Multimedia i gadżety
Artykuł
Piotr Wyszkowski, Piątek, 20 listopada 2009, 14:00

Plug & Play

Instalacja Xtreamera w teorii jest łatwa, ale część użytkowników zgłasza problemy z działaniem w sieci, a konkretnie z widocznością sprzętu z poziomu Visty. Paru osobom sprzęt nie uruchomił się po instalacji nowego firmware'u (obejmuje to gwarancja). Niemniej jednak testowany przez nas egzemplarz od razu zobaczył swoją kartę Wi-Fi, bez kłopotu połączył z lokalną siecią Wi-Fi (w zależności od „humoru” prędkość wynosiła od 2 do 216 Mb/s), ładnie zalogował się do znajdującego się w sieci lokalnej NAS-u (widzi go jako zwykły zasób sieciowy oraz jako serwer UPnP), a jego dysk bez problemu był widziany przez Windows XP w otoczeniu sieciowym. Inna kwestia: Xtreamer domyślnie chce działać w sieci o nazwie Workgroup. My swoją nazwaliśmy inaczej i na szczęście wszystko dobrze działało.

Jeżeli został zamontowany wewnętrzny HDD, to kopiowanie plików na dysk urządzenia jest możliwe na kilka sposobów:

  • Można podłączyć Xtreamera do peceta kablem USB.
  • Teoretycznie można wyjąć dysk twardy i skopiować pliki po podłączeniu HDD do komputera. Ułatwia to sformatowanie dysku przez producenta w formacie NTFS. Niestety, raz włożony dysk w naszym egzemplarzu siedział tak mocno, że nie udało nam się go wyjąć, bo baliśmy się połamać obudowę.
  • Można kopiować pliki przez sieć jak na zwykły dysk sieciowy. Domyślna nazwa dysku to Venus, ale wystarczy trochę pokombinować, aby ją zmienić.
  • Xtreamer działa jako NAS, można się do niego zalogować i kopiować pliki z poziomu przeglądarki WWW.
  • Można podłączyć zewnętrzny dysk USB i skopiować z niego pliki za pomocą wbudowanego w Xtreamera menagera plików.

 

Jednak bez problemu można odtwarzać pliki z nośników zewnętrznych: zewnętrznego HDD, pendrive'a czy przez sieć. Jednak przy połączeniu Wi-Fi należy raczej zapomnieć o odtwarzaniu materiałów HD.

Po uruchomieniu urządzenia widać ekran powitalny, który dzięki świecącym się u góry ikonom pozwala szybko zorientować się, co jest podłączone do Xtreamera i jakie opcje są włączone (od lewej: wewnętrzny dysk twardy, nośnik USB, NAS, serwer UPnP, FTP, sieć, Wi-Fi). Dwie ostatnie opcje to ciekawostka, bo kabelek od LAN-u w testowanym urządzeniu nie był podłączony, a karta Wi-Fi – jak najbardziej.

 

 

Media Library to skrót do nośników, z których ma być odtwarzany film. Ostatnia opcja, DVD, umożliwia podłączenie zewnętrznego napędu DVD lub Blu-ray i odtwarzanie z niego filmów. Jednak nie wszystkie filmy z zabezpieczeniami antypirackimi chcą działać w takiej konfiguracji.

 

 

Lista dostępnych serwisów internetowych jest dość bogata, a w następnych wersjach firmware'u ma być znacznie dłuższa. Pojawi się też możliwość jej modyfikacji.

 

 

Filmy z YouTube'a można wyszukiwać, wybierając kategorię lub wpisując z klawiatury ekranowej (obsługiwanej pilotem) szukaną frazę. Jakość filmów jest przyzwoita, ale dużo, rzecz jasna, zależy od jakości samego materiału.

Jeśli chodzi o menu, jest dostępna wersja polska, ale jakość tłumaczenia nie wychodzi poza przeciętną. Podczas ustawiania nowego urządzenia kluczowe jest wybranie rozdzielczości – domyślnie widnieje tam opcja PAL, co jest nieco mylące. Pozostawienie jej, gdy telewizor jest typu HD, skutkuje gorszej jakości obrazem.

Konfiguracja sieci odbywa się automatycznie i w testowanym modelu nie sprawiała żadnych problemów.

 

Mimo że na liście krajów jest Polska, to wybranie jej zaowocuje brakiem polskich literek w napisach. Aby się pojawiły, należy ustawić Central European.

 

Prędkość wentylatora można regulować, jednak komfort oglądania daje wyłącznie jego wyłączenie.

 

 

Ograniczenia dotyczące napisów są standardowe: albo muszą być wbudowane w film, albo znajdować się w tym samym katalogu i mieć identyczną nazwę. Pliki TXT nie są obsługiwane i ponieważ jest to wyłącznie polski standard, nie należy liczyć na to, że to się zmieni. Pliki SRT działają bez problemu, a konwersja z TXT na SRT nie jest przesadnie skomplikowana. Napisom można zmieniać kolor – żółte są nieco zbyt jaskrawe, ale za to znacznie lepiej widoczne od białych. Grzebanie głębiej w systemie, który zarządza Xtreamerem, umożliwia także podmianę czcionki napisów.

Xtreamer oczywiście odtwarza także muzykę i wyświetla zdjęcia w formatach wcześniej wymienionych w danych technicznych.

Ocena artykułu:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane