artykuły

Wielki test słuchawek dla graczy

Requies non aeterna - wszystkie odgłosy śmierci

217
14 grudnia 2009, 06:00 Dawid Grzyb
Co daje przewagę graczowi komputerowemu w zmaganiach z przeciwnikiem w ulubionej grze? Jeżeli zastanowimy się chwilę, dojdziemy do wniosku, że podstawą są umiejętności. Wygrana zależy również od odpowiednio wysokiej liczby klatek animacji na sekundę. Ostatnimi czasy coraz większą wagę przywiązuje się do urządzeń peryferyjnych. Każdy gracz ma pewne oczekiwania co do funkcjonalności, ergonomii i jakości wykonania sprzętu, z którego korzysta podczas wirtualnych zmagań. Postanowiliśmy skupić się na grupie urządzeń, które nie tylko przekazują do uszu dźwięki w grze, ale są podstawą komunikacji z pozostałymi członkami drużyny. Trzy karty, ponad 30 par słuchawek i my... Oto nasz wielki test słuchawek przeznaczonych dla graczy.     

Spis treści

Wstęp

 

Udało nam się zgromadzić pokaźną liczbę słuchawek i postanowiliśmy coś z tym zrobić. Podczas testów mieliśmy głównie na uwadze graczy przez duże G, którzy są fanatycznie oddani wirtualnej rozrywce. O tym, dlaczego test przyda się głównie zapaleńcom wirtualnych zmagań, dowiecie się, zgłębiając tajniki naszych metod testowania. Oczywiście osoby, które umilają sobie wolny czas grami komputerowymi jedynie sporadycznie, również nie stracą czasu, jeżeli zapoznają się z artykułem – wręcz przeciwnie! Nasz test jest kierowany do wszystkich tych, którzy oczekują odpowiednio głębokiej „relacji” z wirtualnym środowiskiem lub też po prostu nie chcą korzystać późno w nocy z mniej dyskretnych źródeł dźwięku, takich jak głośniki.

Głównym celem, który nam przyświecał, było ustalenie, jak poszczególne słuchawki sprawują się podczas najbardziej wiarygodnych testów, jakie tylko sobie można wyobrazić – gier komputerowych.

Słuchawki zostały podłączone do trzech różnych źródeł dźwięku – różnych zarówno pod względem ceny, jak i przeznaczenia. Sprawdziliśmy, czy faktycznie karta dźwiękowa karcie nierówna. Te produkty, które są zakończone złączem USB, z oczywistych powodów nie zostały podłączone do kart dźwiękowych, tylko bezpośrednio do naszej platformy testowej. Ustaliliśmy, jak duży wpływ na poszczególne aspekty dźwięku ma karta w porównaniu ze słuchawkami.

Sprawdziliśmy również, jak wypadły mikrofony, których możliwościami często chwalą się firmy produkujące sprzęt dla graczy. Nie zapomnieliśmy również o wyszczególnieniu wad oraz zalet słuchawek na tle głośników Logitech Z-5500. 

Co bardzo istotne, jakość dźwięku w poszczególnych słuchawkach jest kwestią bardzo subiektywną. Pamiętajcie, że nasz test należy potraktować jako kompendium wiedzy o produktach z danej grupy i nasze odczucia są wynikiem odsłuchu, a nie opisem dokładnie tego, co sami usłyszycie, mając słuchawki firmy X na głowie. Takie podejście nie zwolniło nas z obowiązku przedstawienia doznań, które towarzyszyły nam podczas odsłuchu. Tak to właśnie jest z tematami audio. Po co zatem testować produkt, skoro każdy człowiek odbiera poszczególne dźwięki nieco inaczej? Odpowiedź jest banalna: bo tym się właśnie zajmujemy. Przedstawiamy to, co sami widzimy lub słyszymy.

Strona:
drn2009.12.14, 06:17
Noooo, i taki test się przyda :)
Jeszcze nie śpicie, czy już wstaliście? :D Miła niespodzianka z samego rana.
Mam tylko pytanko, czy testy z kartą USB na Gamecomach 777 robiliście z włączonym Dolby czy bez?

ps. te Qpady na skąpcu są w jednym sklepie za... ponad 1700 zł :E
DarkmonZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Darkmon2009.12.14, 06:31
Trafiliscie w dziesiatke z tym testem, wlasnie zastanawiam sie nad zakupem nausznikow. :)
muonlineZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
muonline2009.12.14, 07:00
dlaczego teraz, dlaczego rano, dlaczego jak ja idę do szkoły!? :E
w końcu :D
AMD.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
AMD.2009.12.14, 07:04
W COD4 na DM to można grać spokojnie na głośnikach i hajcić... W 'Sorsie' dźwięk też nie jest zbyt ważny. CS 1.6 v23? Czy to nie jest non-steam?! Graliście chociaż coś a'la mix, czy weszliście na pierwsze lepsze FFA? Po ile osób graliście? I dlaczego ta mapa: cs_747? Pociągi jeszcze ujdą, ale wolałbym inferno+nuke, dd2+train albo coś takiego.
To takie moje 'małe' zastrzeżenia.
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2009.12.14, 07:17
Ło Jezu, ale takiego testu teraz to ja sie nie spodziewałem O_O.
'Na śledziu karty zostały umieszczone dwa żeńskie gniazda, które z chęcią przyjmą duży, męski wtyk typu jack' :D
Andrzej K.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Andrzej K.2009.12.14, 07:51
Wszystko fajnie ale dlaczego zabrakło słuchawek firmy AKG?? przecież wiele z tych firm użytych w teście przebija dźwiękiem i możliwościami?
SleepyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Sleepy2009.12.14, 08:01
-2#7
Chyba warto tez wspomniec iz na pokladzie Xonara znajduje sie wysokiej klasy wzmacniacz sluchawkowy oparty na TPA6120A2.
GAMEOHOLIKZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
GAMEOHOLIK2009.12.14, 08:10
Wreszcie!!
SerafinusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Serafinus2009.12.14, 08:30
Świetnie to się czyta. Jak dla mnie, miłe i zachęcające wprowadzenie w tematykę (przez 7 stron:)) a potem już tylko tesy i testy. Naprawdę 'kawał' świetnej roboty.
FraniuuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Franiuu2009.12.14, 08:37
Zadnej 'nagrody' dla Aurvana Live!? :]
Od dwoch lat cala siec przeciez huczy o jakosci tych sluchawek. Osobiscie nie mialem przyjemnosci ich sluchac, ale ciekawi mnie ten model cos mocno ;)

Zapomnialem dodac ze w tescie zabraklo moim zdaniem philipsow shp8900, wg. mnie to bardzo ciekawe sluchawki w cenie - osobiscie stawiam je nawet wyzej od wychwalanych tu hd555.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1