Internet i sieci
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Niedziela, 22 listopada 2009, 13:10

Harmonogram działania

Jedną z ciekawszych funkcji NBG-417N jest harmonogram działania sieci Wi-Fi. To swego rodzaju kalendarz określający dni tygodnia i godziny, w których sieć bezprzewodowa ma być włączona lub wyłączona. Pozwala to bardzo wygodnie np. wyłączać sieć na noc, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed nocnymi włamywaczami. Co prawda w przypadku zastosowania filtrowania MAC-ów, odpowiednio słabego sygnału i przede wszystkim szyfrowania WPA2 z odpowiednio złożonym hasłem próby włamania się do sieci mają małe szanse powodzenia, to funkcja harmonogramu z pewnością ucieszy tych, którzy twierdzą, że ostrożności nigdy za wiele. Ucieszy pewnie też tych, którzy lubią oszczędzać energię, choć w praktyce nie będzie to duża oszczędność.

Ustawienia sieci przewodowej i LAN-u

Pod względem ustawień sieci kablowej router ZyXEL-a nie ma zbytnio czym zaskoczyć. Pozwala na wprowadzenie tych samych danych co w trakcie konfiguracji podstawowej, a ponadto umożliwia dopuszczenie lub blokowanie przesyłu pakietów multicast poprzez interfejs WAN oraz przekazywanie pakietów NetBIOS pomiędzy komputerami sieci lokalnej (LAN) i zewnętrznej (WAN). Opcja ta będzie miała znaczenie głównie w biurach, gdzie router może stanowić bramkę pomiędzy firmowymi sieciami.

Wbudowany serwer DHCP pozwala określić osiem stałych adresów MAC i odpowiadających im IP oraz wyświetlić listę podłączonych klientów.

W ramach sieci lokalnej można określić do 10 wirtualnych serwerów, które w ZyXEL-u są nazywane zasadami aplikacji. Nie jest to dużo, ale dzięki temu, że porty można podawać grupami, a nie pojedynczo, tych 10 pozycji faktycznie może odpowiadać 10 niezależnym serwerom. Nie ma jednak możliwości rozdzielania ruchu różnego typu (TCP, UDP).

Oprócz wspomnianych serwerów w zakładce Advanced można wprowadzić listę 10 dynamicznie uruchamianych serwerów, czyli komputerów, do których będzie przekierowywany ruch ze wskazanych portów, o ile same wyślą żądania na porty wyzwalające daną regułę (trigger). Tego typu funkcja jest przydatna np. w przypadku niektórych gier sieciowych, gdyż pozwala dynamicznie otwierać porty do tych komputerów, na których akurat jest uruchomiona konkretna gra, zamiast z góry określać jeden jedyny komputer, na którym będzie można grać w tę grę w internecie.

Ostatnią z opcji zakwalifikowanych jako sieciowe jest DDNS, czyli dynamiczny DNS. Pozwala ona skorzystać z kilku popularnych serwisów DDNS w celu automatycznego przypisywania domeny do adresu IP urządzenia.

Ocena artykułu:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Forum
Facebook
Ostatnio komentowane