artykuły

Synology DS710+ – test serwera NAS

Zaawansowany Półprofesjonalny Serwer Tego i Owego

35
4 marca 2010, 10:20 Marcin Karbowniczek

Cechy użytkowe

Synology DS710+ jest urządzeniem wygodnym w użytkowaniu. Działa cicho, z wyjątkiem pierwszej minuty od uruchomienia, kiedy to wentylatory pracują zdecydowanie szybciej, niż jest to potrzebne. W konfiguracji z dyskami 2,5-calowymi prawie się nie grzeje. W trakcie pracy miga diodami, co może przeszkadzać niektórym użytkownikom, bo świecą mocno. Nie ma możliwości ich wyłączenia czy przygaszenia, dlatego jeśli ktoś zostawia serwer na noc, na przykład żeby pobierał dane, i śpi w tym samym pokoju, zapewne będzie chciał ustawić go tak, by nie rozświetlał pokoju.

Możliwość instalowania własnego oprogramowania w produktach Synology nie dziwi, w końcu są oparte na systemie Linux – dystrybucji, której ustawienia można dosyć szybko rozgryźć, jeśli miało się doświadczenie w pracy z innymi Linuksami. W ten sposób na DS710+ udało nam się uruchomić kilka dodatkowych serwisów internetowych, które oficjalnie nie są wspierane przez producenta, oraz zainstalować kilka aplikacji.

Firma Synology, trzymając się przez lata jednej koncepcji obsługi NAS-ów i oferując praktycznie ten sam system operacyjny we wszystkich swoich produktach, zgromadziła całkiem liczną grupę użytkowników. Jest to dosyć istotna kwestia, gdyż w razie potrzeby szybko można znaleźć w internecie pomoc związaną z działaniem produktów Synology, bez potrzeby oczekiwania na oficjalne wypowiedzi ze strony producenta. Warto dodać, że serwery Synology kupują również osoby, które znacząco modyfikują działanie systemu. W efekcie porady dostępne w internecie dotyczą nie tylko sposobu konfiguracji poszczególnych usług, ale także metod instalacji i problemów związanych z oprogramowaniem niezalecanym przez samego producenta.

Duża liczba użytkowników to także liczna grupa testerów wersji beta, które co jakiś czas publikuje twórca oprogramowania. Ponieważ nowy firmware każdorazowo wprowadza nowe, ciekawe funkcje (kiedyś taką funkcją był serwer e-mail; obecnie są to nowe wersje modułów podstawowych), użytkownicy chętnie go instalują. Producent uzyskuje w ten sposób dostęp do obszernej bazy testowej, dzięki czemu nowe oprogramowanie powstaje szybciej i zawiera liczne nowe funkcje.

7