Oprogramowanie
Artykuł
Daniel Kukieła, Czwartek, 22 października 2009, 10:20
Windows 7, który dziś oficjalnie został udostępniony wszystkim użytkownikom, jest kontynuacją zmian zapoczątkowanych w systemie Windows Vista, wręcz jest zbudowany na podstawach swojego poprzednika. Nie sposób nie zauważyć podobieństw pomiędzy obydwoma systemami. Windows 7 przynosi kolejne usprawnienia (mające wpływ na bezpieczeństwo, wydajność, zgodność, niezawodność i kompatybilność z nowymi urządzeniami, a także oprogramowaniem). Dla wielu użytkowników, którym nie spodobał się Windows Vista, jest następcą systemu Windows XP, stąd tytuł artykułu (napisany z przymrużeniem oka ;)).

„Zaprojektowaliśmy i udoskonaliliśmy system Windows 7 zgodnie z opiniami użytkowników. Zasadniczo zależało im na tym, aby komputer był łatwy w obsłudze, szybszy i działał tak, jak sobie życzą. W odpowiedzi na te postulaty wprowadziliśmy setki podstawowych ulepszeń oraz kilka przekraczających wszelkie oczekiwania. Chociaż oprogramowanie nie jest jeszcze całkowicie gotowe, zachęcamy do wypróbowania wersji wstępnej” – taki komunikat wita użytkownika na stronie Microsoftu dotyczącej systemu Windows 7 w chwili, gdy powstaje ten artykuł. Czy jest tak, jak zapowiada „gigant z Redmond” – dowiecie się z dalszej części tekstu.

 

Wstęp

 

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że ten artykuł jest pierwszą częścią całej publikacji. Zawarte są w nim informacje wstępne, głównie opisy funkcji. Niestety, z wielu powodów nie udało się przygotować kompletnego tekstu. Druga część, która pojawi się niebawem (a jest w fazie przygotowywania), będzie zawierać bardziej szczegółowe informacje oraz testy.

Testy sprzętu przeprowadzane na łamach PCLab.pl mają ustalone procedury, stworzone z uwzględnieniem także Waszych uwag. Testy systemów operacyjnych nie mają takich procedur. Jeśli zatem macie jakieś propozycje, co chcielibyście znaleźć w drugiej części, podzielcie się nimi w komentarzach – w miarę możliwości zostaną uwzględnione.

 

Wersje systemu Windows 7

 

Windows 7 będzie dostępny w sześciu różnych wersjach (ang. Stock Keeping Unit, SKU): Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Ultimate oraz Enterprise.

W porównaniu z systemem Windows Vista zaszła tu pewna zmiana. Wersja Starter do tej pory była przeznaczona na rynki rozwijające się. W przypadku Windows 7 zastępuje ją wersja Home Basic. Microsoft będzie kładł największy nacisk na wersje Home Premium i Professional – wersje kierowane do użytkowników domowych.

Poniżej znajduje się lista wszystkich wersji systemu Windows 7 wraz z informacją, co zawierają (każda kolejna wersja zawiera te same funkcje co poprzednia oraz dodatkowe własne):

  • Windows 7 Starter – jest to najbardziej podstawowa wersja systemu Windows 7. Będzie preinstalowana na komputerach, które w minimalnym stopniu są w stanie współpracować z najnowszym systemem. Dystrybucja i preinstalacja będzie prowadzona przez partnerów OEM – system będzie dostarczany wraz ze sprzętem. Najbardziej widocznym limitem tej wersji jest liczba uruchomionych aplikacji – jednocześnie mogą być uruchomione zaledwie trzy. Wersja ta ma udoskonalony pasek zadań, może także dołączyć do istniejącej grupy domowej (ang. HomeGroup).
  • Windows 7 Home Basic – następna wersja systemu Windows 7, która także będzie dostarczana wraz ze sprzętem przez partnerów OEM. Jest to wersja przeznaczona na rynki rozwijające się. Zawiera dodatkowo Windows Mobility Center, które pozwala m.in. tworzyć połączenia sieciowe typu ad hoc oraz z urządzeniami przenośnymi. Pozwala na udostępnianie połączenia internetowego innym komputerom w sieci (ang. Internet Connection Sharing, ICS) oraz zawiera bogatszy interfejs graficzny.
  • Windows 7 Home Premium – wersja przeznaczona dla użytkowników domowych, zarazem pierwsza, którą będzie można kupić jako osobny produkt (do samodzielnej instalacji). Pozwoli nie tylko dołączyć do grupy domowej, ale także tworzyć takie grupy. Będzie zawierała część funkcji multimedialnych ze wszystkich dostępnych w różnych wersjach, m.in. Media Center i bardziej rozbudowaną obsługę plików multimedialnych. Inne funkcje to m.in. interfejs Aero Glass, obsługa technologii MultiTouch oraz rozpoznawanie pisma odręcznego.
  • Windows 7 Professional – następna wersja możliwa do kupienia, kierowana do bardziej wymagających użytkowników, ale także małych firm. Wersja ta pozwala dołączyć do domeny, obsługuje szyfrowanie EFS, pliki offline, zaawansowane opcje kopii zapasowej – czyli jedne z ważniejszych funkcji przeznaczonych do pracy w sieci firmowej. Z mniej ważnych można wskazać możliwość podłączenia się przez Remote Desktop do innej stacji roboczej czy Location Aware Printing (szczególnie przydatna w komputerach przenośnych – automatycznie rozpoznaje, do jakiej sieci podłączony jest komputer, np. domowej czy firmowej, i odpowiednio ustawia domyślną drukarkę).
  • Windows 7 Enterprise – wersja sprzedawana dużym przedsiębiorstwom (klienci „enterprise”). Do nabycia jedynie poprzez kanał Microsoft Volume Licensing. Obsługuje techniki: DirectAccess (działanie podobne do VPN), BitLocker i BitLocker To Go (pomaga chronić dane na komputerach i modułach pamięci przenośnej), BranchCache (skraca czas oczekiwania na pobranie pliku w sieci), AppLocker (określa możliwe do uruchomienia aplikacje). Wersja ta obsługuje tzw. MUI (ang. Multilingual User Interface), czyli inne wersje językowe systemu, i VDI (ang. Virtual Desktop Infrastructure).
  • Windows 7 Ultimate – wersja o możliwościach wersji Enterprise, jednak możliwa do nabycia w kanałach konsumenckich (nie wymaga Volume Licensing).
Ocena artykułu:
Ocen: 19
Zaloguj się, by móc oceniać
syzyf (2009.10.22, 10:34)
Ocena: 2

0%
Następca xp :) Jak dla mnie brak trybu xp w premium stanowi spory minus ... poczekamy , zobaczymy. Póki co xp daję radę , a płacić kolejny raz za system specjalnie nie uśmiecha mi się :E
Drake02 (2009.10.22, 10:40)
Ocena: 2

0%
XP jest nieśmiertelnym systemem . Takie jest moje zdanie :)
mikelennon (2009.10.22, 10:40)
Ocena: 0

0%
a ja wlasnie czekam w domku na kuriera ktory ma mi dostarczyc dzis przed 12 tego wlasnie windowsa. kupilem pelna wersie box za 65 funtow w scan.co.uk. Jest to Home Premium.
Matek92 (2009.10.22, 10:41)
Ocena: -1

0%
Nawet nie wiedziałem o połowię funkcji
mikelennon (2009.10.22, 10:43)
Ocena: -1

0%
Drake02 @ 2009.10.22 10:40  Post: 306688
XP jest nieśmiertelnym systemem . Takie jest moje zdanie :)

ja testowalem beta jak dla mnie jest godnym nastepca dlatego juz go kupilem
Labovsky (2009.10.22, 10:44)
Ocena: 0

0%
Drake02 @ 2009.10.22 10:40  Post: 306688
XP jest nieśmiertelnym systemem . Takie jest moje zdanie :)


Obawiam się, że jego nieśmiertelność zweryfikują producenci sprzętu. Tak samo 'nieśmiertelny' był Windows 95/98.
mikelennon (2009.10.22, 10:47)
Ocena: 0

0%
aha fajne jest to ze w pudelku dostajesz dwie wersje 32 i 64 bit czyzby microsoft otwieral sie na ludzi?
GAMEOHOLIK (2009.10.22, 10:50)
Ocena: 0

0%
vista ani nie podchodzi do 7demki. Bardzo podoba mi się ten system
Adio's (2009.10.22, 10:54)
Ocena: 0

0%
Labovsky @ 2009.10.22 10:44  Post: 306692
Drake02 @ 2009.10.22 10:40  Post: 306688
XP jest nieśmiertelnym systemem . Takie jest moje zdanie :)


Obawiam się, że jego nieśmiertelność zweryfikują producenci sprzętu. Tak samo 'nieśmiertelny' był Windows 95/98.


Dokladnie ja z XP pozegnalem sie rok temu po przesiadce na Viste teraz uzywam Win 7 RC i w sumie dziala lepiej od Visty wiec za jakis czas napewno kupie sobie tego Windowsa.
zoltek (2009.10.22, 10:56)
Ocena: -1

0%
GAMEOHOLIK @ 2009.10.22 10:50  Post: 306697
vista ani nie podchodzi do 7demki. Bardzo podoba mi się ten system

Powielasz bzdury pisane przez innych. Mam Viste 64Bit i za cenę 400 zeta (najtańszy OEM Win 7) w życiu tego nie zmienię.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane