Technologie i wydarzenia
Artykuł
Redakcja PCLab.pl, Środa, 30 grudnia 2009, 05:45
Przejęcie PCLab.pl przez Grupę Onet.pl SA

Kupienie portalu PCLab.pl przez Onet.pl może nie jest wydarzeniem na skalę światową, ale na pewno było bardzo dużym zaskoczeniem dla wszystkich naszych stałych Czytelników, a nawet członków redakcji PCLab.pl. Rozmowy na temat współpracy pomiędzy przedstawicielami Onetu a Pawłem Pilarczykiem, wcześniejszym właścicielem PCLab.pl, zaczęły się na wiele miesięcy przed oficjalnym ogłoszeniem przejęcia. Umowa została podpisana na przełomie kwietnia i maja, a na początku maja informacja o współpracy została podana do wiadomości publicznej – i wywołała przy tym sporo hałasu w polskim internecie.

 


Wiadomość o przejęciu kontroli nad PCLab.pl przez Onet.pl wiele osób zadziwiła. Naszych Czytelników – bo nie dawaliśmy wcześniej żadnych sygnałów o prowadzonych rozmowach. Rynek – bo w czasie kryzysu niewiele firm decyduje się na inwestycje, chyba że w upadające przedsięwzięcia, a takim na pewno nie był PCLab.pl ;-) Naszą konkurencję – bo chociaż byliśmy silnym zawodnikiem, to było wiadomo, że pod skrzydłami Onetu będziemy jeszcze silniejsi.

Spośród naszych Czytelników większość wyrażała obawy co do przyszłości serwisu. Wielu sugerowało, że nowi właściciele wymuszą spłycenie treści, tak by była ona bardziej odpowiednia dla „masowego odbiorcy”. Inni obawiali się zalewu nachalnych reklam – zasłaniających ekran, odtwarzających denerwującą muzykę i będących zupełnie „nie na temat”. Jeszcze inni przestraszyli się napływu trolli internetowych. Byli i tacy, którzy wróżyli zamknięcie naszego portalu. A jeszcze inni bali się – i sami nie wiedzieli czego.

Minęło pół roku, odkąd PCLab.pl należy do Onetu. Możemy zatem podsumować, co się zmieniło, i – mamy nadzieję – rozwiać Wasze obawy.

Przede wszystkim Onet w ogóle nie ingeruje w treści publikowane na PCLab.pl. Cały czas tworzymy je wyłącznie w redakcyjnym gronie i według swojego wewnętrznego, a nie odgórnie narzuconego harmonogramu. Nikt z korporacji, do której teraz należymy, nie stara się cenzurować naszych artykułów czy wymuszać pochlebne lub krytyczne pisanie o kimkolwiek. Czasem tylko podrzucane są nam propozycje artykułów o technikach wdrażanych przez Onet (lotnicze zdjęcia Zumi, nowa serwerownia), ale sugerowane tematy najczęściej są ciekawe i chętnie je rozwijamy na swoich łamach. W dodatku prócz samej sugestii tematu nikt nas nie zmusza do jego konkretnej oceny – staramy się więc do każdego podejść możliwie obiektywnie. Najbardziej zależy nam na tym, by nie utracić Waszego zaufania. I szefostwu Onetu także na tym zależy – wszyscy chcemy, by PCLab.pl pozostał dla Was rzetelnym źródłem informacji.

Onet zadbał także o nasze zaplecze techniczne. Kupił dla PCLabu nowe serwery, które zainstalowano w nowiutkiej serwerowni w Krakowie. Skończyły się problemy z szybkością otwierania naszego serwisu, a także z niesławnymi błędami 504 Bad gateway czy 404 Not found. Wreszcie zaglądając na nasz portal, nie musicie zastanawiać się, czy dziś się Wam w ogóle otworzy, czy może będzie wyrzucać z siebie dziwne komunikaty.

Nowe serwery PCLab.pl (oznaczone etykietkami)

Zwiększyliśmy także tempo publikacji. Codziennie lub co drugi dzień zamieszczamy nowy artykuł. Zwiększyliśmy tym samym liczbę publikowanych artykułów aż dwukrotnie w stosunku do czasu „sprzed Onetu”. Zwiększyła się też znacząco liczba aktualności – obecnie w ciągu miesiąca ukazuje się ich u nas blisko pół tysiąca! A na początku roku ledwie przekraczaliśmy dwie setki...

Reaktywowaliśmy dział Pliki. Dział ten został przebudowany, usunęliśmy duplikaty plików (a w zasadzie dziesiątki różnych wersji tego samego programu), dodaliśmy wygodniejsze menu nawigacji u góry, no i najważniejsze: uruchomiliśmy własny serwer, na którym umieszczamy pliki do pobrania. Można je od nas ściągać za darmo bez żadnych limitów!

Uruchomiliśmy nowy dział Wideorecenzje. Nasze pierwsze materiały wideo spotkały się z Waszym życzliwym przyjęciem i chociaż nasi dziennikarze jeszcze spinają się przed kamerą, to z czasem na pewno się wyrobimy :-)

 

 

Zwiększył się także komfort pracy w naszej redakcji. Mamy teraz własne, 280-metrowe biuro na warszawskim Ursynowie, więc miejsca ci u nas dostatek. W dodatku w naszej redakcji panuje teraz nieporównywalny klimat – kto nas odwiedził, ten wie! Wciąż zatrudniamy nowe osoby. Część już poznaliście, artykuły innych dopiero się ukażą.

W pocie czoła pracujemy nad nowymi artykułami (w święta też się nie obijamy!) i nad nowymi funkcjami (wyszukiwarka na forum też w planach na najbliższy czas! ;-)). Obiecujemy, że nie będziecie się z nami nudzić, i zachęcamy do częstego odwiedzania PCLab.pl!

Paweł Pilarczyk

Ocena artykułu:
Ocen: 28
Zaloguj się, by móc oceniać
RazerMan (2009.12.30, 06:40)
Ocena: 0

0%
Well done! Jest co czytać :)
Szuri21 (2009.12.30, 06:55)
Ocena: 0

0%
Świetne felietony.Szczególnie ten ukazujący całą prawdę o NVIDI'I w 2009.

Dziękuję redakcji PClab, za naprawde kolejny to już rok udanego serwowania nam, uzytkownikom świetnych artykułów.
mylO (2009.12.30, 06:57)
Ocena: 0

0%
Art o RIAA mistrzowski. :E Boska ironia.
eagle (2009.12.30, 07:04)
Ocena: 0

0%
Brakuje mi tutaj snow leopard. Uważam go za jedno z wydarzeń roku. Wiele by pisać ale jest to pierwszy system pod strzechy który odważył się być 64-bitowy w każdej swojej części.
SwordOfUltimate (2009.12.30, 07:41)
Ocena: 0

0%
niestety onet w tym roku :/
miraż (2009.12.30, 08:18)
Ocena: 0

0%
Onet i jego 'dziennikarka' zniszczyła wszystko
Kiba (2009.12.30, 08:35)
Ocena: 0

0%
IMO udany rok dla branży PC, choć nie obyło się bez wpadek i rozczarowań.
Michał Olber (2009.12.30, 08:51)
Ocena: 0

0%
No, skoro macie teraz dużo czasu i ludzi, to może czas na testy pod Linuksami ?? :P Jakby, co jestem chętny do zatrudnienia na stanowisko głównego testera od dystrybucji Linuksowych :D
cyrix133 (2009.12.30, 08:51)
Ocena: 0

0%
tak przejęcie pclabu przez onet to wydarzenie na skale światowa w branży IT
AMD. (2009.12.30, 08:59)
Ocena: 0

0%
cyrix umiesz czytać uważnie? ja rozumiem, ze to nie artykuł o enwidii ani intelu, ale daj sobie na wsztrzymanie:
'Kupno portalu PCLab.pl przez Onet.pl może nie jest wydarzeniem na skalę światową, ale na pewno było bardzo dużym zakoczeniem dla wszystkich naszych stałych czytelników'
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane