artykuły

Najfajniejsze prezenty na Gwiazdkę według redakcji PCLab.pl

My byliśmy grzeczni! A Wy?

83 9 grudnia 2009, 16:36 Redakcja PCLab.pl

Panasonic Toughbook CF-19 dla Tomusia

Elektronika ma z reguły to do siebie, że jest krucha. Setki, tysiące, a czasem setki tysięcy drobnych elementów, które są przylutowane do PCB, to potencjalne ofiary upadków, nadepnięć czy zamoczeń. Upuszczenie nowoczesnego telefonu ze schodów zwykle oznacza dla niego śmierć przez rozbicie. Ekrany LCD, gdy dostają solidniejsze uderzenie z tyłu, również odmawiają dalszej współpracy. Obok telefonów najczęściej „przenoszoną” elektroniką są notebooki, które z założenia są mobilne. Ale w tym przypadku mobilne bynajmniej nie oznacza, że są odporne na trudy podróży oraz użytkowania w miejscu pracy... innym niż biuro. Jednak na szczęście są wyjątki od tej reguły. Jednym z nich jest seria notebooków Toughbook firmy Panasonic. Model CF-19 już od kilku lat jest jedną z najciekawszych propozycji w tym segmencie.„FULL RUGGEDIZED”, czyli najwyższa wytrzymałość
Panasonic produkuje różnego rodzaju elektronikę użytkową. Wśród użytkowników notebooków nie jest zbyt znana ze względu na to, że nie sprzedaje typowych laptopów do użytku domowego, a wyspecjalizowane maszyny przeznaczone do używania w ciężkich, mało przyjaznych dla elektroniki warunkach. Najbardziej ekstremalna pod tym względem jest seria Toughbook CF-19. Co odróżnia ją od zdecydowanej większości typowych notebooków?

  • Wytrzymuje upadek z wysokości niemal 1 m bez uszczerbku dla tradycyjnego dysku twardego. W przypadku użycia SSD powinno być jeszcze lepiej. Pod tym względem spełnia wojskowe normy MIL-STD 810F.
  • Można go używać w czasie deszczu! Oczywiście bez parasola.
  • Można z niego korzystać w temperaturze od –20 do +60°C.
  • Wytrzymuje zdeptanie, a nawet przejechanie przez samochód osobowy.
  • Jest też odporny na pył oraz wilgoć w wysokim stężeniu (norma IP54).
  • Wszystkie porty oraz gniazda są zabezpieczone specjalnymi gumowymi zaślepkami.
  • Bateria oraz dysk twardy (lub SSD) są umieszczone w specjalnych kieszeniach, które w razie potrzeby można zdemontować w ciągu 3–5 s.
  • Obudowa jest w całości wzmocniona płytami magnezowymi.
  • Ma wbudowany tablet (dotykowy ekran wraz z piórkiem).
  • Można go wyposażyć w odbiornik sygnału GPS i modem 3G (HSPA).Jak widać, Panasonic Toughbook CF-19 to zdecydowanie nietypowy laptop, który wytrzyma trudy wyprawy w teren, jak i pracy w środowisku niekorzystnym dla większości urządzeń elektronicznych, np. na budowie.

Połączenie ze światem
Projektanci położyli szczególny nacisk także na złącza. Obok standardowych, jak: D-sub, USB, FireWire, sieciowe, Wi-Fi, Bluetooth, w notebooku znalazły się nieco archaiczne, ale niezwykle popularne w przemyśle COM i RJ-11.

Notebook można również kupić w wersji z modemem 3G oraz odbiornikiem GPS. Replikując kartę SIM, możemy prowadzić rozmowy telefoniczne za pomocą komputera oraz korzystać z internetu na zupełnym pustkowiu. Dzięki wbudowanej funkcji tabletu oraz odbiornika GPS natychmiast zamieniamy swój komputer w nawigator satelitarny z niebywale dużym, przeszło 10-calowym ekranem.

Co w środku?
W przypadku tego typu urządzeń ma to drugorzędne znaczenie. Dostępnych jest kilka wersji Toughbooka CF-19. Kilka lat temu można było kupić go z procesorem Intel Pentium M. Dziś jest on wyposażony w najnowsze procesory z serii CULV, np. Core 2 Duo SU9300, 2 GB pamięci z możliwością rozbudowy do 4 GB, dysk twardy o pojemności 160 GB lub większej. Oczywiście można go wyposażyć w nośnik SSD, co pozwoli zwiększyć wytrzymałość na upadki. Bateria zwykle wytrzyma około sześciu – ośmiu godzin, a czasem nawet 10, zależnie od panujących warunków oraz użycia sprzętu. Karta graficzna to, rzecz jasna, zintegrowany układ Intela, więc o grach możemy zapomnieć. CF-19 nie został wyposażony w napęd optyczny; można go osobno dokupić i podłączyć do portu USB.
Użytkowanie
Miałem przyjemność użytkowania przez pewien czas Toughbooka CF-19 jeszcze w czasach, gdy miał procesor Pentium M, i pomimo początkowej niechęci do topornego (aż 49 mm grubości) urządzenia szybko zaskarbił sobie moją sympatię. Wystarczyło, że go raz zabrałem na kilkudniową wyprawę w góry – dowiódł on swojej wytrzymałości oraz przydatności. Ale największą furorę zrobił na rajdzie samochodów terenowych, gdy służył jako niebywale wygodny GPS oraz komputer serwisowy do samochodu. Wieczorem przy ognisku skopiowaliśmy na niego zdjęcia oraz filmy z aparatów cyfrowych i kamer i mogliśmy je obejrzeć. Nie omieszkałem go sprawdzić również pod kątem wytrzymałości: kilka razy przeleciał przez pół samochodu, zaliczył też kałużę i błoto.

Następnego dnia, jak gdyby nigdy nic, posłużył jako typowy laptop biurowy. Odebrałem pocztę, przejrzałem internet itd. Toughbook CF-19 to jeden z nielicznych komputerów, które nie boją się dzieci. Każdy, kto je ma, wie, jak trudno jest uchować komputer przed niesfornymi potomkami. CF-19 wytrzyma upadek ze stołu i zalanie sokiem. Jest też odporny na większość zadrapań i porysowań. Specjalna klamra zabezpiecza komputer przed otwarciem.
Toughbook CF-19 można kupić w wersji z kompletem zabezpieczeń: od czytnika linii papilarnych poprzez blokowanie hasłem dostępu do komputera po zabezpieczony slot dysku twardego. Do tego komputera nie potrzeba specjalnej torby – został on wyposażony w uchwyt.

Warto również zaznaczyć, że możliwe jest podłączenie CF-19 do stacji dokującej, co ułatwia jego typowo biurowe wykorzystanie. Ekran zapewnia dość wysoką jasność: nawet 1000 cd/m2. Jest to szczególnie ważne w czasie pracy na otwartej przestrzeni w słoneczny dzień.
Podsumowanie
Panasonic Toughbook CF-19 to niesamowicie wytrzymały oraz uniwersalny laptop. Jest przeznaczony do użytkowania w trudnych warunkach, w których typowe notebooki po prostu się nie sprawdzają. Dzięki wielu rozszerzeniom, dodatkowym funkcjom oraz przemyślanej budowie CF-19 sprawdzi się zarówno na hali produkcyjnej, w warsztacie samochodowym, jak i w czasie wyprawy samochodowej czy pieszej w teren. Nie boi się wody, piasku, kurzu, wysokiej i niskiej temperatury ani upadku. Co ważne, wciąż jest to komputer, którego można używać do codziennej pracy, w czym wydatnie pomaga funkcja tabletu oraz możliwość podłączenia do stacji dokującej. Nie bez powodu notebook z serii Toughbook wygrał w kategorii „Gadżet i elektronika” w plebiscycie Męska Rzecz 2007 przeprowadzonego przez telewizję TVN Turbo. Cena? A jakie to ma znaczenie, gdy w tym samym plebiscycie w innej kategorii wygrał samochód Audi R8 (w 2008 – Volkswagen Scirocco), a kobietą roku została Anna Przybylska (rok później – Magda Mołek)?

Tomasz Niechaj

 

8