artykuły

ASRock ION 330 – minikomputer do filmów HD!

Kolejny malec z silnikiem jonowym

70
24 października 2009, 15:15 Tomasz Niechaj
Testy pozostałych komponentów – dysk twardy, napęd optyczny
Co prawda wyników nie możemy bezpośrednio odnieść do referencyjnej platformy Intela (ten nie sprzedaje gotowych komputerów opartych na Atomie), to zbadaliśmy wydajność tych dwóch komponentów, gdyż ich sprawność jest istotna z punktu widzenia komfortu pracy.


Dysk twardy to 2,5-calowy Seagate Momentus 5400.6 o pojemności 320 GB. Jest to więc typowa laptopowa konstrukcja, która pobiera śladowe ilości energii: 1–2 W. Jego wydajność została oceniona dość dobrze. Średnia prędkość odczytu na poziomie 61 MB/s i czas dostępu 19,5 ms stawia dysk na wyższej ze średnich półek, jeśli chodzi o napędy dla notebooków. Nie ma się więc on czego wstydzić – w codziennych zastosowaniach wystarcza w zupełności.


Nie możemy tego powiedzieć o sprawności napędu optycznego. Ten wypada naprawdę przeciętnie. Wykonaliśmy pomiar szybkości odczytu na płycie DVD oraz CD. Odczytywaliśmy jeden duży plik oraz przeszło 9000 plików o sumarycznej objętości 97,4 MB.

Z płyty CD małe pliki zostały odczytane w tempie 0,5 MB/s, a duży plik kopiował się z szybkością 2,33 MB/s. Wyniki nie zachwycają i jest to raczej szary koniec peletonu napędów optycznych, jakie możemy znaleźć w notebookach ze średniej półki.

Z płytą DVD było jeszcze gorzej. To, co z płyty CD było kopiowane w czasie 3 min 37 s, z krążka DVD było przesyłane przeszło 9 min! Średnia szybkość to około 175 kB/s. Neostrada 2 Mb/s szybciej pobiera pliki. Kopiowanie dużego pliku odbywało się już sporo szybciej: średnie tempo na całym obszarze płyty DVD wynosiło 7,5 MB/s, przy czym na końcu krążka nie udało się osiągnąć 11 MB/s, a więc wartości mniejszej od DVD ×8.

Niemniej zarówno napęd, jak i dysk twardy są bardzo ciche – tu narzekać nie będziemy.

6