artykuły

Intel Core i3, Core i5 oraz H55 i H57 wespół w zespół – pierwsze procesory 32 nm przy akompaniamencie Intel HD Graphics

Intrygująca platforma Intela

119
7 stycznia 2010, 13:00 Mateusz Brzostek, Tomasz Jadczak
Intel HD Graphics – czyli następca GMA

Nowym procesorom towarzyszą nowe układy graficzne. Intel zerwał z sagą GMA i nowy rdzeń graficzny otrzymał dumną nazwę: Intel HD Graphics. Procesory Clarkdale szczycą się wykonaniem w technologii 32 nm, nowy układ graficzny musiał zadowolić się 45 nm. To i tak dużo lepiej od 65 nm w układach rodziny GMA. Przejście na niższy proces technologiczny to mniej ciepła, mniejsze zużycie energii, większa łatwość uzyskania wyższych zegarów i wreszcie większy zysk producenta.

Czy Intel HD Graphics to nowa konstrukcja, czy raczej podrasowane GMA? Rewolucji, niestety, nie widać. Ale jest cała masa usprawnień.

Większy kawałek krzemu po prawej to właśnie Intel HD Graphics i kontroler pamięci

Najważniejsze zmiany w architekturze (w stosunku do GMA serii 4500):

  • trzecia generacja jednostek cieniujących (w GMA – druga)
  • zwiększono liczbę jednostek wykonawczych (EUs) do 12 (było 10)
  • zwiększono maksymalną pamięć wideo do 1,7 GB (768 MB)
  • maksymalne taktowanie rdzenia – 900 MHz (do 800 MHz w GMA)
  • wersja Open GL 2.1 (2.0)
  • dynamiczna zmiana taktowania (tylko w wersjach do komputerów przenośnych)
  • dwa wyjścia HDMI jednocześnie aktywne (wcześniej tylko jedno)

Poza tym Intel wprowadził szereg modernizacji lepiej dostosowujących nowy układ do obsługi multimediów. Zwiększono m.in. głębię palety kolorów do 12 bitów, wprowadzono zmiany w wyostrzaniu obrazów ruchomych, podwójne dekodowanie wideo akcelerowane sprzętowo itd. Poniższy slajd prezentuje zmiany na polu obsługi mediów:

Jak widać, zmian jest dużo i większość idzie w kierunku multimediów. To niezbyt dobre wiadomości dla osób lubiących okazjonalnie pograć – Intel HD Graphics nie był projektowany z myślą o grach 3D. Zwiększono wydajność na tyle, na ile pozwalała nieznaczna modernizacja architektury. Gracze muszą mieć nadzieję, że projekt Larrabee doczeka się kiedyś szczęśliwego finału.

Do zastosowań HTPC nowy układ Intela wydaje się bardzo dobry, o czym może świadczyć lista ulepszonych lub dodanych funkcji multimedialnych:

14