artykuły

Synology DS710+ – test serwera NAS

Zaawansowany Półprofesjonalny Serwer Tego i Owego

35
4 marca 2010, 10:20 Marcin Karbowniczek

Pierwsze uruchomienie

Po pierwszym podłączeniu urządzenia do prądu należy je uruchomić i skonfigurować. W tym celu trzeba skorzystać z płyty znajdującej się w zestawie, na której umieszczono program do konfiguracji oraz monitorowania działania NAS-a.

 

W kilku szybkich krokach da się zaktualizować system, ustawić strefę czasową i określić sposób podłączenia do sieci.

 

Wczytywanie danych trwa kilka minut. Po jego zakończeniu można już logować się do panelu administracyjnego za pomocą przeglądarki internetowej.

Do monitorowania stanu urządzenia można też użyć programu z płyty. Na wciąż aktualizowanych wykresach program prezentuje użycie procesora, pamięci i szybkość, z jaką przesyłane są dane przez sieć. W „spoczynku”, gdy większość usług sieciowych nie jest uruchomiona, wartości na wykresach są bliskie zeru.

 

Aby móc zapisywać dane na DS710+, trzeba jeszcze utworzyć wolumin dyskowy. My połączyliśmy oba dyski w macierz RAID 1, w celu zabezpieczenia danych, i w takiej konfiguracji wykonywaliśmy dalsze testy.

 

Potwierdzenie ustawień spowodowało, że system rozpoczął konfigurację macierzy, a następnie jej synchronizację. Niestety, jest to zabieg czasochłonny – całość trwała około półtorej godziny.

 

Następnie urządzenie było gotowe do działania.

3