artykuły

ZyXEL NBG-417N - test routera

Czy rozbudowane oprogramowanie może zrekompensować słaby sprzęt?

14 22 listopada 2009, 13:10 Marcin Karbowniczek

Ustawienia zaawansowane

Ekran ustawień zaawansowanych rozpoczyna się od wyświetlenia planszy ze statusem urządzenia. Jest ona dosyć obszerna: znajduje się na niej nazwa sieci bezprzewodowej, informacje na temat aktywnych adresów sieciowych, stanu interfejsów, wersji wbudowanego oprogramowania, a nawet stopnia wykorzystania pamięci i procesora. Co więcej, na ekranie głównym wyświetlono także skróty do list zawierających tablice serwera DHCP czy statystyk przesyłanych pakietów. Ponieważ te dane mogą się znacząco zmieniać w trakcie działania urządzenia, można wybrać czas, co jaki ekran będzie odświeżany (5–30 s), lub odświeżyć ekran w dowolnym momencie.

 

Układ ekranu statusu bardzo nam przypadł do gustu. Pozwala w prosty sposób dowiedzieć się o stanie urządzenia wszystkiego, co ważne, już w chwilę po uruchomieniu panelu sterowania. Wyświetlane informacje pozwalają sprawdzić podstawową konfigurację routera i w ten sposób wykryć przyczynę ewentualnych problemów z transmisją. Skróty do tabelek z dokładniejszymi danymi oraz informacja o wykorzystaniu zasobów pozwalają szybko ocenić, czy to router jest przyczyną tych problemów. Być może wygląd panelu konfiguracyjnego nie zasługuje na nagrodę, ale szybki dostęp do wspomnianych informacji to niewątpliwie ogromna zaleta, szczególnie w porównaniu z konkurencyjnymi produktami.

Po lewej stronie ekranu znajduje się rozwijane drzewo z menu urządzenia. Zawiera ono 16 pozycji podzielonych na cztery kategorie: sieć (Network), bezpieczeństwo (Security), zarządzanie (Management) i, jeśli można to tak przetłumaczyć, utrzymanie (Maintenance). Wiele z tych 16 pozycji zawiera szereg zakładek, w których można wprowadzać masę ustawień – naprawdę dużo, jak na sprzęt w tej cenie.

3