artykuły

Synology DS710+ – test serwera NAS

Zaawansowany Półprofesjonalny Serwer Tego i Owego

35
4 marca 2010, 10:20 Marcin Karbowniczek

Interfejs użytkownika – powiadomienia i obsługa nośników

Panel konfiguracyjny został wykonany w nowoczesny sposób, z wykorzystaniem techniki JavaScript, w tym AJAX-a. Dzięki temu interfejs składa się z licznych kart z wielopoziomowym menu, w którym klikanie na poszczególne przyciski powoduje pojawianie się wyskakujących okienek. Jednak nie są to nowe okienka przeglądarki, ani nawet jej karty, a jedynie okienka AJAX-owe w ramach już otwartej strony.

Omawianie wszystkich funkcji i możliwości Synology mija się z celem. Jest ich tak wiele, że można by napisać na ten temat cały podręcznik. Dlatego skoncentrujemy się na nowych funkcjach w modelu DS710+ oraz na elementach, które zmieniły się od czasu naszej poprzedniej recenzji produktu Synology, DS408.

 

Jedną z nowości jest możliwość wysyłania powiadomień SMS, które informują o ważnych zmianach stanu urządzenia, np. o błędach. W tym celu należy zarejestrować się u dostawcy usługi SMS-owej – w serwisie Clickatell. Następnie, po podaniu danych w panelu Synology, urządzenie będzie przesyłało wiadomości na telefon.

 

NAS umożliwia także zarządzanie energią. Pozwala tworzyć harmonogramy wyłączenia i hibernować dyski twarde. Nowością jest funkcja Wake-on-LAN, która pozwala zdalnie włączyć NAS, bez potrzeby naciśnięcia przycisku na jego obudowie. To bardzo wygodne, jeśli serwer znajduje się w innym pomieszczeniu lub np. w biurze, z którym użytkownik łączy się przez VPN.

Możliwości podłączania dysków 2,5-calowych towarzyszy opcja wyboru trybu działania wentylatora, tak by działał on wolniej w przypadku mniejszych dysków.

 

DS710+ pozwala rozbudować system o dodatkową, zewnętrzną macierz dyskową Synology DX5. Zarządza się nią w karcie Wolumen. Ponadto znajduje się w niej przycisk Wyłącz beep, za pomocą którego wyłącza się powiadomienie o błędzie dysku. Udało nam się doprowadzić do takiej sytuacji, co poskutkowało regularnym i bardzo irytującym, choć dosyć cichym piszczeniem wbudowanego głośniczka.

 

Nad bezpieczeństwem danych zgromadzonych w NAS-ie czuwa system SMART. Umożliwia on podgląd bieżących parametrów dysku.

 

DS710+ pozwala również na podłączanie zdalnych dysków SCSI poprzez sieć ethernet za pomocą protokołu iSCSI. W tym celu należy skonfigurować odpowiedni dysk w systemie, podając jego parametry. Niestety, nie dysponowaliśmy takim dyskiem w trakcie testów.

4