artykuły

Test pięciu płyt głównych i urządzeń zewnętrznych ze złączem Thunderbolt w porównaniu z USB 3.0, eSATA oraz FireWire

Thunderbolt kontra reszta świata

41 24 lipca 2012, 09:13 Łukasz Marek

Urządzenia Thunderbolt i USB 3.0: LaCie Little Big Disk, Seagate Backup Plus, Welland Speed Master

LaCie Little Big Disk (Thunderbolt)
Pierwszym urządzeniem, którego użyliśmy do porównania interfejsów, był zewnętrzny dysk (a właściwie obudowa mieszcząca dwa nośniki) firmy LaCie. Little Big Disk to nietuzinkowy produkt, który ma posłużyć jako zewnętrzne miejsce na dane. Uwagę od razu zwraca metalowa obudowa o żeberkowej konstrukcji. Z przodu umieszczono święcącą na niebiesko diodę, z tyłu zaś wentylatorek, który chłodzi nośniki. Sprzęt ma osobne zasilanie sieciowe oraz dwa złącza Thunderbolt, dzięki czemu z jego zasobów można korzystać na dwóch komputerach jednocześnie. W środku naszego egzemplarza testowego znalazły się dwa nośniki z najnowszej serii SSD Intela o oznaczeniu 330.

Seagate Backup Plus (Thunderbolt, USB 3.0)
Drugi produkt w naszym zestawieniu to najnowszy przenośny dysk firmy Seagate. Obudowa została wykonana z plastiku, ma wymiary 121 mm × 83 mm × 14,5 mm i jest dostępna w czterech wersjach: czarnej, srebrnej, niebieskiej i czerwonej. W środku producent umieszcza nośnik talerzowy o pojemności od 500 GB do 1 TB. Obudowa została wyposażona w złącze USM, a więc można wybrać interfejs, przez który urządzenie zostanie podłączone do komputera. Standardowo otrzymujemy przejściówkę USB 3.0, ale my dostaliśmy również przejściówkę na złącze Thunderbolt. Z użyciem tych akcesoriów udało nam się utworzyć kilka różnych konfiguracji, które ujrzycie na wykresach.

Welland Speed Master (USB 3.0)
Produkt firmy Welland to nic innego jak obudowa ze złączem USB 3.0. Do środka można się dostać za pomocą dołączonego do zestawu małego śrubokręta: wystarczy odkręcić cztery śrubki, włożyć i podłączyć przez standardowe gniazdo SATA wybrany nośnik, a następnie zamknąć obudowę. W ten oto sposób urządzenie firmy Welland można przemienić w dysk zewnętrzny o praktycznie dowolnej pojemności, podłączany przez port USB 3.0.

10