artykuły

Intel Core i3, Core i5 oraz H55 i H57 wespół w zespół – pierwsze procesory 32 nm przy akompaniamencie Intel HD Graphics

Intrygująca platforma Intela

119
7 stycznia 2010, 13:00 Mateusz Brzostek, Tomasz Jadczak
ASUS P7H57D-V EVO – użytkowanie, BIOS

Na samym początku użytkowania modelu ASUS P7H57D-V EVO spotkała nas niespodzianka: płyta za nic nie chciała się uruchomić z nowym procesorem Intel i5-661 w wersji inżynieryjnej. Po zainstalowaniu procesora Intel i7-860 ASUS budził się do życia tak ochoczo, jak miernej jakości artyści pojawiają się przed kamerami wszelkich programów rozrywkowych. Po zaktualizowaniu BIOS-u do najnowszej wersji sytuacja nie zmieniła się. Dopiero żonglerka modułami pamięci i próba uruchomienia zestawu z jednym modułem okazała się sukcesem. Rozwiązanie MemOK! tym razem nie pomogło. Czyżby zmieniony kontroler w nowych procesorach wymagał jeszcze kilku zmian w BIOS-sie? A może to wina egzemplarza inżynieryjnego procesora, który może się nieznacznie różnić od wersji sklepowej produktu?

Dalej już poszło, jak na ASUS-a przystało, czyli bez problemów. Wydajność była co najmniej dobra (o ile nie bardzo dobra).

Model ASUS P7H57D-V EVO jako jedyny w teście pozwolił na zmianę taktowania wbudowanego w procesor układu graficznego. Tutaj mała uwaga: raczej nie róbcie tego z ustawieniami Auto napięć zasilających. Przy taktowaniu GPU 1,1 GHz BIOS ustawił dla niego ponad 1,55 V. Szybko skorygowaliśmy tę wartość na 1,45 V (domyślnie było to 1,32 V). Takie napięcie wystarczyło, żeby układ działał stabilnie z prędkością 1,1 GHz.

Bardzo bogate i przyszłościowe wyposażenie ucieszy użytkowników rzadziej zmieniających sprzęt. Najnowsze wersje standardów USB (3.0) i SATA (6.0 GB/s) to dobra inwestycja. Nowe dyski i moduły pamięci przenośnej powinny znacznie przyspieszyć dzięki upowszechnieniu się szybszych interfejsów. Możemy spodziewać się wysypu nowej generacji urządzeń; ASUS P7H57D-V EVO będzie mógł wykorzystać ich wydajność.

 

Nowy, biały ekran startowy płyty ASUS-a

Układ menu identyczny jak w innych płytach tej firmy

Najnowszy dostępny w trakcie testów BIOS – 0503

Zakładka Ai Tweaker – jak zwykle nieoceniona przy podkręcaniu (chociaż zmianę zegara GPU przeprowadzamy gdzie indziej)

Kontrola wszystkich podstawowych napięć

Miłośnicy tuningu pamięci nie poczują się zawiedzeni – ASUS umożliwia najbardziej zaawansowane zmiany opóźnień

Zakładka Advanced

W zakładce Uncore Configuration ukryto ustawienia GPU

Można obniżyć zegar taktujący wbudowany układ graficzny

... jak też go podbić

W zakładce Power schowano monitoring sprzętowy (ASUS mógłby wreszcie umieścić Hardware Monitor na belce menu...)

Monitoring obejmuje tylko najważniejsze parametry

Opcje startowe

Zakładka Tools

Osiem możliwych do zapisania profili ustawień

19