artykuły

Intel Core i3, Core i5 oraz H55 i H57 wespół w zespół – pierwsze procesory 32 nm przy akompaniamencie Intel HD Graphics

Intrygująca platforma Intela

119
7 stycznia 2010, 13:00 Mateusz Brzostek, Tomasz Jadczak
Intel DH55TC – użytkowanie, BIOS

Budowę płyty można określić jako standardową. Najlepsze elementy zastosowano w sekcji zasilania procesora, chociaż nawet tam cewki nie są ekranowane. Kondensatory elektrolityczne są więc prawie wszechobecne, a płyta wygląda jak solidny wyrób sprzed kilku lat. Takie wrażenie wzmacnia radiator na chipsecie mocowany na drucianą zapinkę – taki ulubiony oldskulowy motyw Intela.

Intel przeprosił się ze złączem PS/2, które dawno już nie gościło na nowych płytach tego producenta. Jest dostępne jedno takie gniazdo.

Płyta okazała się stosunkowo bezproblemowa w obsłudze. Dlaczego stosunkowo? Bo liczba opcji, które użytkownik może zmienić, była dosyć ograniczona. Może to trochę sfrustrować nabywcę, który nie będzie miał wpływu na przykład na to, z jakimi ustawieniami będą działały zainstalowane moduły pamięci. W czasie testów płyta ustawiła opóźnienia na 9-9-9-24, chociaż użyte przez nas moduły mogą działać z dużo mniejszymi. Użytkownik nie może też zmieniać parametrów działania samego procesora czy zintegrowanego układu graficznego.

Podkręcanie na płycie Intel DH55TC okazało się niewykonalne – być może inne wersje BIOS-u wprowadzą taką możliwość, a być może blokada opcji do przetaktowywania była spowodowana tym, że procesor był w wersji inżynieryjnej.

Płyta działała stabilnie i nie odnotowaliśmy żadnych problemów w czasie trwania testów. Nie do pobicia okazał się uzyskany na tej płycie pobór mocy, szczególnie w trybie bezczynności: 37,5 W to najniższa wartość, jaką udało się nam do tej pory odnotować.

Zakładka Main pełni również funkcję informacyjną (dane o procesorze, zainstalowanych modułach pamięci, wersji BIOS-u)

Zakładka Advanced stanowi drogę m.in. do monitoringu sprzętowego

Opcje związane z głównym urządzeniem wyświetlającym obraz

Monitoring sprzętowy


Tylko podstawowe dane

Zakładka Performance oznacza u Intela dostęp do ustawień wpływających na wydajność

Opcje opóźnień pamięci można tylko podejrzeć – nie ma możliwości zmiany czegokolwiek

Zakładka Security

Opcje związane z zasilaniem (warto sprawdzić czy CPU C State jest na Enable)

Opcje związane z uruchamianiem komputera (napęd startowy itp.)

17