artykuły

ASRock ION 330 – minikomputer do filmów HD!

Kolejny malec z silnikiem jonowym

70
24 października 2009, 15:15 Tomasz Niechaj
ION 330 od środka
Po otwarciu gustownej skrzyneczki (brak plomb zabezpieczających) naszym oczom ukazało się dość gęsto, ale w przemyślany sposób upakowane wnętrze. Na samej górze znajduje się napęd optyczny (Lite-On DS-8A3S) z podwieszonym od spodu dyskiem twardym (Seagate Momentus 2,5 cala, 320 GB). Obydwa te urządzenia są podłączone dwoma kabelkami SATA do płyty głównej. Z niej również czerpią zasilanie, poprzez odpowiedni przewód. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że o ile da się podłączyć inny dysk twardy zamiast tego zainstalowanego, to nawet chwilowe podpięcie dwóch dysków nie jest możliwe ze względu na rodzaj jedynej dostępnej wtyczki, do której standardowo podłącza się nagrywarkę DVD. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zainstalowanego momentusa podpiąć do innego komputera – w końcu jest to typowy 2,5-calowy dysk twardy z interfejsem SATA.


ASRock ION 330 od środka


System chłodzenia procesora oraz chipsetu

Ponieważ chipset obsługuje tryb Dual-DDR2, ASRock zdecydował się umieścić dwa moduły RAM po 1 GB każdy (Elixir DDR2-800 CL5). Możliwa jest rozbudowa do 4 GB, co powinno wystarczyć nawet bardzo wymagającym użytkownikom takich komputerów.

Na płycie głównej (oznaczenie: AMCP7A-ION rev. 1.06) znajdują się dwa radiatory: jeden na procesorze (z miniaturowym wentylatorem), drugi na chipsecie (sporo większy, bez nawiewu). Z tyłu obudowy umieszczono dodatkowy wentylator, który wyciąga ciepłe powietrze ze środka. Całość współgra ze sobą bardzo dobrze. Głośność jest niewielka, ale mogło być lepiej. Przy standardowych ustawieniach BIOS-u jest dość cicho, choć w wyciszonym pokoju szum jest wyraźnie słyszalny. Prędkość obrotowa wentylatorów nie zwiększa się w czasie obciążenia – wtedy głośność wynosi około 34 dBA. W BIOS-ie komputera można włączyć tryb Ultra Silent, w którym nieco spadają obroty wentylatorów – i rzeczywiście jest ciszej, choć wciąż da się usłyszeć łopatki.


Na tylnej ściance widoczny jest główny wentylator wyciągowy

ASRock zastosował kodek dźwiękowy firmy VIA, model VT1708S. Jego jakość możemy określić: bardzo dobry wśród układów zintegrowanych. Dopiero mocniejszy bas zawstydza go, co jest akurat w zupełności normalne w przypadku zintegrowanych układów. Możemy podłączyć zestaw głośników 5.1, ale ponieważ zastosowano tylko trzy wyjścia typu jack, nie podłączymy wówczas mikrofonu. Rozwiązaniem jest podłączenie do optycznego wyjścia stosownego amplitunera.


Kliknij, aby powiększyć


2