artykuły

Test pięciu płyt głównych i urządzeń zewnętrznych ze złączem Thunderbolt w porównaniu z USB 3.0, eSATA oraz FireWire

Thunderbolt kontra reszta świata

41 24 lipca 2012, 09:13 Łukasz Marek

Intel DZ77RE-75K

DZ77RE-75K to kolejna w ofercie Intela płyta spod znaku charakterystycznej czaszki.

Ta konstrukcja jest bliźniaczo podobna do opisywanego przez nas wcześniej Intela DZ77GA-70K. Przynosi tradycyjne już połączenie czarnego i niebieskiego oraz trupią czaszkę na radiatorze mostka PCH. Naszym zdaniem starsze modele z czaszką na laminacie wyglądały lepiej i zdecydowanie efektowniej, ale to oczywiście w dużej mierze kwestia gustu.

O zasilanie procesora dba sekcja w konfiguracji 8 + 2.

Tylny panel jest na pierwszy rzut oka identyczny jak w poprzednim modelu (DZ77GA-70K), lecz na jego końcu w oczy rzuca się dodatkowy element: port Thunderbolt, na który wszyscy czekali.

Podkręcanie
Warte wspomnienia jest to, że od czasu pojawienia się płyty DZ77GA-70K znacznie poprawiono BIOS. Wtedy napotkaliśmy problem z obsługą ustawień z użyciem samej klawiatury i musieliśmy wspomagać się myszą. W najnowszej dostępnej wersji oprogramowania mikroukładu został on wyeliminowany: bez najmniejszych trudności można zmienić każdą dostępną opcję za pomocą klawiszy.

Procesor udało nam się podkręcić do 4780 MHz (płyta zaniżała nieco BCLK) przy napięciu 1,44 V. Radiator na sekcji zasilania był już wyczuwalnie ciepły, ale nie przeszkadzało to komputerowi w poprawnym działaniu, a wskazania napięcia były stabilne jak skała.

Intel Extreme Board DZ77RE-75K
Zalety
  • Dobre wyniki testów audio
  • Energooszczędna
  • Osiem portów USB na tylnym panelu
Wady
  • Nieintuicyjne UEFI
  • Brak możliwości wyłączenia funkcji SpeedStep
Cena w dniu publikacji (z VAT):niedostępna
Zobacz bieżące oferty:
RTV Euro AGD
8899 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
2