Obudowy i zasilacze
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 22 lutego 2010, 18:00

Enermax MODU87+ 500 W – budowa i wnętrze

Enermax od dłuższego czasu słynie z produkcji świetnej jakości zasilaczy, o bardzo dobrym współczynniku sprawności. Tym razem jednak testom poddamy produkt z najwyższej półki, z serii MODU87+, oznaczony symbolem 80 PLUS Gold – czyli szczebel poniżej najlepszych konstrukcji.

Pudełko początkowo wydaje się tajemnicze, a jednocześnie elegancko podkreśla, że jest to produkt z wysokiej półki.

Jest nawet estetyczna saszetka na dopinane kable oraz opaski do ich spinania.

Obudowa Enermaksa MODU87+ 500 W ma błyszczącą powierzchnię i jest pomalowana na czarno. Bardzo widać na niej ślady palców, ale akurat w przypadku zasilacza komputerowego nie będzie to miało znaczenia. Uwagę zwraca lakierowany na złoty kolor wentylator, mający zapewne podkreślać zgodność ze „złotym” certyfikatem.

 

Tylna ścianka zasilacza ma typową kratkę w kształcie plastra miodu.

 

 

Zastosowany przez Enermaksa wentylator to własna konstrukcja o średnicy 14 cm. Jest on oparty na łożysku typu twister, które dzięki bardzo małej powierzchni stykowej może według producenta mieć niewielką głośność nawet przy sporej prędkości obrotowej. Enermax obiecuje także znacznie większą odporność na ścieranie. Jego maksymalna prędkość obrotowa to 1000 obr./min, a minimalna – 330 obr./min.

 

Z wentylacją związany jest także system HeatGuard, chłodzący zasilacz przez kilkanaście sekund po wyłączeniu w celu ochrony elementów, które w momencie wyłączenia były jeszcze ciepłe.

Zasilacz charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością przy niskich obciążeniach, a więc w konfiguracjach z bardzo zaawansowanymi mechanizmami oszczędzania energii procesora w stanach C6 (dotyczy to raczej przyszłości) oraz kartami graficznymi wyposażonymi w energooszczędny tryb 2D (to już teraźniejszość). Czy tak jest w rzeczywistości – sprawdzi nasza platforma testowa zasilaczy.

Produkt ma wszystkie najważniejsze zabezpieczenia prądowe, napięciowe, temperaturowe oraz przeciążeniowe.

Tabliczka znamionowa Enermaksa MODU87+ 500 W wygląda tak:

 

Trzy linie 12 V są ograniczone prądowo do 25 A, a maksymalny łączny prąd o napięciu 12 V to 41 A, co daje 492 W. Jest to bardzo rozsądne podejście, ponieważ jest to praktycznie cała moc zasilacza. Razem na linie 3,3 V oraz 5 V przypada 100 W, co jest wystarczającą wartością.

 

 

Po otwarciu zasilacza nieco zaskoczyły nas pomalowane na niebiesko radiatory. Powierzchnia odprowadzania ciepła duża nie jest, ale przy tak wysokiej sprawności wentylator bez problemu radzi sobie nawet przy niskiej prędkości obrotowej. Zaskoczyła nas też liczba dodatkowych płytek. Regulatory napięcia 3,3 V i 5 V mają swoje osobne, niewielkie laminaty.

 

 

Transformatory zasilacza

 

Główny kondensator, o napięciu 450 V i pojemności 330 uF, znanej japońskiej firmy Rubycon

Jakość lutowania na tylnej płytce jest bardzo dobra, szkoda tylko, że kondensator został zamocowany w tak niechlujny sposób

Ocena artykułu:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane