubi.

Wydajność budzi mieszane uczucia. Chciałoby się, aby GPU składający się z ponad trzech miliardów tranzystorów i potrzebujący aż tyle mocy dawał sporo wyższą wydajność. A z tym jest różnie. Oczywiście, GeForce GTX 480 nie jest wolniejszy od Radeona HD 5870, bo to byłaby tragedia. Jest szybszy, ale to, o ile jest szybszy, zależy od pewnego trudnego w ocenie czynnika: wersji DirectX. W grach korzystających z DirectX 9/10/10.1 lub OpenGL wydajność nowej karty NVIDI-i nie rzuca na kolana (biorąc pod uwagę pobór energii oraz liczbę tranzystorów): jest średnio kilka – kilkanaście procent wyższa od Radeona HD 5870 (chociaż zdarza się jej przegrać lub zremisować). Nie jest to zły wynik, ale nie tego oczekiwaliśmy od tego potwora.

Wszystko się jednak zmienia, gdy weźmiemy pod uwagę gry DirectX 11 korzystające z DirectCompute i teselacji. Dopiero tutaj widać cały potencjał tej architektury. Tam gdzie jest potrzebna duża moc przetwarzania geometrii i efektywne wykonywanie obliczeń, nowy GeForce rozwija skrzydła i zwiewa nimi konkurencję (która wielokrotnie podkreślała, od jak dawna ma w swoich kartach teselator i jak umiała go zaprojektować – ach, ta ironia losu!). Na czym polega problem? Na razie dostępnych jest pięć gier DirectX 11, które potrafią wykorzystać drzemiący w nowym GeForsie potencjał.

Stąd te mieszane uczucia. Z jednej strony jest 99,9% gier, w których GTX 480 współczynnikiem cena/wydajność i pobór energii/wydajność przegrywa (i to bardzo wyraźnie) z Radeonami HD 5870 i HD 5970. Z drugiej są obecne i przyszłe gry DirectX 11, w których tak naprawdę tylko nowy GeForce może zapewnić w miarę płynną rozgrywkę (przedsmak tego mamy w Metro 2033). Czyli teoretycznie jest to karta znacznie bardziej przyszłościowa. Teoretycznie, bo właściwie nie wiemy, ile w najbliższym czasie pojawi się gier DirectX 11. Sytuację polepsza nieco to, że większej wydajności kart graficznych będziemy teraz potrzebować praktycznie tylko w grach DirectX 11. Reszta zadowoli się znacznie słabszym sprzętem, więc nowość NVIDI-i będzie się kupowało właśnie pod kątem trybu DirectX 11. Ma ona jeszcze jedną zaletę: właściwie jest to pierwsza pojedyncza karta tego producenta, która bez problemu radzi sobie z jednoczesnym renderowaniem grafiki i PhysX-em, co dodaje kilka gier do listy tych, które za nią przemawiają.

Każdy musi się zastanowić, co jest dla niego ważne i czego oczekuje od swojego sprzętu. Trudno oprzeć się wrażeniu, że docelowa grupa odbiorców, którzy przymkną oko na wady tej karty ze względu na wydajność w trybie DirectX 11, nie będzie zbyt duża. Jest to przyszłościowa architektura, lecz wiele osób woli kupić coś, co dobrze spisuje się teraz, a dopiero po jakimś czasie pomyśleć o zmianie.

Teraz zapewne wszyscy zadają sobie pytanie, kiedy, gdzie i za ile będzie można kupić tę kartę. Okazuje się, że już dzisiaj będzie ona dostępna w kilku dużych polskich sklepach. Może nie będzie to jakaś ogromna liczba egzemplarzy, ale jeśli ktoś bardzo będzie chciał, to uda mu się kupić nowego GeForce'a za... 2000 zł (dzisiejsza cena w Komputroniku i Proline). Trzeba przyznać, że to sporo, ale w cenę jest wliczony tradycyjny u nas „podatek od nowości”. Karta powinna kosztować około 1800 zł, ale dopóki dostępność będzie ograniczona, dopóty cena nie będzie niższa. Z kolei GeForce GTX 470 będzie kosztował 1500 zł, czyli tyle co Radeon HD 5870, a nie HD 5850, z którym ma rywalizować pod względem wydajności.

GeForce GTX 480
Zalety
  • Przyszłościowa architektura
  • Wydajność DirectX 11
  • W końcu brak NVIO i kabelka S/PDIF
  • Dające się używać techniki 3DVision i PhysX
  • Wydajność GPGPU
Wady
  • Początkowa cena
  • Pobór energii, głośność, temperatura działania
  • Współczynnik cena / wydajność i pobór energii / wydajność w grach DirectX 10 i DirectX 9
  • Brak tylnej płytki :(
Do testów dostarczył:NVIDIA
Cena w dniu publikacji (z VAT):2000 zł
Zobacz bieżące oferty:
eMAG.pl
249 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Strona:
losdamianosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losdamianos2010.03.27, 00:01
138#1
Czyli powtorka z serii FX5800 grzeje sie to jak glupie, pobiera wiecej niz 5970, glosne i DROGIE. coz testy potwierdzily moją decyzje, biore radka

miejmy nadzieje ze nastepna generacja bedzie chlodniejsza i ciągnela mniej prądu :)
b.szymZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
b.szym2010.03.27, 00:02
138#2
Z dużej chmury... mały deszcz.
Best93Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Best932010.03.27, 00:02
155#3
Zapraszamy na ostatni już odcinek programów z cyklu ' Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie'.
:E

Wszystkie plotki i spekulacje potwierdzone ;) :
- Głośna (słychać nawet ze słuchawkami na uszach)... 45+ db...
- Gorąca ( czasami 100*C)...
- Pobór prądu większy niż HD5970...
- Wydajność? 5-10% więcej niż HD5870 w porywach trochę więcej...
- Cena! 2000zł =500-600zł więcej za kilka% wydajności względem 5870...
- za 2000 można mieć 2x HD5850 i pozamiatać NV na każdym polu...
- prawie półroczne opóźnienie a efektów zadawalających brak
- ''Krętacto NVidii', puste słowa, obiecanki, przesunięcia premier, atrapy itp...

EPIC FAIL :E:E:E (Jak dla mnie)

To co może cieszyć to wydajność w DX11, teselacja, jednak jest to przyszłościowe pojęcie.
Jednak analizując wyniki z innych zagranicznych portali, które opublikowały recenzję karty, to można stwierdzić, że w grach DX11 jest ATI 1:1 NV, ponieważ ATI jak wynika z innych testów lepiej poradził sobie w Dirt 2.
Ogólnie jak na kartę z takimi zapowiedziami to NV ma niezłą wpadkę...
Ta karta w moich oczach jest kompletnie nieopłacalna...

HD5870 z 2GB pamięci wychodzi to oznacza, że GTX480 straci jeszcze kilka % przewagi, a nawet może się wyrównać poziom wydajnościowy kart. Nie mówiąc o HD5970 który całkowicie rozgromił nowego 'potwora' ze stajni zielonych a do tego pobiera mniej prądu.
Czekać na 5890 pozostaje teraz .

To na tyle jak na razie ;)

PS: A raport to ca co? Za prawdę ma się rozumieć :)?? Dzięki ; )
LoofahZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Loofah2010.03.27, 00:02
74#4
Powiem, że raczej spodziewałem się czegoś... dużo lepszego?
Podsumujmy architekturę w sposób prosty do radka:

- ogromny rdzeń
- ogromny pobór i temperatura
- większa szyna
- więcej pamięci

A wydajność... tylko trochę większa, za to wydaje mi się że AMD może obniżyć cenę kart o 50% skoro nvidii opłaca się za tyle swoje sprzedawać (bo cena tych kart na razie nie wydaje mi się aż tak wysoka (oczywiście nie w Polsce), ale cena produkcji jednak na dużo większa od AMD), a przecież wszystkiego mają więcej.
Nie wiem czego miałem się spodziewać po tej karcie, ale na pewno nie tego. JEDYNĄ zaletą jest tak naprawdę DX11 i teselacja to im się udało i tutaj bym je poleca, ale czy warto? Ja niestety wątpię - przynajmniej na razie, dopóki ceny się nie ustabilizują, wtedy też mam nadzieje zareaguje AMD obniżką cen, bo te 200-300zł może być warto zapłacić za kartę przyszłościową (we wszystkie gry na DX10 i tak pograsz na radku czy gtx, ale nie we wszystkie które wyjdą - wtedy dopiero okazuje się jaki zakup był dobry!), a do tego kilka bajerów, niestety głosnosć bardzo obniża wartość karty, bo choć nie mam jakiejś super głośnej karty to i tak mnie irytuje, a co dopiero ta karta, wolałbym jednak kupić słabszą, ale mieć błogą cisze, dlatego tej karty nie polubię. Temperatury jak zawsze i wszędzie mówiłem - nie obchodzą mnie póki wszystko działa i póki nie uszkodzi to karty, wtedy i tak nie jest to moja wina. Zatem podsumowując moje rozważania, przyznaje karcie:
plusy
+ teselacja
+ DX11 (choc przydałoby sie więcej testów gier w DX11)
+ Przyszłościowa

neutralne
= temperatura
= cena (jak się ustabilizuje to naprawdę może nie być tak źle - oczywiście jeśli AMD nie zmieni swoich!)
= wielkość samej karty

minusy
- głośność, głośność, irytacja, wkurzanie, brak ciszy w nocy, przeszkadza to w grach itd.
- cena w polsce
- wydajność w DX9/10
- współczynnik opłacalności
- czas po jakim wyszła
- obietnice, marketing, køamstwa oszustwa

Jak coś wymyśle to dopisze.
Andrew2Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Andrew22010.03.27, 00:03
-56#5
Rozstrzygną się waśnie
RomanTyczkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
RomanTyczka2010.03.27, 00:03
-89#6
Pozdrawiam moJom Mamę oraz Babcię Tereskę. I Love Kicikici <3
*Konto usunięte*2010.03.27, 00:03
-62#7
losdamianos @ 2010.03.27 00:01  Post: 362695
Czyli powtorka z serii FX5800 grzeje sie to jak glupie, pobiera wiecej niz 5970, glosne i DROGIE. coz testy potwierdzily moją decyzje, biore radka


na drzewo malkontenta, otwieramy szampana!

wreszcie! happy new year!!!

no może z lekkim poślizgiem :P
michalk61Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
michalk612010.03.27, 00:04
-46#8
NO to jadymy ciekawe ciekawe :D

PCLAB.PL NAJLEPSZA STRONA W NECIE :D
SławekplZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Sławekpl2010.03.27, 00:04
46#9
no tak, nikt nie czytał ale się musiał wpisać :P
z tego co już przeczytałem to jedno mnie zastanawia
jaką cześć duszy musiały sprzedać pewne osoby i co zostało poświęcone by mieć możliwość opublikowania tego arta? :hmm:

2:40 AM
z tego co doczytałem na innych stronach...
- redakcje, które dostąpiły zaszczytu jako pierwsze opublikowania recenzji, dostały 'przykazy' co i jak ma być testowane :mad2:
- nV przy obecnym układzie A3 zakłada dużą awaryjność, dostępność tej karty będzie niska, poprawę sytuacji ma przynieść A4 lub nawet B1
- nie ma co liczyć na obniżkę cen kart ATI, gdyż licząc wydajność do ceny można nawet prognozować wzrost cen kart czerwonych, niekoniecznie przez producenta układu, a sprzedawców, producentów kart, dystrybutorów - wyższa marża, bo i tak się sprzeda
niestety zieloni przekombinowali

czekam na rzeczywiste testy kart w wersjach produkcyjnych i ich porównanie do najnowszych sterów ATI

03:50 AM
gdzie indziej doczytałem, że Vega i Miekrzy pakują się w jedną walizkę i jadą w nagrodę na Hawaje :rotfl:

04:50 PM
Przeczytałem wszystkie komentarze tutaj ;) (610)
- kilka osób napisało, że nV dopracuje stery, tylko czemu nie dociera do nich fakt, że sam układ istnieje już pół roku, także programiści mieli dużo czasu na ich poprawienie,
chyba, że ktoś myśli o optymalizacjach w stylu, znikających drzew oraz innych obiektów, właściwie tego można się spodziewać, nie byłaby to pierwsza taka „wpadka” zielonych :/
- wydajność w metro – ATI może nie pokazało jeszcze na co ich stać, trzeba poczekać na nowe wersje sterów , w końcu to nowa gra i pisana specjalnie dla nV :)
- WC – nie znam się na tym zbytnio, ale czy rurki, wytrzymują temperatury zbliżone do 100 stopni? :hmm:
- głośność – pomiar pomiarem, a słyszał ktoś z Was o dokuczliwości pewnych częstotliwości, które same w sobie nie są głośne na miernikach, ale podnoszą ciśnienie słuchaczom? :mad2:
- ktoś się pytał gdzie się podziała seria 3xx od zielonych – ale to było już wyjaśniane, są to odświeżone karty serii 2xx, a nie chcąc mieszać w nazwach i odciąć się od poprzedniej generacji „kotletowej” zieloni fermi nazwali 4xx
Najlepszy komentarz jaki tu czytałem był o wydajności nowych kart lecz w odniesieniu do segmentu grzewczego :rotfl:
`mietekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
`mietek2010.03.27, 00:04
-12#10
wreszcie! Fermi FX 480 :E
Ta karta jest chyba tylko po to żeby była :/
Kto chce karte która ciągnie więcej niż 2układowa i WYJE jak suszarka?
lol,nvidia zaszalała :P ta karta się nie OPŁACA!te kilka %nad 5870(nie zawsze)nie zmieni że to ciągnie tyle prądu i hałas OMG !
Zaloguj się, by móc komentować
28