artykuły

Synology DS710+ – test serwera NAS

Zaawansowany Półprofesjonalny Serwer Tego i Owego

35
4 marca 2010, 10:20 Marcin Karbowniczek

DiskStation Manager 2.3

Na ukończeniu są prace nad wersją 2.3 systemu, mającą zastąpić wersję 2.2. Pod adresem //demo.synology.com/ jest dostępna wersja demonstracyjna nowszego systemu, którą można samemu przetestować.

 

Jedną z nowości jest Photo Station 4. Usługa ta została nieco zmodernizowana w stosunku do starszych wersji i wygląda całkiem nieźle.

 

Pozwala nie tylko na gromadzenie i przeglądanie zdjęć, ale także komentowanie ich oraz wprowadzanie informacji o miejscu wykonania. Funkcje te sprawiają, że dzięki Synology można bardzo łatwo i szybko stworzyć własny serwis np. ze zdjęciami z wakacji. Choć w internecie funkcjonuje szereg darmowych portali, które to umożliwiają, udostępnianie swoich zdjęć na własnym serwerze ma wiele zalet. Niestety, w obecnej wersji Photo Station 4 wykazuje pewne błędy, takie jak niepoprawne wyświetlanie paska nawigacji w przeglądarkach Opera i IE (w Firefoksie jest wyświetlany poprawnie).

 

Photo Station 4 umożliwia także oglądanie materiałów wideo oraz tworzenie pokazów slajdów.

 

Ciekawym modułem, którego z powodu braku odpowiednich akcesoriów nie udało nam się przetestować w swoim laboratorium, jest Surveillance Station. Czwarta wersja, dostępna na stronach Synology.com, pozwala na podłączenie do 10 kamer IP, których obraz może być rejestrowany.

 

Urządzenie umożliwia wprowadzanie harmonogramów nagrywania, rejestrację jedynie ruchu, nagrywanie ciągłe, konfigurację czasu, przez który przechowywany jest materiał, wysyłanie powiadomień alarmowych pocztą e-mail oraz SMS-em, a także przeglądanie zdarzeń. W efekcie użytkownik zyskuje dosyć zaawansowany, a zarazem bardzo wygodny w obsłudze system do monitoringu. Czy jest to system bezpieczny i wydajny? Niestety, tego nie mieliśmy jak sprawdzić, ale sam interfejs użytkownika oraz liczba możliwości zrobiły pozytywne wrażenie.

 

Spodobał nam się również interfejs File Station 3, który po zainstalowaniu niewielkiego, automatycznie pobieranego pluginu pozwala również na dostęp do danych zlokalizowanych na dysku komputera, z którego obsługiwany jest serwer. Interfejs został wykonany tak, aby w pełni wykorzystać możliwości techniki AJAX. Jest to zarazem moduł, który bardzo zyskał na użyteczności w stosunku do pierwszego File Station, choć różnica w porównaniu z drugą wersją nie jest tak ogromna.

8