Myszki, klawiatury
Artykuł
Sebastian Krzeczkowski, Niedziela, 28 lutego 2010, 08:30
Jaka powinna być idealna klawiatura? Oczywiście musi być solidnie wykonana, działać precyzyjnie, a układ klawiszy nie może sprawiać niepotrzebnych problemów. To cechy podstawowe. Czy coś jeszcze? A może powinna ciekawie wyglądać, byśmy nie musieli się wstydzić przed znajomymi, że trzymamy na biurku szary klocek? Na pewno nie powinna męczyć dłoni podczas długiej pracy. Może jeszcze jakieś dodatkowe funkcje multimedialne? Właściwie czemu nie? Czy właśnie takie są dwie wyjątkowe klawiatury, które trafiły niedawno w nasze ręce?

Logitech Illuminated Keyboard

Klawiatura firmy Logitech jest pakowana w średniej wielkości pudełko utrzymane w charakterystycznych ciemnozielonych barwach. Oglądając opakowanie, możemy zapoznać się z wyglądem klawiatury oraz przeczytać bardziej szczegółowe informacje o jej głównych cechach. Wraz z klawiaturą otrzymujemy: instrukcję szybkiego startu, płytę CD z oprogramowaniem SetPoint oraz broszurkę z zaleceniami dotyczącymi użytkowania klawiatury.

Illuminated zdecydowanie wpada w oko. Sprawia wrażenie prostej, „czystej”, a zarazem eleganckiej. Obudowa jest zbudowana z kilku rodzajów materiałów. Czarny i matowy plastik znajduje się dookoła klawiszy oraz na spodzie. W dolnej części klawiatury umieszczono podpórkę pod nadgarstki z gumopodobnej antypoślizgowej substancji. Pomiędzy główną częścią obudowy a podpórką wbudowano pasek z błyszczącego czarnego plastiku. Całość została „zamknięta” paskiem z przeźroczystego plastiku o szerokości około 0,6 cm.

Logitech Illuminated ma 45,5 cm długości, 16 cm szerokości (podkładka pod nadgarstki jest integralną częścią klawiatury) oraz... 0,9 cm grubości (w najgrubszym miejscu). Poniżej 1 cm grubości to jedna z cech szczególnie eksponowanych przez firmę Logitech. Następna to klawisze o niskim skoku. W Illuminated zastosowano system PerfectStroke, dotąd stosowany jedynie w modelu Logitech diNovo Edge.


Wersja klawiatury, która dotarła do naszej redakcji, ma tzw. rozkład brytyjski, lub międzynarodowy. Charakteryzuje go duży klawisz Enter w kształcie odwróconej litery L i krótki lewy Shift, obok którego umieszczono lewy ukośnik (ang. backslash). Dla zwolenników długiego lewego Shifta, których nie brakuje i w naszej redakcji, dostępna jest również wersja z rozkładem amerykańskim.

Żeby redaktor nie miał za łatwo, klawisze testowanej wersji zostały opisane według specyfikacji rynku szwajcarskiego. Tak więc podczas testów w większym stopniu niż dotychczas przydała się umiejętność pisania bezwzrokowego. Od razu uspokajamy: klawiatury dostępne w polskich sklepach mają tradycyjne dla naszego kraju oznaczenia.


(Kliknij, aby powiększyć)

Producent zrezygnował z dodatkowych przycisków multimedialnych. Zamiast tego postanowił wykorzystać dostępne w każdej klawiaturze klawisze funkcyjne F1F12 przez przypisanie im dodatkowych czynności uruchamianych jedynie w kombinacji z dodatkowym klawiszem Fn, dobrze znanym użytkownikom komputerów przenośnych. Klawisze funkcyjne standardowo są podzielone na trzy grupy. Podział ten wykorzystano także przy dodawaniu odpowiednika multimedialnego. Od lewej mamy „strefy”: internetu (uruchamianie domyślnej przeglądarki, klienta pocztowego, wyszukiwarki oraz aplikacji VoIP), szybkiego dostępu (przełączanie pomiędzy otwartymi aplikacjami, szybkie uruchomienie kalkulatora, lista dostępnych gadżetów, wysunięcie napędu) oraz multimedialną (uruchomienie domyślnego odtwarzacza multimediów, poprzedni utwór, odtwarzaj/pauza, następny utwór). Pierwsze dwa bloki (osiem klawiszy) są konfigurowalne z poziomu sterowników. Przycisk uruchamiający dodatkowe funkcje multimedialne klawiszy F1-F12 umieszczono pomiędzy prawym Altem a Ctrl. Klawisz Fn zastąpił prawy Windows i wywołujący menu kontekstowe.

Zmiany nastąpiły także w blokach nad strzałkami. Wydłużono Delete, a Insert zastąpił klawisz do robienia zrzutów ekranu. Ten z kolei wylądował w miejscu Scroll Locka. Menu kontekstowe jest dostępne jako kombinacja Fn i Print Screen, a Scroll Lock funkcjonuje jako druga funkcja klawisza Pause. Dodatkowe cztery klawisze pojawiły się nad blokiem numerycznym. Służą one do regulacji systemowej głośności, wyciszania oraz sterowania podświetleniem klawiatury. Podświetlenie to ważna funkcja modelu Illuminated, na co zresztą wskazuje sama nazwa produktu. Dostępne są cztery poziomy jasności podświetlenia: 100, 50, 25% i wyłączone.


Po prawej stronie błyszczącego paska oddzielającego podpórkę pod nadgarstki od reszty klawiatury są wyświetlane niewielkie ikonki informujące o aktywnym bloku numerycznym lub wciśniętym Caps Locku.

Na spodzie klawiatury nie znajdziecie żadnych rewelacji. Umieszczono tutaj jedynie pięć gumowych stopek na planie prostokąta (dwie przy górnej krawędzi i trzy przy dolnej) oraz dwie odchylane nóżki. Niby niewiele, ale wystarczająco, by utrzymać klawiaturę w jednym miejscu lub pochylić jej powierzchnię delikatnie w swoją stronę.


Logitech Illuminated komunikuje się z komputerem przewodem o długości 180 cm, który zakończono wtyczką USB. Klawiatura jest objęta 36-miesięczną gwarancją producenta. W polskich sklepach można ją kupić za około 280 zł.

Ocena artykułu:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Sobota (2010.02.28, 08:37)
Ocena: 2

0%
Obydwie fajne klawiatury (zwłaszcza enermax). Jedyne co je zabija to cena.
SunTzu (2010.02.28, 08:50)
Ocena: -2

0%
Korzystam na co dzień z układu brytyjskiego. Przez pierwszy tydzień wszystkie nowinki wydawały mi się przynajmiej irytujące. Zwłaszcza zamienienie @ z '
..... Po 3 tygodniach, te wszystkie nowinki stały się dla mnie bynajmniej wygodne.

-> Teraz mam problem za każdym razem gdy sięgam do zwykłej klawiatury, jest jakby mniej wygodna.

-----
Art bardzo fajny, jednak szkoda, że tak mało klawiatur wart grzechu się pojawiło . Moim zdaniem te rzeczy są tyle warte. W końcu to wygoda :)

Te klawiatury zapewne mają podstawową wadę. Po przejściu na zwykłą pisanie staje się katorgą:)
Sławekpl (2010.02.28, 08:51)
Ocena: 1

0%
Na pierwszym zdjęciu które można powiększyć znaczek laba jest w niefortunnym miejscu, rozumiem, że nie chcecie by ktoś wykorzystywał wasze zdjęcia (prawa autorskie itd. :P) ale jakby umieścić logo na wysokości podpórki nie zasłaniałoby widoku :P
JordanIso (2010.02.28, 08:54)
Ocena: -1

0%
Klawiatury są ekstra, dopóki nie zobaczyłem ich ceny... Jakbym miał wybierać wziął bym Enermax'a. (Napisałem rażąco podobnie do Soboty ale nie zauważyłem jego postu : )
Keiichi_Morisato (2010.02.28, 10:00)
Ocena: 6

0%
Mam Logitech Illuminated i wszystko byłoby świetnie gdyby nie niepoprawne działanie klawisza spacji (jakiś geniusz stwierdził ze wystarczy tylko jeden 'sensor' do tak długiego przycisku). W wyniku, czego naciśnięcie skrajnych części spacji nie jest zarejestrowane. Jest to bardzo irytujące i podobno pojawia się w wielu egzemplarzach.
Countach (2010.02.28, 10:23)
Ocena: 3

0%
Nad Logitechem długo się zastanawiałem, ale stwierdziłem, że tak udziwniony układ będzie mi bardzo przeszkadzał, więc kupiłem Aurorę parę miesięcy temu. Na ślady palców na aluminium doskonale działają nasączone szmatki. Szmatka sunie po klawie jak marzenie i większość śladów schodzi już po pierwszym ruchu. Diody faktycznie świecą jaskrawo, ale tylko wtedy gdy patrzymy na nie pod kątem prostym. Siedząc prosto przed klawiaturą, diody są lekko z prawej i nie przeszkadzają w ogóle :)
SB-UberFail (2010.02.28, 10:50)
Ocena: 6

0%
tasak @ 2010.02.28 10:38  Post: 353662
a jeśli ktoś chce kupić klawiaturę to radzę iść do sklepu i osobiście sprawdzić kalwiaturę niż opierać się na takich testach to nigdy nie odzwierciedli naszych własnych odczuć choć w jakimś stopniu pomoże

wreszcie jakiś głos rozsądku :)
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane