Obudowy i zasilacze
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 22 lutego 2010, 18:00

Test 1 PTZ – bardzo niskie obciążenie zasilacza

Problem dotyczy bardzo energooszczędnego komputera, z procesorem maksymalnie dwurdzeniowym, wyposażonym w zaawansowane techniki zarządzania energią (EIST, Cool and Quiet) w stanie bezczynności (jeśli chodzi o zasilacze 500–580 W, mówimy tu o mocy rzędu 25–40 W). Taki komputer musi także mieć zintegrowaną kartę grafiki i co najwyżej jeden dysk twardy.

Oczywiście trudno tu spodziewać się niewłaściwych napięć na zasilaczu; w takich przypadkach niezwykle istotna jest sprawność zasilacza przy niskich obciążeniach. W praktyce różnice są olbrzymie:

Nie mamy w tym momencie złudzeń, że zasilacz Enermaksa jest bardzo udaną konstrukcją. Sprawność jest zdecydowanie najwyższa. Bardzo dobrze wypada też Antec TP NEW 550 W. Na szarym końcu zasilacz Be quiet!...

Dla formalności podamy także napięcia oraz tętnienia na poszczególnych liniach zasilacza.

Wydawałoby się, że przy tak niskim obciążeniu nic ciekawego nie może się zdarzyć. A jednak, w przypadku linii +3,3 V tętnienia są już na absolutnej granicy normy ATX. Czyżby zasilacze te zapewniały kiepskie filtrowanie? Dalsze testy z pewnością pozwolą nam na to pytanie odpowiedzieć.

Ocena artykułu:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane