artykuły

ASRock ION 330 – minikomputer do filmów HD!

Kolejny malec z silnikiem jonowym

70
24 października 2009, 15:15 Tomasz Niechaj
Podkręcanie
Należy założyć, że zdecydowana większość, jeśli nie praktycznie wszyscy przyszli posiadacze komputera ASRock ION 330 podkręcać nie będzie. Mimo to postanowiliśmy zbadać to zagadnienie z kilku względów. Po pierwsze, ASRock upraszcza to do granic możliwości. Wchodzimy do BIOS-u i obok opcji określającej domyślne ustawienia mamy możliwość podkręcenia swojego komputera do pewnych wartości. Do wyboru mamy: 1800, 1900, 2000 oraz 2100 MHz. Bez długiego zastanawiania się wybieramy najwyższy wariant i nie zmieniając w BIOS-ie oprócz tego kompletnie nic, wchodzimy do systemu i sprawdzamy stabilność. Wszystko działa bez zarzutu! Pamięć automatycznie przełączyła się na niższy dzielnik i wciąż działa z tą samą częstotliwością. Drugim powodem, dla którego postanowiliśmy podkręcić testowany komputer, to brakujące kilkanaście procent wydajności w niektórych zastosowaniach. Zaraz się przekonacie, czy 2100 MHz wystarczyło. Wreszcie, po trzecie, jeśli coś się da podkręcić, to należy to zrobić :) Taka jest już nasza natura.


Kliknij, aby powiększyć
Oto wyniki wydajności po ustawieniu częstotliwości procesora na 2100 MHz.


Testy testami, ale najważniejsza w tym podkręcaniu okazuje się wydajność w czasie oglądania filmów HD w serwisie YouTube. Przy częstotliwości 2100 MHz udało się osiągnąć zadowalającą płynność. Nasze oczy wychwytywały jedynie delikatne przycięcia co kilkanaście sekund – w zupełności akceptowalne w tej klasie sprzętu.

Wciąż poza zasięgiem będą filmy w formacie Flash – choć tym razem nie obserwowaliśmy aż tak poważnych, kilkusekundowych przycięć.

Co ważne, podkręcanie tylko nieznacznie zwiększyło pobór energii. Spójrzmy na poniższe wykresy:


Około 2–3 W więcej zarówno w czasie bezczynności, jak i obciążenia to zupełnie znośna różnica, biorąc pod uwagę, że otrzymujemy maszynę szybszą o około 20–25%. Podkręcanie nie wiąże się ze zwiększeniem głośności. Jest to kolejne „za” za automatycznym przetaktowywaniem, które zapewnia w swoim komputerze ASRock.


8