artykuły

ASRock ION 330 – minikomputer do filmów HD!

Kolejny malec z silnikiem jonowym

70
24 października 2009, 15:15 Tomasz Niechaj
Wydajność – kompresja oraz kodowanie
Intel Atom z założenia nie miał być procesorem wydajnym, a możliwie energooszczędnym przy jednoczesnym zachowaniu sprawności wystarczającej do codziennych zastosowań. Innymi słowy, ma wystarczyć do przeglądania internetu, odbierania poczty elektronicznej, podstawowej pracy w biurze czy oglądania filmów. Nigdy nie miał to być rywal choćby najsłabszych procesorów Intela przeznaczonych na rynek desktopów. Wydajność opisywanego komputera porównamy do referencyjnej konstrukcji Intela opartej na procesorze Atom 330, ale z chipsetem Intel 945G ze zintegrowanym układem graficznym GMA950.Intel 945G ma tylko jeden kanał RAM. Umieściliśmy tam 2-gigabajtowy moduł Kingston DDR2-800 CL4. Podłączyliśmy ten sam dysk twardy, który był zamontowany w komputerze ASRocka. Testy wykonaliśmy w 32-bitowej wersji systemu Windows 7.

Cinebench R10


Co prawda Atom do tych zastosowań wyjątkowo się nie nadaje, ale widać, że chipset NVIDI-i nie zapewnia zauważalnie wyższej wydajności.

DivX 7
Komputery tego typu nie będą, rzecz jasna, służyć do częstej kompresji filmów, ale nagranie z ostatniego spotkania znajomych każdy komputer powinien móc zakodować. Sprawdziliśmy, jak w tym zastosowaniu sprawdzi się ION 330.


W tym przypadku tryb Dual-DDR pomógł trochę bardziej niż w Cinebenchu.

LameMP3
Kompresja materiału audio to często wykonywane zadanie. Najpopularniejszym kodekiem jest LameMP3.


W kompresji audio Atom wypada bardzo kiepsko (E5200 kompresował ten sam materiał w 3 min i 33 s), ale nie daje się zauważyć różnicy między typową platformą opartą na chipsecie Intel 945G a propozycją NVIDI-i.

WinRAR
Kompresja i dekompresja plików to zadania, które domowy komputer wykonuje na co dzień. Dlatego bardzo ważna jest wydajność w tych zastosowaniach.

Jak widzimy, Dual-DDR w chipsecie NVIDI-i nieco pomógł Atomowi, ale różnica ponownie jest niewielka.

Oglądanie plików graficznych oraz zdjęć
Każdy z nas ma na dysku spore zasoby zdjęć z różnych okoliczności. Niestety, płynność ich przewijania często pozostawia sporo do życzenia, nie mówiąc o szybkości obracania, np. o 90°. Do testu przygotowaliśmy dwa pliki o wysokiej rozdzielczości. Jeden to JPG z kompresją 95, a drugi to PNG-32.

Ponownie chipset Intela pomimo tylko jednokanałowej obsługi RAM-u nie ma się czego wstydzić przy ION-ie.

3