artykuły

ASRock ION 330 – minikomputer do filmów HD!

Kolejny malec z silnikiem jonowym

70
24 października 2009, 15:15 Tomasz Niechaj
Pobór energii, głośność, temperatury
W naszym artykule nie mogło zabraknąć części poświęconej ilości energii pobieranej przez testowany komputer ASRocka. Zbadaliśmy to w trzech przypadkach: spoczynek, pełne obciążenie procesora oraz oglądanie filmów HD. Spójrzmy na wyniki pomiarów:


21 W? Tego należało się spodziewać. Co prawda Intel Atom nie ma jakichś specjalistycznych funkcji oszczędzających energię, to sam w sobie jest naprawdę energooszczędny. Chipset NVIDIA ION też się pod tym względem nie wychyla. Całość zadowala się naprawdę niewielką ilością energii. Duża jest w tym zasługa zasilania, które zostało przystosowane do tak niskiego poboru energii. Dwa razy wyższe wartości na referencyjnej platformie Intela wynikają w pewnej części z zastosowania zasilacza, który został przeznaczony do typowych komputerów pobierających 150–300 W podczas obciążenia. Tak czy inaczej, chipset Intel 945G jest zdecydowanie bardziej energochłonny niż sam procesor, o czym świadczy choćby radiator na nim.


Pełne obciążenie procesora oczywiście podnosi wyniki, ale różnica na platformie NVIDIA ION jest większa niż na 945G. Wynika to właśnie z zastosowania takiego, a nie innego zasilacza.


Oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości to w przypadku komputera ASRock ION 330 konieczność poboru energii o mocy 29 W. Prawda, że wartość jest bardzo niska? Złóżcie swój własny komputer, który pobiera tak mało energii! :)

Temperatury i głośność
Choć w przypadku tego typu komputerów temperatura procesora jest zupełnie nieistotna, to odnotowaliśmy również ten parametr.

Temperatura w spoczynku

Temperatura w czasie pełnego obciążenia procesora

Powyższe zrzuty ekranu przekonują nas, że ASRock ION 330 dobrze chłodzi nie tylko procesor, ale i wnętrze komputera.

Głośność komputera wynosi 34 dBA w spoczynku oraz tyle samo podczas obciążenia. W trybie Ultra Silent wartość ta spada do 32 dBA. Niestety, dość drastycznie weryfikuje to zapewnienia producenta o głośności na poziomie „niższym niż 26 dBA”.


7