Internet i sieci
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Niedziela, 22 listopada 2009, 13:10
Testy wydajności

Router ZyXEL NBG-417N został przetestowany w takich samych warunkach jak kilka wcześniej przedstawionych przez nas urządzeń tego typu. Wykonaliśmy testy transferu danych poprzez otoczenie sieciowe Windows (protokół CIFS) oraz czystego przepływu danych (ang. bitrate) w trybie TCP. Badania te przeprowadzaliśmy z „bliska” i z „daleka”, przy czym w pierwszym przypadku komputer kliencki znajdował się w odległości 1 m od routera, a w drugim – 12 m.

Do testów wykorzystaliśmy dwa komputery: jeden z kartą sieciową w standardzie 802.11n (Intel Wireless WiFi Link 4965AGN), a drugi z kartą 802.11g (Realtek RTL8187). Oba działały pod kontrolą systemu Windows XP Pro SP2. Router był podpięty kablem sieciowym bezpośrednio do dysku sieciowego.

Testowaliśmy transfer z komputerów na dysk sieciowy, z dysku sieciowego na komputery i pomiędzy komputerami. Oto wyniki:

 

 

 

Uzyskane wyniki porównaliśmy do osiągnięć punktu dostępowego Edimax EW-7416APn i routera ASUS RT-N11. ZyXEL NBG-417N wypadł średnio, ale trochę lepiej niż testowany wcześniej Edimax. Wyniki NBG-417N są bardziej zbliżone do transferów RT-N11 i w praktyce trudno definitywnie stwierdzić, który z nich jest lepszy. Tak czy inaczej, do obiecywanych 150 MB/s ZyXEL-owi daleko. Czysty przepływ danych TCP z bliskiej odległości nie przekroczył 5,5 MB/s, czyli 44 Mb/s. To mniej, niż wynosi teoretyczny transfer w przypadku urządzeń działających w standardzie IEEE 802.11g. Niemniej trudno uznać to za istotną wadę urządzenia, gdyż duża różnica pomiędzy teoretyczną szybkością a realną jest czymś powszechnie spotykanym.

Ocena artykułu:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Facebook
Ostatnio komentowane