artykuły

Kingston SSDNow V 40 GB – nowy tani nośnik w ofercie Kingstona

Systemowy maluch

48
28 października 2009, 14:00 Sebastian Krzeczkowski
Kontynuujemy przegląd nośników SSD (ang. Solid State Drive). Do tej pory mogliśmy się zapoznać z produktami firm: OCZ, Intel, G.Skill, A-Data i Corsair. Tym razem przyszła pora na Kingstona. Jak widać, większość tych producentów znana jest głównie z modułów RAM. Kingston w swojej ofercie ma cztery serie nośników SSD: M, E, V i V+. Pierwsze dwie są oparte na rozwiązaniach Intela. Są wydajne, ale ich cena często pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza modeli z literką E. Rodzina z oznaczeniem V+ to dobrze nam znane rozwiązania Samsunga (kontroler i układy pamięci NAND MLC). Seria V uchodzi w tym zestawieniu za linię tanich nośników. Na ich płytkach drukowanych znalazł się kontroler firmy JMicron oraz kości pamięci typu MLC Toshiby. Kilka dni temu na rynek trafił najnowszy członek rodziny z literką V. Jak się okazało, przewraca on do góry nogami opisaną właśnie hierarchię.

Spis treści

Kingston SSDNow V 40 GB

Kingston SSDNow V o pojemności 40 GB dotarł do naszej redakcji zapakowany w średniej wielkości czarno-niebieskie pudełko. Ze względu na dodatkową zawartość jest ono większe od standardowych opakowań, w jakich sprzedawane są nośniki SSD. Z informacji znajdujących się na przedniej ściance możemy wyczytać, jakiej pojemności nośnik znajduje się w środku oraz jakie są jego główne cechy („szybki, niezawodny, cichy”). Dodatkową ważną informacją jest napis Desktop Upgrade Kit. Za chwilę go rozszyfrujemy. Z tyłu pudełka znajdziecie skrócone dane techniczne produktu oraz spis zawartości opakowania. Wszystko w 16 językach (w tym po polsku).

W pudełku oprócz samego nośnika znajdują się: płyta CD z instrukcją obsługi (także w języku polskim) i programem do klonowania zawartości nośnika Acronis True Image HD, przejściówka zasilająca z moleksa na SATA, kabel SATA, cztery małe śrubki, cztery śrubki średniej wielkości oraz dwa stelaże do montażu urządzeń 2,5-calowych w zatoce 3,5-calowej. Wszystkie części (z wyjątkiem płyty CD) wchodzą w skład Desktop Upgrade Kit. Za jego pomocą łatwo można zamontować nośnik SSD w obudowie zwykłego komputera osobistego. Nośniki tego typu zazwyczaj leżą gdzieś na spodzie obudowy lub zwisają swobodnie.

Obudowa Kingstona została wykonana z plastiku w grafitowym kolorze. Jej powierzchnia jest delikatnie chropowata. Dodatkowo jest odporna na zarysowania. Na wierzchu umieszczono naklejkę z logo producenta, nazwą serii i pojemnością nośnika. Podobnie jak w większości nośników SSD krawędzie urządzenia są delikatnie zaokrąglone.

Na spodzie nie znajdziecie nic ciekawego. Są tu jedynie cztery dziurki montażowe – charakterystyczne dla dysków laptopowych i nośników SSD. Cztery otwory znajdują się także na bokach nośnika (po dwie z każdej strony).

Nośnik Kingstona ma wymiary standardowe dla 2,5-calowych dysków laptopowych (100×70 mm). Grubość urządzenia to 9,2 mm, a jego waga wynosi 80 g. Kingston SSDNow V komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu Serial ATA II (300 MB/s). Według danych podawanych przez producenta maksymalna prędkość podczas ciągłego odczytu wynosi 170 MB/s, a podczas ciągłego zapisu – 40 MB/s. Parametr MTBF (ang. Mean Time Between Failures), czyli średni czas pomiędzy awariami, ustalono na poziomie 1 000 000 godzin.

W środku obudowy znajduje się zielona płytka drukowana. Umieszczono na niej pięć kości pamięci NAND w obudowie TSOP (ang. Thin Small Outline Package). Każda z kostek ma więc 8 GB. W Kingstonie wykorzystano pamięć NAND typu MLC firmy Intel wykonaną w procesie technologicznym 34 nm, również PCB nosi logo Intela. Kostki znajdują się po jednej stronie płytki.Nad poprawnym działaniem nośnika Kingstona czuwa kontroler Intel PC29AS21BA0. Może on działać w trybie 10-kanałowym, ale ze względu na zastosowanie jedynie pięciu kostek flash robi to w trybie pięciokanałowym. Stąd wynika pewne ograniczenie w dziedzinie wydajności. 34 nm kontroler obsługuje funkcję TRIM, jednak nie została ona jeszcze dodana w oprogramowaniu sterującym nośnika. Pamięć podręczna pochodzi od Microna, to scalak o oznaczeniu 48LC16M16A2-75. Ma 32 MB i jest taktowana zegarem 133 MHz.

Kingston SSDNow V 40 GB jest objęty trzyletnią gwarancją producenta. Nośnik w wersji Desktop Upgrade Kit został wyceniony na około 470 zł. Wersja bez dodatkowych akcesoriów powinna kosztować około 415 zł.


Kingston SSDNow V 40 GB
Oznaczenie modelu SNV125-S2BD
Dostępne pojemności 40 GB
Kontroler Intel PC29AS21BA0
Pamięć podręczna Micron 48LC16M16A2-75
Rozmiar pamięci podręcznej 32 MB
Maksymalna prędkość ciągłego odczytu 170 MB/s
Maksymalna prędkość ciągłego zapisu 40 MB/s
Opóźnienie podczas odczytu brak danych
Opóźnienie podczas zapisu brak danych
Pobór mocy podczas pracy 0,15 W
Pobór mocy podczas spoczynku 0,06 W
MTBF 1 000 000 godzin

Strona:
*Konto usunięte*2009.10.28, 14:14
PIERWSZY
SobotaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Sobota2009.10.28, 14:17
Ceny bardzo powoli zaczynają schodzić do poziomu kowalskiego, tylko pojemność zdecydowanie nawet na system za mała. Potwierdza się to że SSD jest tańsze w produkcji od HDD.
I tak jak na dobre dziecko neo przystało napisze to co wszyscy debile lubią najbardziej robić. pierwszy. :-D
badmanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
badman2009.10.28, 14:18
Ceny SSD są bez sensu. Można kupić 2xSamsung F3 :]
Darek94Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Darek942009.10.28, 14:19
Ciekawe kogo zadowala taka pojemność
*Konto usunięte*2009.10.28, 14:20
HEJ TĘPE KATOLICKIE SPIERDOLINY, OBESSALIŚCIE JUŻ WOJTYLE? A TAK, ZDECHŁ JAKIŚ CZAS TEMU xD. MAM DLA WAS EKSTRA PYTANIE (O ILE UMIECIE CZYTAĆ)
'Jeśli Bóg jest ojcem Jezusa, to jak wygląda jego DNA? Czy Bóg ma spermę? Jeśli nie, to skąd Maria wzięła DNA potrzebne do stworzenia Jezusa? To czyni Marię aseksualną (lub dziwką), a Jezusa dziewczynką, gdyż nie było chromosomu Y.'
I CO NA TO WASZA GÓWNIANA 'RELIGIA' I ZDECHŁY PAPIEŻYK?
SamotnickZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Samotnick2009.10.28, 14:24
Pojemność wystarczająca jeśli nie ma się zainstalowanych jednocześnie 15 gier. Ze dwie - trzy lub więcej mniejszych plus W7 wejdą, reszta - na F3.
*Konto usunięte*2009.10.28, 14:25
VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD
*Konto usunięte*2009.10.28, 14:25
VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD
*Konto usunięte*2009.10.28, 14:25
VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD
*Konto usunięte*2009.10.28, 14:25
VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD VICHAN.NET TU BYŁ XD
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1