Obudowy i zasilacze
Artykuł
Filip Straburzyński, Piątek, 29 stycznia 2010, 16:30

Wśród najlepszych producentów obudów komputerowych można zauważyć pewne tendencje stylistyczne, który nadają ich konstrukcjom rozpoznawalny charakter. I choć oczywiście oferta Anteca, Cooler Mastera, SilverStone'a, Chiefteca czy Lian Li jest bogata i różnorodna, to raczej nie powinno być wątpliwości, jakiej marki jest właśnie oglądana obudowa. Młoda szwedzka firma Fractal Design nie sili się na własną, unikatową estetykę, lecz zaprojektowała swoją pierwszą konstrukcję, czerpiąc ze sprawdzonych wzorców. Wielu mogłoby odebrać takie posunięcie jako próbę kopiowania charakteru np. Anteca z serii Performance One lub Lian Li. Czy tak jest w istocie? No cóż... Ani Antecowi, ani Lian Li nikt wcześniej nie zarzucał, że zżynają z Witruwiusza ;)

Niecałe dwa tygodnie temu przedstawiliśmy Wam materiał wideo o obudowie Fractal Design Define R2. Dziś rozwijamy temat w tradycyjny sposób i zestawiamy ten model z jedną z ikon wśród obudów dla entuzjastów – Antekiem P183.

Zdecydowaliśmy się przedstawić Wam te dwie konstrukcje w jednym artykule także dlatego, że obie wywodzą się jakby z tego samego nurtu. Takie zestawienie pozwoli poza tym ocenić, czy już dojrzały rynkowo P183 może czuć się zagrożony przez debiutanckiego Define R2. Obie obudowy dzieli jednakże przepaść: pierwsza kosztuje 630–650 zł, druga – niemal połowę mniej, bo niecałe 390 zł. Czy dzieli je także przepaść jakościowa? A może to zwykła rozpadlina? Rów melioracyjny? Szczelina? Pęknięcie? Ryska?

Po lewej Fractal Design Define R2, po prawej Antec P183

Wzornictwo obu modeli jest bardzo klasyczne. A więc żadne płaszczyzny inne niż poziome i pionowe nie wchodzą w grę, a panele: przedni, górny, boczne, są całkowicie jednolite. Jest tu zatem bardzo spokojnie... No nic się nie dzieje, proszę pana. Antec spróbował co prawda rozweselić lico P183, dodając po jego prawej stronie pas wstawek o romboidalnym kształcie w obwódkach à la chrom, z naciskiem na à. Część fanów marki Antec nie przyjęła tego urozmaicenia zbyt dobrze, podobnie jak my, choć my akurat z nieco innego powodu. Nawet tona chromu nie pomoże, gdy brakuje choćby szczypty finezji w projektowaniu linii obudowy. Fractal Design nie odważył się dodać jakichkolwiek ozdóbek, ale za to obudowa występuje w trzech odmianach kolorystycznych: Titanium Grey (szarość tytanu) oraz Black Pearl (czarna perła), Silver Arrow (srebrna strzała). Szkoda, że te poetyckie nazwy mówią jedynie o kolorze frontu, bo reszta obudowy jest całkowicie czarna.

 

 

Z zewnątrz różnicy w cenie i jakości nie widać za dobrze. Co prawda Antec obłożył konstrukcję P183 niezłej jakości plastikiem, ale nie jest to najpiękniejsze tworzywo. Z drugiej strony nie zostają na nim żadne odciski palców, co jest oczywiście bardzo praktyczne. Niemniej jednak to raczej Define R2 wygląda nieco lepiej, a to za sprawą tylnego panelu, który został utrzymany w czarnej kolorystyce, a u rywala lśni szarością zwykłości. Białe akcenty blaszek śledziowych i łopatek wentylatora tylko przydają atrakcyjności testowanej „czarnej perle”.

Najedź myszką, by zobaczyć tył

 

Przyglądając się już samym plecom obu obudów, łatwo dostrzec podobieństwo koncepcji. Po uchyleniu frontu nie jest tak jednoznacznie, choć i tutaj pewne elementy wyglądają na pokrewne. Mamy tu bowiem po dwa miejsca dla wentylatorów osłonięte niemal tak samo w obu konstrukcjach – klapkami, które otwierają się i zamykają po lekkim dociśnięciu. To wygodne, zwłaszcza gdy z lenistwa postanowimy wyczyścić filtry ssawką odkurzacza. Obudowy rozmijają się jednak zupełnie, jeśli chodzi o wypełnienie przestrzeni. Antec poszedł w kierunku niemal całkowitego otwarcia frontu na świeże powietrze. To praktycznie jeden wielki filtr. Natomiast Fractal Design – odwrotnie: poza minidrzwiczkami skrywającymi dmuchawy, które też nie należą do zbyt przepuszczalnych, wszystko zostało zabudowane. Choć tu jeszcze nie miejsce na rozważania nad wentylacją, to trzeba zasygnalizować w ramach wyjaśnień, że P183 polega całkowicie na powietrzu zasysanym od przodu obudowy. Define R2 nie, bo powietrze ma jeszcze szansę wpaść przez spód obudowy, i to w dwóch miejscach (na środku oraz na wysokości zasilacza). Ponadto konstrukcja frontu tego drugiego tak kierunkuje zasysane przodem powietrze, że wpada ono już za jego wewnętrznym licem (sic!) – od boków. To znaczy, że teoretycznie całkowicie zabudowany przód nie powinien tutaj czynić większej różnicy... zwłaszcza że ma być dzięki temu ciszej.

 

Najedź myszką, by otworzyć klapki wentylatorów

 

Panele wejść i wyjść multimedialnych oraz przycisków są przykładem znaczącej różnicy między oboma obudowami. Define R2 powinna stać na podłodze lub niewiele ponad podłogą – panel umieszczono na wierzchu nad samym frontem. P183 powinna stać wyżej, tak aby wygodnie było sięgać do portów USB. Przyciski są jednak nieco powyżej środka, więc postawienie tej obudowy na biurku to niejedyne wyjście. Konstruktorzy Fractal Design zupełnie zrezygnowali z przycisku Reset oraz diody aktywności dysku twardego. I choć brak tego pierwszego to coraz częstsza praktyka, to brak tej diody nieco nas zdziwił. Być może to już niemodne, by obudowa mrugała od czasu do czasu, ale to przecież nic złego, niekiedy nawet się przydaje. Antec do kompletu dorzucił jeszcze zamek chroniący przed... niepowołanym odkurzaniem filtrów. Ta blokada nie posłuży do zabezpieczenia komputera przed uruchomieniem przez niepowołane osoby, bo da się go uruchomić bądź zresetować również przy zamkniętym froncie.

Najedź myszką, by zamknąć drzwiczki w Antecu P183

Ocena artykułu:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
danon1948 (2010.01.29, 16:49)
Ocena: 0

0%
jak widać oby dwie budy mają dużo wad , ale ja zdecydowałbym się na fractala
Telvas (2010.01.29, 17:00)
Ocena: 1

0%
Dobry art, brawo. Ciekawa tematyka, dobra realizacja. Wreszcie znów coś konkretnego.
Poza tym idealnie się wpasował w moje obecne potrzeby ;) Zastanawiam się nad kupnem Define R2, ale nieco mnie zniechęca brak resetu i diody HDD - za taką cenę to buda powinna być nieskazitelna w tak podstawowych kryteriach. Będzie trzeba wymienić fabryczną diodę na jakąś dwukolorową i sobie HDD podpiąć, a reset chyba jedynie na uC zrobić z rozróżnieniem długości przyciśnięcia przycisku... Ech, ale żeby się tak bawić z budą za niemal 4 stówy?
XGwizdekX (2010.01.29, 17:04)
Ocena: 3

0%
danon1948 @ 2010.01.29 16:49  Post: 343782
jak widać oby dwie budy mają dużo wad , ale ja zdecydowałbym się na fractala

Też... :E
fajny Rafałek (2010.01.29, 17:04)
Ocena: 4

0%
Przy tej różnicy w cenie to Fractal jest oczywistym zwycięzcą.
Labovsky (2010.01.29, 17:09)
Ocena: 1

0%
danon1948 @ 2010.01.29 16:49  Post: 343782
jak widać oby dwie budy mają dużo wad , ale ja zdecydowałbym się na fractala


Pamiętajcie, że waga poszczególnych zalet i wad jest różna. To nie są punkty dodatnie i ujemne, a jedynie informacje o tym, co jest dobre, a co słabe w tej obudowie. Brak diody aktywności dysku w Define R2 to jednak mało znacząca wada w porównaniu np. do znakomitej wentylacji i dobrego wyciszenia :)
prznar1 (2010.01.29, 17:22)
Ocena: -1

0%
Labovsky @ 2010.01.29 17:09  Post: 343800
danon1948 @ 2010.01.29 16:49  Post: 343782
jak widać oby dwie budy mają dużo wad , ale ja zdecydowałbym się na fractala


Pamiętajcie, że waga poszczególnych zalet i wad jest różna. To nie są punkty dodatnie i ujemne, a jedynie informacje o tym, co jest dobre, a co słabe w tej obudowie. Brak diody aktywności dysku w Define R2 to jednak mało znacząca wada w porównaniu np. do znakomitej wentylacji i dobrego wyciszenia :)

?? a co jak np system się zamuli że kursor nawet nie reaguje. komp jest tak cichy że nie słychać pracy dysków (a R2 dobrze wycisza dyski) i jak wtedy poznasz czy masz zwis czy musisz chwilę odczekać. dla mnie to jest kompletna dyskryminacja tej odubowy! poważnie. tego nie zaakceptuję i tyle.
*Konto usunięte* (2010.01.29, 17:22)
Ocena: 0
A ja bardzo poproszę o test big tower - tak od 60 cm wzrostu wzwyż.
Theng (2010.01.29, 17:31)
Ocena: 1

0%
na test Define R2 czekałem od czasu jej pojawienia się i tylko mnie utwierdził w decyzji o zakupie, otwór w tylnej ścianie zasłonię filtrem do odkurzacza ;)
Kszyrztow (2010.01.29, 17:37)
Ocena: 0

0%
Zabieram się za czytanie.Też mam na oku R2.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane