artykuły

Intel Core i3, Core i5 oraz H55 i H57 wespół w zespół – pierwsze procesory 32 nm przy akompaniamencie Intel HD Graphics

Intrygująca platforma Intela

119
7 stycznia 2010, 13:00 Mateusz Brzostek, Tomasz Jadczak
ASUS P7H57D-V EVO

P7H57D-V EVO to na razie jedyna płyta ASUS-a z układem Intel H57. Oczywiście, jak przystało na „luksusowy” produkt, została zaprojektowana według koncepcji Extreme Design. Wszystko w imię najlepszych osiągów i niezawodności.

Laminat P7H57D-V EVO ma wymiary 305×244 mm. Sekcja zasilania jest dosyć rozbudowana. W połączeniu z mikroukładem sterującym T.Probe i rozwiązaniem Hybrid Phase, czyli najnowszą generacją VRM (ang. Voltage Regulator Module), ma to zapewnić zapas mocy przy zachowaniu możliwie niskiej temperatury podzespołów na płycie. Jest też technika Stack Cool 3. Zdaniem producenta rozwiązania te przyczyniają się do większej efektywności sekcji zasilania i dłuższej żywotności podzespołów.

Na płycie zastosowano schemat zasilania 8+3. Zasilanie procesora sterowane jest ośmiofazowo, zasilanie kontrolera pamięci i układu graficznego (lub bloku uncore) – trzyfazowo. Producent wyposażył płytę w technikę oszczędzania energii z kontrolerem układowym TurboV. Dobiera ona liczbę aktywnych układów zasilania w zależności od obciążenia. Podnosi to sprawność całego układu zasilania w celu oszczędzania energii elektrycznej. Jakość zastosowanych podzespołów zasługuje na uznanie (kondensatory polimerowe, ekranowane cewki).

Nie zabrakło rozwiązania MemOK!, które pozwala uruchomić komputer, gdy użyta pamięć nie chce działać z płytą. Po wciśnięciu przycisku BIOS ustawia parametry działania modułów na możliwie bezpieczne wartości. Użytkownik nie musi znać się na konfigurowaniu opóźnień i innych parametrów modułów – wszystko ma odbywać się automatycznie.

Na laminacie są cztery sloty pamięci, pozwalające działać modułom w trybie jedno- i dwukanałowym. Maksymalnie płyta może obsłużyć 16 GB RAM-u. Moduły mogą działać z prędkością DDR3 2133 MHz (po podkręceniu, z procesorem bez wbudowanego układu graficznego).

Złącza PCI Express ×16 są dwa. Umożliwiają działanie dwóch kart graficznych w trybie SLI lub CrossFireX (tylko w przypadku procesora bez zintegrowanego układu graficznego). Przy dwóch kartach prędkość, z jaką mogą działać złącza, wyniesie 2*×8. Do dyspozycji pozostają jeszcze trzy złącza PCI Express ×1 i dwa zwykłe PCI.

Urządzeń USB można podłączyć w sumie 14, z czego sześć do panelu wejścia-wyjścia (12 w standardzie 2.0 i dwa 3.0 – dzięki obecności układu NEC). Jest możliwość podłączenia dwóch urządzeń FireWire (IEEE 1394). Ich obsługą zajmuje się układ VIA VT6308P. Pojedyncze gniazdo LAN umożliwia komunikację z prędkością do 1 Gb/s (układem wykonawczym jest Realtek 8112L).

Płyta ma sześć portów SATA 3.0 Gb/s (napędy można łączyć w macierze Raid) i dwa SATA 6.0 GB/s. Zarówno porty USB 3.0, jak i SATA 6.0 GB/s są zarządzane przez specjalny mostek PEX8613 firmy PLX Technology.

Dźwięk jest generowany przez układ Realtek ACL889 (czyżby ASUS już zrezygnował z chipów VIA?). Może on odtwarzać sygnał audio w maksymalnie ośmiu kanałach i 24-bitowej rozdzielczości ze 192 kHz próbkowaniem.

Opis wszystkich zastosowanych technik i pełne dane techniczne płyty są dostępne na stronie producenta.

Niewielkie, zgrabne pudełko w uspokajających odcieniach błękitu

Czarny laminat, niecodzienne kształty radiatorów, złącza w odcieniach niebieskiego – płyta może się podobać

 

Wszystkie kondensatory są polimerowe

Rozplanowanie laminatu – niemal wzorcowe

Oba złącza zasilania są przy samej krawędzi laminatu – tak jest wygodnie

Zagospodarowanie laminatu jest bardzo przemyślane

Panel wejścia-wyjścia został szczelnie wypełniony. Niebieskie złącza USB działają w standardzie 3.0

Wysoka jakość elementów nie tylko w sekcji zasilania procesora. Radiatory są mocowane na kołeczki – w tej klasie to wręcz nie przystoi

Radiator na chipsecie otrzymał mocowanie z użyciem połączenia gwintowego – to najlepsze z rozwiązań

Fantazyjne wzornictwo na przykładzie radiatora na układzie Intel H57

Porządek i solidne elementy

Przycisk MemOK! – na problemy z pamięcią

Układ EPU, mający na celu oszczędzanie energii

Układ TurboV

Wśród dodatków jest bezpieczna dla palców maskownica panelu wyjściowego

18