artykuły

Intel Core i3, Core i5 oraz H55 i H57 wespół w zespół – pierwsze procesory 32 nm przy akompaniamencie Intel HD Graphics

Intrygująca platforma Intela

119
7 stycznia 2010, 13:00 Mateusz Brzostek, Tomasz Jadczak
Intel DH55TC

Intel DH55TC (Tom Cove) to jedna z pierwszych płyt tej firmy z podstawką LGA1156 i nowym układem H55. Płyta ma wymiary 244×244 mm, a laminat jest niebieski.

Sekcja zasilająca jest skromna i nieprzykryta żadnymi radiatorami. Faz zasilania procesora jest pięć. Według Intela mniej często oznacza więcej: twierdzi, że mniejsza liczba dobrej jakości faz w sekcji zasilającej jest lepsza od dużej liczby przeciętnych. Zarzuty co do wysokiej temperatury działania tej sekcji na płytach Intela producent ze stoickim spokojem odpiera, mówiąc, że nawet jeżeli czasami w układzie zasilającym temperatura osiągnie ponad 100°C, to nie będzie to żaden dramat, bo układ spokojnie może działać w temperaturze do 150°C.

Pasywny system chłodzenia to jeden radiator na układzie Intel H55. Przymocowano go do oczek wystających z laminatu drutem – klasyka w wykonaniu Intela. Oczywiście utrudnia to wymianę układu chłodzenia przez użytkownika.

Rozłożenie elementów na płycie jest dobre. Jakość zastosowanych podzespołów nie rzuca na kolana – jest przyzwoicie. Zastosowano kondensatory elektrolityczne, jedynie w sekcji zasilania procesora są polimerowe o dużej trwałości. Cewki nie są ekranowane.

Cztery gniazda DDR3 mogą obsłużyć do 16 GB pamięci. Płyta umożliwia jej działanie w trybie dwu- lub jednokanałowym. Moduły pamięci mogą działać z prędkością do 1333 MHz. Wśród gniazd rozszerzeń znalazły się: jedno PCI Express ×16, dwa PCI Express ×1 oraz jedno tradycyjne PCI.

Panel wejścia-wyjścia pomieścił złącza wyprowadzające sygnał wideo ze zintegrowanego z procesorem układu graficznego (D-sub, DVI-D oraz HDMI), sześć złączy USB (na laminacie znajdują się wyjścia dla dalszych sześciu urządzeń USB), jedno PS/2 oraz złącza audio. Jest też jedno złącze LAN, działające z prędkością do 1 Gb/s, oraz porty szeregowy i równoległy.

Dźwiękiem zajmuje się zintegrowany układ Intel High Definition Audio (układ wykonawczy to Realtek ALC888S), mogący generować go w ośmiu kanałach (5.1 + dwa kanały).

 

Płyta nie przykuwa wzroku

 

Na laminacie dominują tradycyjne kondensatory elektrolityczne

Format uATX może być dla niektórych plusem

Rozłożenie elementów jest dobre

Niewielki laminat można przymocować do obudowy komputera w ośmiu punktach, co zapewnia należytą stabilność

Cały laminat jest niebieski

Na panelu wejścia-wyjścia znalazło się złącze PS/2 – Intel wraca do tego standardu po dłuższej przerwie

Układ zasilania procesora nie jest rozbudowany

Radiator przymocowany drucianą zapinką i generator kwarcowy w objęciach plastikowego „trzymacza”

Kość BIOS-u schowano w „mikrokrypcie” (biały plastik)

 

16