Internet i sieci
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Niedziela, 22 listopada 2009, 13:10

Sieci

W kategorii „sieci” znajduje się sześć pozycji. Pierwsza z nich to Wireless LAN, która pozwala w obrębie siedmiu zakładek ustawić parametry połączenia bezprzewodowego. Urządzenie umożliwia ustawienie praktycznie wszystkich opcji spotykanych w obecnie produkowanych domowych routerach Wi-Fi. Można wybrać kanał, na którym będzie prowadzona transmisja, szerokość jego pasma, sposób podziału pakietów, częstość rozgłaszania sieci bądź jej ukrywania, a także ograniczyć moc nadawanego sygnału.

System umożliwia wybranie praktycznie wszystkich sposobów szyfrowania algorytmami „konsumenckimi”, jakich używa się w sieciach Wi-Fi, a ponadto czasu, co który będzie uaktualniany tzw. klucz grupowy, generowany na podstawie klucza PSK (ang. Pre-Shared Key).

Funkcją występującą w większości obecnie oferowanych routerów jest możliwość filtrowania urządzeń po adresie MAC. Da się wprowadzić do 16 numerów. W zależności od wybranego ustawienia ta lista może służyć albo jako spis komputerów dopuszczonych, albo zablokowanych.

 

Funkcją coraz bardziej zyskującą na popularności, choć w praktyce chyba rzadko wykorzystywaną przez użytkowników, jest WPS (ang. Wi-Fi Protected Setup). Polega ona na zestawieniu połączenia i autoryzowaniu klienta (komputera) podłączającego się do zabezpieczonej sieci Access Pointa przez wprowadzenie numeru PIN lub naciśnięcie stosownego przycisku na karcie sieciowej klienta. W niektórych urządzeniach mechaniczny przycisk zostaje zastąpiony odpowiednikiem w interfejsie oprogramowania. Uruchomienie WPS przez naciśnięcie przycisku na routerze, a następnie, w ciągu 120 s, na podłączanym laptopie pozwala zestawić połączenie bez znajomości hasła. Bezpieczeństwo związane z WPS opiera się na założeniu, że fizyczny dostęp do routera mają tylko zaufani użytkownicy i że nie zdarzy się sytuacja, w której ktoś niepowołany będzie próbował podłączyć się przez WPS do routera, podczas gdy ktoś powołany będzie chciał skorzystać z tej funkcji. Jeśli istnieje taka obawa, WPS można po prostu wyłączyć w panelu sterowania.

Ocena artykułu:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Facebook
Ostatnio komentowane