Monitory i projektory
Artykuł
Sebastian Krzeczkowski, Środa, 5 maja 2010, 06:00
Jeśli spytamy osobę niezaznajomioną z nowinkami technicznymi o to, z czym kojarzy jej się komputer, to najpewniej usłyszymy, że z ekranem i dużym, przeważnie szumiącym pudłem. Jeszcze nie tak dawno na biurkach dominowały (w każdym sensie) monitory kineskopowe (CRT). Technika LCD dopiero raczkowała i na monitory tego typu mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Nie dość, że były one trudno dostępne, to jeszcze trzeba było za nie zapłacić dużo więcej niż za tradycyjny model. Ale to już tylko wspomnienia. Ekranów kineskopowych obecnie praktycznie się nie produkuje, a LCD można kupić już za kilkaset złotych. Niestety, oferta jest tak bogata, że bardzo trudno wybrać odpowiedni model. Zebranie i zaprezentowanie w jednym artykule większości dostępnych monitorów ciekłokrystalicznych wręcz byłoby niemożliwe. Dlatego postanowiliśmy ograniczyć liczbę modeli w teście według najprostszego kryterium: ceny.

Jakiś czas temu na swoich łamach zamieściliśmy zapowiedź większej publikacji na temat monitorów LCD. Dzisiaj spełniamy obietnicę. Oto porównanie około 50 monitorów wszystkich najważniejszych producentów, których modele są dostępne w Polsce. Podczas redakcyjnego spotkania, na którym opracowywaliśmy wstępny kształt materiału, pojawił się pewien problem: które monitory testować. Przecież tego jest tak dużo, że gdybyśmy chcieli zapoznać się z każdym dostępnym modelem, to zdezorganizowalibyśmy pracę redakcji na najbliższy rok. Trzeba więc było ciąć. Ale jak to zrobić, żeby nie tworzyć długiej listy wymagań oraz żeby niezadowolonych było jak najmniej? Rozdzielczość, przekątna, rodzaj matrycy, zastosowanie, nowinki techniczne? Możliwości było sporo. My jednak zdecydowaliśmy się pójść po linii najmniejszego oporu (tak, czasami jesteśmy leniami ;)) i dobrać monitory pod względem ceny: do 1000 zł (plus kilka procent). Dolnej granicy oczywiście nie ma. Jesteśmy świadomi tego, że nie wszystkim spodoba się takie kryterium. Z drugiej strony wiemy z doświadczenia, że Polacy, kupując sprzęt, myślą przede wszystkim portfelem, a 1000 zł to taka „magiczna” bariera, za którą wszystko wydaje się przynajmniej ciut za drogie.

Ponad miesiąc temu opublikowaliśmy artykuł o technikach stosowanych w obecnie dostępnych wyświetlaczach. Dlatego w tym skupimy się jedynie na przedstawieniu samych produktów, wynikach testów oraz ich porównywaniu. Być może w przyszłości, przy okazji następnego tego typu zestawienia (a na pewno powstanie ;)), obejmującego inną kategorię monitorów, powrócimy do strony technicznej i dogłębniej przedstawimy proces powstawania obrazu. Na razie zapraszamy do zapoznania się z tym, co już przygotowaliśmy.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 46
Zaloguj się, by móc oceniać
avalanche (2010.05.05, 06:31)
Ocena: 2

0%
Świetny art, bardzo pomocny szczególnie ze przymierzam się do kupna nowego monitora :) dzięki!
Denro (2010.05.05, 07:00)
Ocena: 0

0%
Dzięki!

Ostatni rekomendowany samsung jest niesamowity! + digital audio out! Chyba wyrzucę kartę TV z desktopa.
Prosiłbym PcLab o szerszą recenzję Samsunga SyncMaster P2270HD ze względu na jego funkcjonalność.
Kerebron (2010.05.05, 07:05)
Ocena: 8

0%
No i test potwierdził tylko moje obawy, że w tej cenie niczego poza Dellem 2209WA się nie kupi, niestety. IMO. To, że matryce w większości monitorów są matowe, cieszy (żeby jeszcze producenci laptopów/netbooków to pojęli), ale co z tego, jeżeli dookoła jest zamontowana błyszcząca jak psie przydatki ramka, która na dodatek ma różniste fazowania i wyoblenia, tak że na pewno nie ustawi się monitora tak, żeby nie blikowało.

Co do wszechobecnej czerni - najgorzej w tej chwili jest z klawiaturami - poza najtańszymi i najprostszymi modelami nie kupi się białej, szarej czy beżowej klawy. O takiej 'dla graczy' mowy nie ma. Trafiają się srebrne ('taka różnica mnie nie zachwyca' ;) ), ale klawisze też mają czarne. :/
mery_master (2010.05.05, 07:12)
Ocena: 0

0%
Dzięki! Za świetną lekturę :)
SwordOfUltimate (2010.05.05, 07:36)
Ocena: -4

0%
Tnki wciaz w natarciu niestety
Spindle (2010.05.05, 07:38)
Ocena: 11

0%
Brakuje trochę 24' monitorów :) Jak by jeszcze jakiś miał rekomendacje to by było super :D
Fajny art ;)
Mayster (2010.05.05, 07:41)
Ocena: -3

0%
W rekomendacjach link do HP Compaq L2151ws przenosi do Della ;)

a sam artykul dobry i mysle, ze sam z niego skorzystam, bo jestem w trakcie zmiany monitora.
Bartoo (2010.05.05, 07:46)
Ocena: -3

0%
O! Wlasnie mi się marzył taki art ;)
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane