Technologie i wydarzenia
Artykuł
Redakcja PCLab.pl, Środa, 30 grudnia 2009, 05:45

Świat przekonał się do OLED

W 2009 roku, w tle licznych ważnych i niepowiązanych ze sobą wydarzeń, działo się coś istotnego w dziedzinie wyświetlaczy. Wielkie koncerny rozpoczęły lub zapowiedziały wykorzystywanie wyświetlaczy OLED na dużą skalę. Mimo że nie chodzi tu o żadne konkretne wydarzenie ani produkt wprowadzony na rynek w 2009 roku, konsekwencje tych decyzji zrewolucjonizują świat elektroniki w najbliższych latach.

Wynika to z zalet wyświetlaczy OLED i możliwości otwierających się przed wszystkimi, którzy wykorzystają je w swoich projektach. W porównaniu z matrycami LCD, bo to dla nich stanowią główną konkurencję, są cieńsze i znacznie mniej energochłonne. Co więcej, można je wykonywać tak, aby były elastyczne, co w przypadku matryc ciekłokrystalicznych jest nie do pomyślenia.

Zalety OLED-ów wynikają z ich budowy. Znacznie mniejsza liczba warstw, a więc i procesów produkcyjnych, sprawia, że matryce OLED mogą być zdecydowanie tańsze w wytworzeniu niż LCD, gdy trafią do powszechnego użytku. Brak filtrów polaryzacyjnych, lamp lub diod podświetlających i filtrów kolorów pozwala ograniczyć moc potrzebną do świecenia. Co więcej, ponieważ każdy subpiksel wyświetlacza może być zapalany oddzielnie, a piksele czarne pozostają wyłączone, uzyskiwany kontrast obrazu jest zdecydowanie większy niż w przypadku matryc LCD. Ponadto obraz jest tak samo jaskrawy i czytelny niezależnie od kąta, z którego się patrzy.


Jak dotąd popularyzacji OLED-ów na przeszkodzie stały przede wszystkim względy techniczno-ekonomiczne. Materiały, z których wytwarza się diody organiczne, do niedawna miały za małą żywotność, aby zapewnić długi czas działania wyświetlacza. Jednakże wraz z postępem technicznym czas ten znacznie się wydłużył, czego skutkiem są zapowiedzi mnóstwa produktów wyposażonych właśnie w matryce OLED-owe. Wystarczy popatrzeć na oferty najbardziej znanych w Polsce firm z branży elektroniki użytkowej. Samsung wprowadza na rynek telefony komórkowe Omnia II z 3,7-calowym wyświetlaczem OLED o rozdzielczości 800×480, zapowiada netbook z 7-calową matrycą OLED o rozdzielczości 1024×600 i prezentuje prototypowy, 30-calowy telewizor trójwymiarowy. Koncern Sony, który jako pierwszy wprowadził do oferty telewizor OLED, planuje przedstawić na targach CES 2010 jego następcę, 27-calowy model KDL-ZX, a jednocześnie zapowiedział telefon komórkowy Equinox z 2,2-calową matrycą o rozdzielczości 320×240. Pozostali nie zostają w tyle. LG już wprowadził do oferty 15-calowe wyświetlacze OLED, które sprzedaje za 2500 dol., a w planach na 2012 rok ma nawet 40-calowe matryce. Tymczasem gigant na rynku wyświetlaczy LCD AU Optronics przygotował do seryjnej produkcji 14-calowe matryce Full HD, które mogą działać z rozdzielczością 157 pikseli na cal!

W 2010 roku, dzięki tegorocznym decyzjom, wyświetlacze OLED zdominują rynek komórek „z najwyższej półki”. W OLED-y ma być wyposażony nowy HTC, model Google Nexus One, a nawet nowy smartphone firmy HP. Niepotwierdzone pogłoski mówią również, że OLED-y zagoszczą w Apple'ach. Choć firma obecnie temu zaprzecza, jest możliwe, że planowany na 2010 rok tablet tej marki będzie wyposażony w 9,7-calową matrycę OLED. Warto też wspomnieć o firmie OSRAM, która wprowadza na rynek panele Orbeos, świecące właśnie dzięki technice OLED. Cechują się one efektywnością na poziomie 25 lm/W, czyli zbliżoną do wydajności świetlnej żarówek halogenowych, ale świecą ciepłym białym światłem o temperaturze barwowej 2800 K.

 


Za nowymi produktami w 2009 roku stały także liczne decyzje korporacyjne, mniej widoczne dla użytkowników końcowych. Firma Kodak, dotychczasowy pionier i posiadacz największej liczby patentów na techniki OLED, postanowił sprzedać dział wyświetlaczy organicznych koncernowi LG. Ten drugi, aby wzmocnić swoją pozycję na nowym rynku, stworzył specjalną jednostkę organizacyjną, nazwaną LG-OLED, która będzie zajmować się zarządzaniem patentami i technikami OLED. Będzie ona finansowana wspólnie przez LG Electronics, LG Display i LG Chem. Plany zwiększenia produkcji matryc OLED zapowiedziały także takie firmy, jak Samsung i Casio, oraz koncerny chemiczne, takie jak DuPont.

Rosnąca popularność wyświetlaczy OLED jest tak ważna nie tylko dlatego, że zużywają mniej energii i mają lepsze parametry obrazu niż LCD, ale przede wszystkim dlatego, że sama warstwa świecąca może mieć grubość zaledwie kilkuset mikrometrów. Pokrycie jej elastycznymi elektrodami i odpowiednią obudową pozwoli na wykonywanie wytrzymałych, a jednocześnie giętkich wyświetlaczy o grubości nawet ułamka milimetra. Wzbogacenie ich o ekrany dotykowe umożliwia stworzenie rewelacyjnego interfejsu dotykowego, który będzie można zintegrować praktycznie z każdym urządzeniem elektrycznym, zastępując tradycyjne przyciski elektromechaniczne. Otwiera to możliwości powstania urządzeń, o których dotąd zapewne mało komu się śniło. Bez wątpienia dzięki OLED-om czeka nas rewolucja w elektronice.

Marcin Karbowniczek

Ocena artykułu:
Ocen: 28
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane