Myszki, klawiatury
Artykuł
Sebastian Krzeczkowski, Niedziela, 28 lutego 2010, 08:30

Podsumowanie

Mimo widocznego na pierwszy rzut oka podobieństwa Illuminated i Aurora Premium różnią się od siebie w kilku ważnych aspektach. Obie cechuje wysoka jakość wykonania i w obu zastosowano ciekawe materiały (nieczęsto w klawiaturach można spotkać metal). Podobne wymiary, klawisze o niskim skoku, precyzja działania i jeden kabel do podłączenia – to chyba koniec podobieństw.

Logitech Illuminated to przede wszystkim podświetlenie o kilku poziomach jasności, klawisze funkcyjne z opcjami multimedialnymi, fenomenalna podpórka pod nadgarstki i możliwość konfigurowania niektórych klawiszy. Aurora Premium to szczotkowane aluminium, koncentrator USB i wewnętrzna karta dźwiękowa. Niestety, nie ma produktów idealnych. W klawiaturze Logitecha najbardziej doskwierało nam przeniesienie klawisza wywołującego menu kontekstowe, spowodowane dodaniem klawisza Fn. Wadą Enermaksa jest szybko brudząca się aluminiowa obudowa i zbyt mocno świecące niebieskie diody nad blokiem z klawiszami numerycznymi. Naszym ideałem byłoby połączenie obu produktów: wygląd, jakość wykonania i funkcje Illuminated i rozkład klawiszy Aurory Premium.

Obie klawiatury są dostępne w polskich sklepach w podobnej cenie. Około 290 zł to trochę drogo, ale nikt z nas nie nastawiał się na dużo mniej. Z klawiaturą jest jak z zasilaczem: raz dobrze wybrana będzie nam służyła przez lata, podczas gdy reszta komponentów będzie się systematycznie zmieniała. Warto więc wydać trochę więcej i kupić produkt, który będzie najlepiej spełniał wymagania.

Logitech Illuminated Keyboard
Zalety
 • Interesujący wygląd
 • Wysoka jakość wykonania
 • Rewelacyjna podkładka pod nadgarstki
 • Precyzyjnie działające klawisze
 • System podświetlenia klawiszy o kilku poziomach jasności
 • Dodatkowe funkcje multimedialne klawiszy funkcyjnych
 • Konfigurowalne klawisze
Wady
 • Klawisz menu kontekstowego przeniesiony w bardzo niewygodne miejsce
 • Cena
Do testów dostarczył:Logitech
Cena w dniu publikacji (z VAT):około 280 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
429 zł
Saturn.pl
447 zł
Media Markt
447 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Enermax Aurora Premium
Zalety
 • Interesujący wygląd
 • Szczotkowane aluminium
 • Wysoka jakość wykonania
 • Precyzyjnie działające klawisze
 • Wbudowany koncentrator USB 2.0
 • Zintegrowana karta dźwiękowa
Wady
 • Aluminiowa powierzchnia szybko się brudzi
 • Niebieskie diody świecą zbyt jaskrawo
 • Cena
Do testów dostarczył:Enermax
Cena w dniu publikacji (z VAT):około 295 zł
Zobacz bieżące oferty:
RTV Euro AGD
4698 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Sobota (2010.02.28, 08:37)
Ocena: 2

0%
Obydwie fajne klawiatury (zwłaszcza enermax). Jedyne co je zabija to cena.
SunTzu (2010.02.28, 08:50)
Ocena: -2

0%
Korzystam na co dzień z układu brytyjskiego. Przez pierwszy tydzień wszystkie nowinki wydawały mi się przynajmiej irytujące. Zwłaszcza zamienienie @ z '
..... Po 3 tygodniach, te wszystkie nowinki stały się dla mnie bynajmniej wygodne.

-> Teraz mam problem za każdym razem gdy sięgam do zwykłej klawiatury, jest jakby mniej wygodna.

-----
Art bardzo fajny, jednak szkoda, że tak mało klawiatur wart grzechu się pojawiło . Moim zdaniem te rzeczy są tyle warte. W końcu to wygoda :)

Te klawiatury zapewne mają podstawową wadę. Po przejściu na zwykłą pisanie staje się katorgą:)
Sławekpl (2010.02.28, 08:51)
Ocena: 1

0%
Na pierwszym zdjęciu które można powiększyć znaczek laba jest w niefortunnym miejscu, rozumiem, że nie chcecie by ktoś wykorzystywał wasze zdjęcia (prawa autorskie itd. :P) ale jakby umieścić logo na wysokości podpórki nie zasłaniałoby widoku :P
JordanIso (2010.02.28, 08:54)
Ocena: -1

0%
Klawiatury są ekstra, dopóki nie zobaczyłem ich ceny... Jakbym miał wybierać wziął bym Enermax'a. (Napisałem rażąco podobnie do Soboty ale nie zauważyłem jego postu : )
Keiichi_Morisato (2010.02.28, 10:00)
Ocena: 6

0%
Mam Logitech Illuminated i wszystko byłoby świetnie gdyby nie niepoprawne działanie klawisza spacji (jakiś geniusz stwierdził ze wystarczy tylko jeden 'sensor' do tak długiego przycisku). W wyniku, czego naciśnięcie skrajnych części spacji nie jest zarejestrowane. Jest to bardzo irytujące i podobno pojawia się w wielu egzemplarzach.
Countach (2010.02.28, 10:23)
Ocena: 3

0%
Nad Logitechem długo się zastanawiałem, ale stwierdziłem, że tak udziwniony układ będzie mi bardzo przeszkadzał, więc kupiłem Aurorę parę miesięcy temu. Na ślady palców na aluminium doskonale działają nasączone szmatki. Szmatka sunie po klawie jak marzenie i większość śladów schodzi już po pierwszym ruchu. Diody faktycznie świecą jaskrawo, ale tylko wtedy gdy patrzymy na nie pod kątem prostym. Siedząc prosto przed klawiaturą, diody są lekko z prawej i nie przeszkadzają w ogóle :)
SB-UberFail (2010.02.28, 10:50)
Ocena: 6

0%
tasak @ 2010.02.28 10:38  Post: 353662
a jeśli ktoś chce kupić klawiaturę to radzę iść do sklepu i osobiście sprawdzić kalwiaturę niż opierać się na takich testach to nigdy nie odzwierciedli naszych własnych odczuć choć w jakimś stopniu pomoże

wreszcie jakiś głos rozsądku :)
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane