artykuły

Test pięciu płyt głównych i urządzeń zewnętrznych ze złączem Thunderbolt w porównaniu z USB 3.0, eSATA oraz FireWire

Thunderbolt kontra reszta świata

41 24 lipca 2012, 09:13 Łukasz Marek

Starcie interfejsów
Opisany przez nas wcześniej Thunderbolt robi wrażenie: teoretyczna przepustowość to 10 Gb/s, a więc wyniki testów powinny być sporo lepsze od osiągów, jakie zapewnia którykolwiek z pozostałych przetestowanych interfejsów. Sprawdzimy to, ale najpierw warto przedstawić konfiguracje, które utworzyliśmy z dostarczonych nam nośników, kieszeni i stacji dokujących.

  • LaCie Little Big Disk (Thunderbolt) + Intel SSD 330 – standardowa konfiguracja
  • Seagate Backup Plus (Thunderbolt) – standardowa konfiguracja (HDD 1 TB w środku)
  • Seagate Backup Plus (USB 3.0) – standardowa konfiguracja (HDD 1 TB w środku)
  • Seagate Backup Plus (USB 2.0) – standardowa konfiguracja (HDD 1 TB w środku)
  • Seagate USM (Thunderbolt) + Samsung SSD 830 – Samsung SSD 830 podłączony przez przejściówkę Thunderbolt Seagate'a
  • Seagate USM (USB 3.0) + Samsung SSD 830 – Samsung SSD 830 podłączony przez przejściówkę USB 3.0 Seagate'a
  • Welland Speed Master (USB 3.0) + Samsung SSD 830 – kieszeń ze złączem USB 3.0 z włożonym nośnikiem SSD
  • Unitek Y-1064 (FireWire 800) + Samsung SSD 830 – nośnik SSD włożony do stacji dokującej komunikującej się z PC za pomocą złącza FW 800 (1394B)
  • Unitek Y-1064 (FireWire 400) + Samsung SSD 830 – nośnik SSD włożony do stacji dokującej komunikującej się z PC za pomocą złącza FW 400 (1394A)
  • Welland SunBright (eSATA) + Samsung SSD 830 – kieszeń ze złączem eSATA z umieszczonym w niej nośnikiem SSD.

Thunderbolt kontra reszta świata

Oczywiście, na wykresach najbardziej interesuje nas starcie interfejsu Thunderbolt z USB 3.0 oraz eSATA. Podczas testów odczytu z zewnętrznych nośników nowe złącze Intela zapewniło nieco ponad 350 MB/s. Jest to co prawda najlepszy wynik w stawce, ale daleko mu do zapowiadanych 10 Gb/s. Niemniej drugi pod względem szybkości odczytu eSATA jest wolniejszy o mniej więcej jedną trzecią. Najpopularniejszy, USB 3.0, pozwolił osiągnąć prawie 200 MB/s i tym samym zajął trzecie miejsce. Praktycznie zapomnianego FireWire nie można traktować jako godnego rywala dla trzech najlepszych interfejsów, ale i tak jest szybszy od przestarzałego już USB 2.0.

Jeśli chodzi o zapis na dysk zewnętrzny, sytuacja nieco się zmienia. W tym teście Thunderbolt poległ w walce z eSATA. Drugi z interfejsów utrzymał w czasie zapisu dobre osiągi, porównywalne z tymi, które przyniósł test odczytu, i tym samym wysunął się na prowadzenie, podczas gdy interfejs Intela znacznie stracił na szybkości: w tym teście osiągnął zaledwie nieco ponad 150 MB/s. USB 3.0 zapewnia mniej więcej dwie trzecie wydajności Thunderbolta, a obie wersje FireWire i USB 2.0 to już relikt przeszłości, co widać wyraźnie na wykresie.

12