Internet i sieci
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Niedziela, 22 listopada 2009, 13:10

Uruchomienie

Aby zalogować się do panelu sterowania urządzenia, należy udać się pod domyślny adres 192.168.1.1, łącząc się kablem ethernetowym. Teoretycznie możliwe jest też wejście z adresu 192.168.2.1 do domyślnie otwartej sieci przy połączeniu bezprzewodowym, ale o ile można się do niej bez problemu podłączyć, to nie udało nam się w ten sposób uzyskać dostępu do panelu.

Po połączeniu się z routerem jest wyświetlany ekran logowania.

 

Po zalogowaniu urządzenie prosi o zmianę domyślnego hasła. Można tę prośbę zignorować, ale będzie ponawiana przy każdym kolejnym logowaniu.

Pierwszą z opcji, która pojawia się po przejściu przez proces logowania, jest kreator konfiguracji. Alternatywnie można od razu przejść do ustawień zaawansowanych i wprowadzić wszystkie parametry od podstaw.

Konfigurator ustawień rozpoczyna się od prośby o wybranie języka spośród siedmiu dostępnych. Niestety, nie ma polskiego.

 

Następnie urządzenie prosi o podanie nazwy sieciowej, domeny, w której będzie działać, i rodzaju zabezpieczenia sieci. Domyślnie proponowane jest WPA2 PSK z automatycznie wygenerowanym kluczem. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób leniwych, które w ten sposób są kierowane tak, aby zabezpieczyły sieć stosownym hasłem.

 

W następnym kroku urządzenie stara się automatycznie wykryć typ połączenia sieciowego WAN, a w przypadku problemów prosi o określenie sposobu ustalania numeru IP na tym porcie.

 

W ramach konfiguratora pojawia się także ekran, w którym użytkownik może wprowadzić adres MAC przypisany do złącza WAN. Funkcja ta jest już dostępna praktycznie we wszystkich obecnie produkowanych routerach, ale w mało którym producent wprowadza ją do automatycznego konfiguratora.

Proces konfiguracji niebawem się kończy i można przejść do ekranu ustawień zaawansowanych.

Ocena artykułu:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Facebook
Ostatnio komentowane