artykuły

Synology DS710+ – test serwera NAS

Zaawansowany Półprofesjonalny Serwer Tego i Owego

35
4 marca 2010, 10:20 Marcin Karbowniczek

Wydajność i sprawność działania

Urządzenie cały czas działało dość szybko. Interfejs użytkownika dawał wrażenie pracy praktycznie bezpośrednio przy serwerze, po części dzięki zastosowaniu techniki AJAX. Czas włączenia NAS-a to niecałe półtorej minuty, a wyłączenia – prawie pół minuty. Są to wartości podobne jak w przypadku innych dwudyskowych serwerów NAS. Czas ten wydłuża się wraz z dodawaniem kolejnych pakietów i usług instalowanych poprzez interfejs WWW lub za pomocą połączenia SSH.

 

W celu sprawdzenia szybkości transferu danych przeprowadziliśmy proste testy prędkości zapisu i odczytu z urządzenia poprzez sieć. Zostały one wykonane po bezpośrednim podłączeniu komputera PC z systemem Windows XP Pro do serwera. Płyta główna komputera to ASUS P5B Deluxe, a więc cała komunikacja odbywała się z prędkością gigabitową. Dyski urządzenia to wspomniane 2,5-calowe, 500-gigabajtowe modele firm WD i Samsung. Zostały skonfigurowane w trybie RAID 1, dzięki czemu z 1 TB zostało około 500 GB na bezpiecznie przechowywane dane.

Pomiary wykonaliśmy, przesyłając duże, 4-gigabajtowe pliki za pomocą otoczenia sieciowego (protokół CIFS) i poprzez serwer FTP. Oto wyniki.

 

 

 

Jak widać na załączonych obrazkach, DS710+ jest najszybszym z testowanych przez nas dysków sieciowych. Co prawda pomiary wykazały, że daleko mu do zapowiadanych przez producenta 104 MB/s, które to podobno da się uzyskać w odpowiednim środowisku. Jednak wiemy z doświadczenia, że szybkości transferu podawane przez producentów dysków sieciowych, a tym bardziej routerów Wi-Fi, da się uzyskać chyba nie tyle w odmiennym od rzeczywistego środowisku, co w innym wymiarze :) Dlatego wyniki testów szybkości transferu danych uznajemy za bardzo dobre.

6