artykuły

Intel Core i3, Core i5 oraz H55 i H57 wespół w zespół – pierwsze procesory 32 nm przy akompaniamencie Intel HD Graphics

Intrygująca platforma Intela

119
7 stycznia 2010, 13:00 Mateusz Brzostek, Tomasz Jadczak

Pobór mocy

Zmierzyliśmy pobór mocy całej platformy testowej.

Nasz egzemplarz inżynieryjny procesora Core i5-661 był zasilany napięciem 1,19 V pod obciążeniem i 0,93 V w spoczynku. Core i3-530 był zasilany 1,13 V pod obciążeniem i 0,89 V w spoczynku. VID części graficznej w obu procesorach wynosił 1,15 V.

 

 

Jeśli na widok tych trzech wykresów uśmiech nie wypełzł Wam na twarze, to musicie być zatwardziałymi zwolennikami ogrzewania elektrycznego. Szczególnie interesujące są wyniki platformy ze zintegrowanym układem graficznym. 93 W pod obciążeniem to bardzo mało, jak na szybki procesor. Należy się spodziewać, że pobór mocy w spoczynku jeszcze się poprawi – w dalszej części artykułu możecie przeczytać, że płyta Intela potrafi ograniczyć pobór energii w spoczynku do mniej niż 40 W, i to z nie najsprawniejszym zasilaczem!

Temperatura działania

Zmierzyliśmy również temperaturę działania procesorów. Temperatura była mierzona termometrem cyfrowym z sondą typu K umieszczoną z boku IHS-a.

 

Clarkdale jest jednym z najchłodniejszych procesorów, jakie do tej pory mieliśmy okazję przetestować. Temperatura w spoczynku niższa już być nie może, a pod obciążeniem w tym przypadku bardziej zależy od kształtu IHS-a niż od faktycznego wydzielania ciepła.

11