Nośniki danych: SSD, HDD i inne
Artykuł
Sebastian Krzeczkowski, Środa, 28 października 2009, 14:00
Kontynuujemy przegląd nośników SSD (ang. Solid State Drive). Do tej pory mogliśmy się zapoznać z produktami firm: OCZ, Intel, G.Skill, A-Data i Corsair. Tym razem przyszła pora na Kingstona. Jak widać, większość tych producentów znana jest głównie z modułów RAM. Kingston w swojej ofercie ma cztery serie nośników SSD: M, E, V i V+. Pierwsze dwie są oparte na rozwiązaniach Intela. Są wydajne, ale ich cena często pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza modeli z literką E. Rodzina z oznaczeniem V+ to dobrze nam znane rozwiązania Samsunga (kontroler i układy pamięci NAND MLC). Seria V uchodzi w tym zestawieniu za linię tanich nośników. Na ich płytkach drukowanych znalazł się kontroler firmy JMicron oraz kości pamięci typu MLC Toshiby. Kilka dni temu na rynek trafił najnowszy członek rodziny z literką V. Jak się okazało, przewraca on do góry nogami opisaną właśnie hierarchię.

Kingston SSDNow V 40 GB

Kingston SSDNow V o pojemności 40 GB dotarł do naszej redakcji zapakowany w średniej wielkości czarno-niebieskie pudełko. Ze względu na dodatkową zawartość jest ono większe od standardowych opakowań, w jakich sprzedawane są nośniki SSD. Z informacji znajdujących się na przedniej ściance możemy wyczytać, jakiej pojemności nośnik znajduje się w środku oraz jakie są jego główne cechy („szybki, niezawodny, cichy”). Dodatkową ważną informacją jest napis Desktop Upgrade Kit. Za chwilę go rozszyfrujemy. Z tyłu pudełka znajdziecie skrócone dane techniczne produktu oraz spis zawartości opakowania. Wszystko w 16 językach (w tym po polsku).

W pudełku oprócz samego nośnika znajdują się: płyta CD z instrukcją obsługi (także w języku polskim) i programem do klonowania zawartości nośnika Acronis True Image HD, przejściówka zasilająca z moleksa na SATA, kabel SATA, cztery małe śrubki, cztery śrubki średniej wielkości oraz dwa stelaże do montażu urządzeń 2,5-calowych w zatoce 3,5-calowej. Wszystkie części (z wyjątkiem płyty CD) wchodzą w skład Desktop Upgrade Kit. Za jego pomocą łatwo można zamontować nośnik SSD w obudowie zwykłego komputera osobistego. Nośniki tego typu zazwyczaj leżą gdzieś na spodzie obudowy lub zwisają swobodnie.

Obudowa Kingstona została wykonana z plastiku w grafitowym kolorze. Jej powierzchnia jest delikatnie chropowata. Dodatkowo jest odporna na zarysowania. Na wierzchu umieszczono naklejkę z logo producenta, nazwą serii i pojemnością nośnika. Podobnie jak w większości nośników SSD krawędzie urządzenia są delikatnie zaokrąglone.

Na spodzie nie znajdziecie nic ciekawego. Są tu jedynie cztery dziurki montażowe – charakterystyczne dla dysków laptopowych i nośników SSD. Cztery otwory znajdują się także na bokach nośnika (po dwie z każdej strony).

Nośnik Kingstona ma wymiary standardowe dla 2,5-calowych dysków laptopowych (100×70 mm). Grubość urządzenia to 9,2 mm, a jego waga wynosi 80 g. Kingston SSDNow V komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu Serial ATA II (300 MB/s). Według danych podawanych przez producenta maksymalna prędkość podczas ciągłego odczytu wynosi 170 MB/s, a podczas ciągłego zapisu – 40 MB/s. Parametr MTBF (ang. Mean Time Between Failures), czyli średni czas pomiędzy awariami, ustalono na poziomie 1 000 000 godzin.

W środku obudowy znajduje się zielona płytka drukowana. Umieszczono na niej pięć kości pamięci NAND w obudowie TSOP (ang. Thin Small Outline Package). Każda z kostek ma więc 8 GB. W Kingstonie wykorzystano pamięć NAND typu MLC firmy Intel wykonaną w procesie technologicznym 34 nm, również PCB nosi logo Intela. Kostki znajdują się po jednej stronie płytki.Nad poprawnym działaniem nośnika Kingstona czuwa kontroler Intel PC29AS21BA0. Może on działać w trybie 10-kanałowym, ale ze względu na zastosowanie jedynie pięciu kostek flash robi to w trybie pięciokanałowym. Stąd wynika pewne ograniczenie w dziedzinie wydajności. 34 nm kontroler obsługuje funkcję TRIM, jednak nie została ona jeszcze dodana w oprogramowaniu sterującym nośnika. Pamięć podręczna pochodzi od Microna, to scalak o oznaczeniu 48LC16M16A2-75. Ma 32 MB i jest taktowana zegarem 133 MHz.

Kingston SSDNow V 40 GB jest objęty trzyletnią gwarancją producenta. Nośnik w wersji Desktop Upgrade Kit został wyceniony na około 470 zł. Wersja bez dodatkowych akcesoriów powinna kosztować około 415 zł.


Kingston SSDNow V 40 GB
Oznaczenie modelu SNV125-S2BD
Dostępne pojemności 40 GB
Kontroler Intel PC29AS21BA0
Pamięć podręczna Micron 48LC16M16A2-75
Rozmiar pamięci podręcznej 32 MB
Maksymalna prędkość ciągłego odczytu 170 MB/s
Maksymalna prędkość ciągłego zapisu 40 MB/s
Opóźnienie podczas odczytu brak danych
Opóźnienie podczas zapisu brak danych
Pobór mocy podczas pracy 0,15 W
Pobór mocy podczas spoczynku 0,06 W
MTBF 1 000 000 godzin

Ocena artykułu:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
Sobota (2009.10.28, 14:17)
Ocena: 0

0%
Ceny bardzo powoli zaczynają schodzić do poziomu kowalskiego, tylko pojemność zdecydowanie nawet na system za mała. Potwierdza się to że SSD jest tańsze w produkcji od HDD.
I tak jak na dobre dziecko neo przystało napisze to co wszyscy debile lubią najbardziej robić. pierwszy. :-D
badman (2009.10.28, 14:18)
Ocena: 0

0%
Ceny SSD są bez sensu. Można kupić 2xSamsung F3 :]
Darek94 (2009.10.28, 14:19)
Ocena: 0

0%
Ciekawe kogo zadowala taka pojemność
Samotnick (2009.10.28, 14:24)
Ocena: 0

0%
Pojemność wystarczająca jeśli nie ma się zainstalowanych jednocześnie 15 gier. Ze dwie - trzy lub więcej mniejszych plus W7 wejdą, reszta - na F3.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane