Multimedia i gadżety
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Piątek, 16 października 2009, 14:10

Do naszej redakcji trafiło kolejne urządzenie multimedialne. Jest ono podobne do dawnego WD TV HD, tyle że zostało rozbudowane o dodatkowe funkcje związane z internetem. Efekt wydał się bardzo interesujący, więc szybko zabraliśmy się do testów.

Wygląd

Urządzenie jest zamknięte w niewielkim, dobrze zaprojektowanym opakowaniu. Od razu widać, że producent przywiązuje do tego wagę. Elementy zestawu są ułożone warstwami, na oddzielnych tackach, co daje miłe poczucie, że kupiło się sprzęt wysokiej jakości.

 

Urządzenie jest niewielkim czarnym prostopadłościanem, nieco mniejszym niż rozpostarta dłoń. Obudowa została wykonana z ciemnoszarego plastiku. Nie jest to pobłyskujące tworzywo najwyższej jakości, ale dzięki temu, że urządzenie jest gęsto i równomiernie upakowane w środku, całość daje wrażenie solidnego wykonania.

 

Odtwarzacz może stać w pozycji pionowej lub leżeć. Na górnej ściance (lub bocznej, jeśli urządzenie leży) znajduje się gniazdo USB, a na tylnej – złącze zasilania, sieciowe, optyczne do przesyłania cyfrowego sygnału dźwiękowego, HDMI, AV i komponentowe.

 

W zestawie znalazł się zasilacz i najważniejsze kable: jeden do podłączenia wyświetlacza z wykorzystaniem sygnału komponentowego i jeden, w którym przesyłany jest sygnał stereo wraz z sygnałem wideo – kompozytowo. Niestety, nie dołączono ani kabla optycznego, ani HDMI, co można uznać za wadę. Brakuje też kabla sieciowego i kabla USB, choć ze względu na przeznaczenie urządzenia ten drugi prawdopodobnie nie będzie potrzebny. Brak kabla HDMI ma jednak swoje uzasadnienie: jego koszt wynosi od kilku do ponad 100 zł, w zależności od jakości i długości. Długi mógłby znacząco zwiększyć cenę zestawu, co odstraszyłoby klientów, zbyt krótki byłby dla wielu nieprzydatny.

 

Co więcej, urządzenie jest dosyć uniwersalne. Pozwala podłączyć różnego rodzaju wyświetlacze: od starego telewizora, za pomocą wtyczki cinch (RCA) z sygnałem kompozytowym, poprzez wyświetlacze lepszej klasy, w które wbudowano wejścia analogowe komponentowe, aż po nowoczesne panele cyfrowe ze złączem HDMI. Aby zadowolić wszystkich potencjalnych nabywców sprzętu, producent musiałby dostarczyć każdy z tych kabli – o odpowiedniej długości i najlepiej niezłej jakości. Wtedy cena urządzenia poszybowałaby w górę, a każdy, kto by je kupił, miałby przynajmniej dwa długie i drogie niepotrzebne kable.

 

Zamiast tego producent dorzucił do zestawu to, co najtańsze: krótkie kable analogowe średniej jakości, dzięki którym będzie można podłączyć praktycznie każdy telewizor i stereofoniczny system dźwiękowy, o ile... kable nie okażą się za krótkie. Podłączenie za ich pomocą odtwarzacza do wiszącego na ścianie panelu może sprawić, że WD TV będzie wisieć w powietrzu.

Bardzo ważnym elementem zestawu jest pilot. Ma rozmiary niewielkiego telefonu komórkowego i dość wygodnie leży w ręce. Jego przyciski mają dosyć duży skok, co nie każdemu się spodoba, ale to raczej kwestia przyzwyczajeń.

 

Ponadto w zestawie znajdują się: zasilacz, płyta CD i rozkładana instrukcja użytkownika.

 

Ocena artykułu:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
radekr (2009.10.16, 14:25)
Ocena: 0

0%
Jakie formaty napisów obsługuje?
Czy poprawnie czyta polskie znaki diaktryczne?
R
Soplus (2009.10.16, 14:26)
Ocena: 0

0%
Świetny pomysł, niech tylko ciut poprawią i będzie szał jak za czasów 8800GT. No dobra może nie aż taki.
wikking84 (2009.10.16, 14:38)
Ocena: 0

0%
orientuje się ktoś czy można na tym słuchać własnego radia internetowego, np. miastomuzyki, czy tylko tych z listy jaką przewidział producent?
Franzl Lang (2009.10.16, 14:44)
Ocena: 0

0%
Jak za takie pieniądze to nie jest źle, niemal wszystko jest. Szkoda że nie ma dysku, ale zawsze można przez USB podłączyć.
Angel Dust (2009.10.16, 14:48)
Ocena: 0

0%
Fajne, ale wystarczy średniej klasy TV i masz wszystko w standardzie, czyli gratis (np. Samsung serii 6). No może nie odtwarza aż tylu formatów (np. dżwięk DTS jest problemem, ale AC3 czyta bez problemu), za to pilot łapie jak trzeba, brak dodatkowych kabli i wydatków. Gdyby się do tego WDka dało dysk dołożyć, znacznie zwiększyłoby to jego atrakcyjność.
Bogie (2009.10.16, 14:55)
Ocena: 0

0%
Dzięki za spełnienie prośby z testem tego urządzonka! Zabieram się za czytanie.
MacBirdie (2009.10.16, 15:02)
Ocena: 0

0%
Chowder @ 2009.10.16 14:25  Post: 304716
Pierwszy

Nie, to rozwinięcie poprzedniego modelu WD TV HD.
aszu (2009.10.16, 15:19)
Ocena: 0

0%
Brak kabla HDMI ma jednak swoje uzasadnienie: jego koszt wynosi od kilku do ponad 100 zł, w zależności od jakości i długości.


Owszem, ale tylko we wszelkiej maści Media Marktach. Koszt wytworzenia kabla HDMI nie jest dużo większy niż niz takiego patch corda CAT5E, czyli gdzieś w porywach 1zl/metr.

Co więcej, da się dostać przejściówki HDMI -> CAT5 (potrzebna jest w takim wypadku jedynie para kabli CAT5 na jeden kabel HDMI)
carbov (2009.10.16, 15:22)
Ocena: 0

0%
radekr @ 2009.10.16 14:25  Post: 304715
Jakie formaty napisów obsługuje?
Czy poprawnie czyta polskie znaki diaktryczne?
R

SRT, SUB, SMI, SSA, ASS
Poprawnie z polskimi znakami.

orientuje się ktoś czy można na tym słuchać własnego radia internetowego, np. miastomuzyki, czy tylko tych z listy jaką przewidział producent?

Nie można
Gdyby się do tego WDka dało dysk dołożyć, znacznie zwiększyłoby to jego atrakcyjność

Bardzo nieznacznie - sprzęt byłby wyraźnie większy i trochę droższy, bo miałby w sobie kontroler dysku. A tak - możesz podłączyć dysk przez (tanią obudowę) USB i śmiga. Są dwa złącza, więc w razie czego możesz też podłączyć pendrive albo kartę sieciową w tym samym czasie. WD TV Live udostępnia podłączone nośniki w sieci LAN.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane