artykuły

Intel Core i3, Core i5 oraz H55 i H57 wespół w zespół – pierwsze procesory 32 nm przy akompaniamencie Intel HD Graphics

Intrygująca platforma Intela

119
7 stycznia 2010, 13:00 Mateusz Brzostek, Tomasz Jadczak
Wyniki testów płyt głównych – testy syntetyczne

Do testów wykorzystaliśmy procesor Core i5-661 (z najwyżej taktowanym rdzeniem Intel HD Graphics – 900 MHz), który ma nominalny zegar 3,33 GHz. W czasie testów Intel Turbo Boost Technology była wyłączona. Dla porównania przetestowaliśmy także platformę LGA775 z procesorem Intel Core 2 Duo E8600 (chipset Intel G41) o taktowaniu 3,33 GHz. W testach 3D do porównania dodaliśmy platformę AMD AM3 z procesorem AMD Phenom II X4 965 BE o taktowaniu 3,4 GHz. Czyli dodatkowo mamy tak lubiane przez wielu porównanie zegar w zegar (choć w przypadku procesora „zielonych” ta prędkość jest trochę wyższa). We wszystkich platformach pamięć działała w trybie dwukanałowym. Procesor AMD Phenom II X4 965 BE został wybrany ze względu na cenę podobną do modelu Intel Core i5-661.

Tradycyjnie zaczęliśmy od testów syntetycznych.


 

 


Syntetyczne testy wydajności pokazały, że ten sam procesor na wszystkich trzech płytach osiąga jednakową wydajność teoretyczną.

 

Badanie przepustowości pamięci w programie Sisoft Sandra obnażyło słabość płyty z fabryki Intela (niemożność zmiany parametrów działania RAM-u)

Badanie opóźnień przyniosło zaskakujące wyniki: kontroler w chipsecie Intel G41 (platforma LGA775) zapewnił lepsze rezultaty niż zintegrowany w nowych procesorach

 

 

 

Everest potwierdza wyniki z Sandry...

... niestety, dotyczy to również opóźnień

Super Pi pokazał, które płyty najlepiej obsługują podsystem pamięci. Z zewnętrzną kartą grafiki jest nawet trochę szybciej

LGA775 ostatni – nowa architektura nawet w jednowątkowych aplikacjach jest znacznie szybsza

Fritz Chess Benchmark potrafi zagospodarować kilka wątków i efekty widać

Wielowątkowy test OMP liczył się dwa razy krócej na i5-661 w porównaniu z E8600

 

22