Obudowy i zasilacze
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 22 lutego 2010, 18:00

Antec TruePower NEW 550 W – budowa oraz wnętrze

Firma Antec, od dawna należąca do czołowych producentów zasilaczy, wprowadziła niedawno odświeżoną rodzinę zasilaczy ze znanej i cenionej serii TruePower. Nowe produkty otrzymały dopisek NEW, aby klient od razu wiedział, z jaką odmianą ma do czynienia. Pudełko ma typowy dla tej firmy wygląd. Zasilacz ma certyfikat 80 PLUS Bronze.

Dołączono także krótką broszurkę dotyczącą możliwości zasilacza.

 

Sam zasilacz wygląda bardzo standardowo, podobnie jak wcześniejsze modele TruePower. Obudowa jest pokryta grafitowym lakierem o nieco perłowym odcieniu. Na bocznej ściance producent wytłoczył swoje logo. Tylna jest bardzo standardową kratką, zapewniającą odpowiednią cyrkulację powietrza w obudowie. Waga zasilacza jest „właściwa” dla produktu tej klasy: 2,3 kg. Długość urządzenia jest bardzo typowa: 15 cm.

Zamontowany w środku wentylator jest wykonany z czarnego plastiku, a jego średnica to 12 cm. Nigdzie nie znajdziecie informacji, w jaki sposób zmienia się jego prędkość obrotowa przy różnych temperaturach pracy, wiadomo jedynie, że jest sterowany systemem PWM. Ma łożysko kulkowe, a jego maksymalna prędkość wynosi 2050 obr./min.

 

Wentylator jest przykryty standardowym okrągłym „grillem”:

Antec TruePower NEW 550 W ma wszystkie możliwe zabezpieczenia:

  • OVP (ang. Over Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem na liniach;
  • SCP (ang. Short Circuit Protection) – zabezpieczenie przed zwarciem;
  • OPP (ang. Over Power Protection) – zabezpieczenie przed przeciążeniem całego zasilacza;
  • OCP (ang. Over Current Protection) – zabezpieczenie przed przeciążeniem prądowym każdej z linii (wymóg normy ATX12V).

Tabliczka znamionowa zasilacza wygląda tak:

 

Cztery Linie +12 V są ograniczone prądowo do 20 A (zgodnie ze specyfikacją ATX), a maksymalny całkowity prąd o napięciu 12 V to 45 A – co daje moc na poziomie 540 W. To bardzo rozsądne parametry, biorąc pod uwagę, że maksymalna moc całego zasilacza jest tylko o 10 W większa. Warto pamiętać, że dzisiejsze komputery wykorzystują w największym stopniu napięcie +12 V (tak zasilany jest procesor, karta graficzna, częściowo płyta główna, a także w znacznej mierze dyski twarde). Maksymalna łączna moc linii 3,3 V oraz 5 V na poziomie 140 W jest więcej niż wystarczająca.

Otwieramy zasilacz:

 

 

Wnętrze na pierwszy rzut oka jest nieco... dziwne. Laminat, na którym znajdują się wszelkie komponenty, jest nieco krótszy niż obudowa. W środku panuje naprawdę duże zagęszczenie elementów, a radiatory nie zapewniają dużej powierzchni odprowadzania ciepła. Wygląda to tak, jakby producent liczył na bardzo wysoką sprawność swoich podzespołów lub wiedział, że wentylator jest bardzo wydajny. Jakkolwiek by było, całość prawdopodobnie działa w dość wysokiej temperaturze.

 

 

Transformatory zasilacza

 

 

Główny kondensator filtrujący o pojemności 390 uF i napięciu 420 V

 

 

Jakość lutowania jest zadowalająca, a dodatkowa folia zabezpiecza przed przypadkowym zwarciem

Ocena artykułu:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane