Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Pawel Pilarczyk, Poniedziałek, 29 kwietnia 2002, 13:40
W październiku 2000 roku Intel wprowadził czwartą generację procesorów Pentium (marketing Intela chyba musiał długo kombinować, żeby wymyśleć nazwę... Pentium 4). Procesory te wykorzystują magistralę QuadPumped Bus o taktowaniu 400 MHz (4 x 100 MHz). Po półtora roku Intel zdecydował się nieco podnieść częstotliwość magistrali Pentium 4 - do 533 MHz (4 x 133 MHz). W naszym laboratorium testujemy na żywo płytę główną MSI 845E Max2-BLR z pierwszym chipsetem Intela wspierającym magistralę 533 MHz, i845E.


i845E - co nowego?

poniedziałek, 29 kwietnia 2002
13:47 Chipset i845E (Brookdale-E) jest bezpośrednim następcą i845D (naszą recenzję płyty ASUS P4B266 z chipsetem i845D znajdziecie tutaj). Zawiera nową wersję mostka północnego (MCH) - 82845E. Oficjalnie jedyną nowością jest wspracie dla magistrali 533 MHz. Nieoficjalnie mówi się także o obsłudze pamięci DDR333, mimo że w żadnych materiałach Intela nie ma o tym wzmianki (i845E oficjalnie obsługuje wyłącznie pamięci DDR200 i DDR266). Chipset nadal obsługuje AGP 4x - jeszcze nie 8x.

Co daje magistrala 533 MHz? Oczywiście większą przepustowość na łączu procesor-chipset-pamięć. 400 MHz to "tylko" 3,2 GB/s przepustowości, podczas gdy 533 MHz to aż 4,2 GB/s. Oczywiście przy tej okazji przydałoby się tutaj wsparcie dla nowego rodzaju pamięci, bowiem DDR266 zapewniają przepustowość zaledwie 2,1 GB/s, DDR333 - 2,7 GB/s, a nadchodzące DDR400 - 3,2 GB/s. Dlatego obsadzanie pamięci DDR266 wraz z procesorami pracującymi przy FSB 533 MHz teoretycznie niewiele zmieni - przyrost wydajności przy tym samym efektywnym taktowaniu procesora będzie niewielki. Czy tak będzie w praktyce, już dzisiaj się przekonamy.

Wraz z i845E na nowych płytach pojawi się nowa odświeżona wersja mostka południowego - ICH4 (82801DB). Wbudowano weń nowy kontroler USB 2.0 (480 Mbps), zatem producenci płyt głównych nie będą już musieli integrować zewnętrznych kontrolerów. W ICH4 nadal mamy tylko kontroler ATA100 - Intel nie wspiera standardu ATA133, a zamierza od razu przerzucić się na SerialATA. Nadal mamy także wsparcie tylko dla sieci FastEthernet, a więc 10/100 Mbps. Na Gigabit Ethernet (1000 Mbps) w chipsecie musimy jeszcze trochę poczekać.

MSI 845E Max2-BLR

14:26 Jak zwykle polski przedstawiciel MSI zadziałał błyskawicznie i ściągnął prosto z Tajwanu najnowszą płytę tej firmy - 845E Max2-BLR. Nie tylko jest to jedna z pierwszych płyt z chipsetem 845E, ale w dodatku jest to pierwsza płyta, która standardowo jest wyposażona w interfejs Bluetooth!

Jak tylko płyta pojawiła się w Polsce, zaraz znalazła się w naszym laboratorium. Podobnie, jak w przypadku opisywanej przez nas tydzień temu MSI KT3 Ultra-ARU, także model 845E Max2-BLR zwraca na siebie uwagę już samym pudełkiem:Wbrew temu, że MSI trzyma się kurczowo czerwonego laminatu swoich płyt głównych i kart graficznych, a te pierwsze pakuje w czerwone pudła, to opakowanie 845E Max2 jest koloru niebieskiego. Widocznie MSI chce tym samym odróżnić pudła z płytami pod procesory AMD (kolor czerwony) i Intel (kolor niebieski).

14:38 Jeszcze rzut okiem na tył pudełka, gdyż prezentuje się niemniej interesująco:14:42 Z przodu pudła widoczny jest wielki napis "533 MHz". Zaś napisy z tyłu opakowania w zasadzie dopełniają opisu płyty: USB 2.0, ATA133 RAID, LAN (10/100 Mbps), PC2PC - Bluetooth, Live Update 2, Fuzzy Logic 4, DDR266 Memory, 6-Channel Audio, D-Bracket 2, S-Bracket, i-Speeder... Ufff... Jest tego trochę :-) Wszystkimi pojęciami zajmować się będziemy w dalszej części recenzji.

29.04 g. 14:49 No i wreszcie bohaterka dzisiejszej recenzji przedstawia się w sposób następujący:A więc jednak - jest czerwona :-)

17:17 Wystarczy przyjrzeć się dokładniej płycie, by wymienić jej podstawowe parametry: gniazdo procesora to Socket 478, pod Pentium 4 dla magistrali 400 lub 533 MHz; w chwili obecnej jedyny procesor z FSB 533 MHz, jaki jest na rynku, to model 2,40B GHz (mnożnik 18). Mostek północny (i845E) zasłonięty jest wiatraczkiem, może nie takim ładnym, jakim chłodzony był chipset KT333 na płycie KT3 Ultra, ale ważne jest to, że chłodzi, a nie ładnie wygląda :-). Mostek południowy, ICH4, jest wyraźnie większy od ICH2 (zaraz zaprezentujemy jego fotkę w zbliżeniu). Gniazdo AGP zaklejone jest nalepką z ostrzeżeniem. Widzimy także aż sześć gniazd PCI i gniazdo CNR - zupełnie po prawej. Trzy sloty pod 184-pinowe moduły pamięci DIMM (DDR SDRAM) umożliwiają obsadzenie na płycie maksymalnie 2 GB pamięci. Nad slotami pamięci widoczne są dwa gniazda IDE (ATA100) - niebieskie to kanał pierwszy (primary), białe - kanał drugi (secondary). Obok gniazd IDE umieszczono gniazdo stacji dyskietek - całkiem rozsądna lokacja. W płytach ECS gniazdo to wędrowało bowiem na sam dół płyty, w pobliżu złącz PCI.

Dwa żółte gniazda IDE to wyprowadzenia kontrolera RAID. Żółte dlatego, że są to gniazda ATA133, co ucieszy posiadaczy najnowszych dysków Maxtora. Pod żółtymi złączami widoczny jest układ kontrolera RAID - Promise.

Na płycie umieszczono także 6-kanałowy układ dźwiękowy, Realtek ALC650. Na fotce powyżej jest to taki malutki scalaczek poniżej pierwszego slotu PCI (pierwszego od lewej). Tuż poniżej piątego slotu PCI (licząc dalej od lewej) widocznych jest sześć pinów - to tutaj przyłącza się kartę Bluetooth (o której za chwilę).

17:39 To jeszcze nie wszystkie ciekawostki. Istotnym jest fakt, że płyta standardowo ma wbudowaną 100-megabitową kartę sieciową, której wyprowadzenie umieszczono nad gniadami USB 2.0:17:51 Na Waszą prośbę - fotka nalepki zakrywającej złącze AGP:Powyższe ostrzeżenie oznacza, że w slocie montować możemy tylko karty graficzne o zasilaniu AGP 1,5 V. Nie można wkładać zatem Voodoo3 czy Banshee, bowiem może to doprowadzić do spalenia płyty. Oczywiście kto będzie wkładał taką kartę do płyty z dwugigahercowym Pentium 4? :-) Prawdopodobnie większość przyszłych posiadaczy opisywanej przez nas płyty obsadzi na niej co najmniej jakieś GeForce3 lub Radeony 8500 :-)

Płyta z bliska

18:31 Jeszcze spojrzenie na poszczególne elementy na płycie - z bliska. Na początek gwiazda wieczoru (jest już 18-ta, więc dosłownie :-)) - mostek północny, i845E. Schowany jest pod radiatorkiem chłodzonym wiatraczkiem:A pod wiatraczkiem - Taa-Daa - Pentium III Coppermine :-)))Dla tych, którzy czytają regularnie nasze recenzje, nie jest to zaskoczeniem, że chipset Intela może wyglądać, jak procesor. Identycznie prezentuje się bowiem stary 845 z obsługą pamięci SDR.

18:51 Do kompletu brakuje nam ICH4, oto i on, w pełnej krasie:Napisowi "SECRET" nie ma się co dziwić, bowiem i845E jeszcze nie miał swej oficjalnej premiery, a testowana przez nas płyta to egzemplarz przedprodukcyjny. Na stronach MSI nie ma jeszcze żadnych informacji o płycie 845E Max2. Testujemy ją jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie - taa-daa! :-)

A MSI na razie tylko zaczyna przygotowywać swoich klientów na premierę 845E Max2 - na razie firma umieściła tylko prezentację obecnych w nowej płycie technologii. Spójrzcie tutaj.

18:56 Jeśli czytaliście recenzję płyty MSI KT3 Ultra, to pozostałe scalaczki nie są już dla Was nowością. Kontroler RAID (ATA133) jest ten sam - Promise PDC20276:Na koniec jeszcze układ dźwiękowy - ALC650 (w rzeczywistości jest naprawdę malutki):Dodatkowe "śledzie"

19:35 MSI przyzwyczaiła nas już do tego, że do swoich płyt dołącza cały komplet dodatkowych "śledzi". Także i tym razem, przy zakupie 845E Max2-BLR, stajemy się posiadaczami 4 (słownie: czterech) "śledzi"! A oto i one.

Pierwszy zawiera dwa dodatkowe gniazda USB 2.0:Jedno zalepione naklejką z napisem "Do not remove when using Bluetooth" - z nalepką tą raz się już spotkaliśmy.

Drugi "śledź" to słynny D-Bracket 2; zawiera diody kontrolne D-LED i dwa gniazda USB 2.0:Łącznie mamy więc sześć gniazd USB 2.0: dwa na płycie i po dwa na dodatkowych "śledziach".

Trzeci, S-Bracket, to dodatkowe wyjścia dźwięku:A więc cyfrowe (S/PDIF) wyjście optyczne (TOSlink) i elektryczne......oraz analogowe wyjścia dla głośnika centralnego/niskotonowego (subwoofera) i pary głośników tylnych:W pudełku z płytą znajdowała się jeszcze instrukcja obsługi i krążek CD-R z driverami:Oczywiście brakuje jeszcze czwartego "śledzia". No właśnie. Ten zawiera moduł Bluetooth. A o tym - za chwilkę w nowym rozdziale.

Bluetooth - pierwsze spojrzenie

19:38 Razem z płytą 845E Max2-BLR otrzymujemy dodatkowe pudełko, zawierające moduł do komunikacji radiowej wykorzystujący technologię Bluetooth:A w pudle trzy elementy. Najważniejszym jest karta z modułem Bluetooth, montowana wewnątrz komputera. Do "śledzia" karty przyłącza się niewielką antenkę:Trzecim elementem jest moduł Bluetooth w postaci klucza wtykanego w port USB:Ogólna idea powyższego rozwiązania jest taka, że moduł w postaci karty montujemy w pececie, zaś moduł w postaci klucza USB wtykamy np. w notebooka. Dzięki temu oba komputery będą mogły się ze sobą dogadać na odległość nawet do 100 metrów, uzyskując transfer rzędu 1 Mbps.

Teoretycznie można sobie wyobrazić taką sytuację, że mamy w domu peceta ze stałym łączem do internetu. Internet ten nasz pecet udostępnia innym komputerom w domowej sieci. Do sieci tej dołącza się nasz notebook, który z pecetem ("bramką" do Internetu) komunikuje się poprzez Bluetooth. A więc na notebooku również mamy internet, tyle że bezprzewodowo! A więc słonko świeci, wychodzimy z notebookiem do ogródka, siadamy na leżaczku, w cieniu (pod parasolem), kładziemy notebooka na kolanach i buszujemy sobie po internecie :-).

Czy rzeczywiście bezprzewodowa technologia PC2PC Bluetooth, którą chce wypromować MSI, będzie działała tak, jak w opisie powyżej, wkrótce się przekonamy, gdy zabierzemy się za testy praktyczne modułu Bloetooth. Na razie pora przejść wreszcie do testów wydajnościowych płyty MSI 845E Max2-BLR.

Ocena artykułu:
Brak ocen
Zaloguj się, by móc oceniać
quest (2002.09.28, 20:18)
Ocena: 0

0%
Gicio piła, że postawiłeś ten artukuł też tutaj... ale mimo wszystko zabezpieczyłem się i zwaliłem to na dysk :>

Co do kluczyka to mam jeszcze jedno zastrzeżenie. Otóż kupiłem ten kluczyk (280 PLN) i w sumie wsio ok lecz za 310 PLN można już kupić kluczyk który obsługuje Bluetooth do 100 m a nie jak ten około 10 m :<

Tak więc odradzam każdemu kupwanie tej płyty dla samego bluetooth. Lepięj kupić tę płytę bez togo bajerku i kupić dwa kluczyki USB które obsługują stumetrowy zasięg Bluetooth, może i taniej to wyjdzie a i na wydajności płyty się nie strci kupując Max'a bez Bluetooth. Poza tym płyta jest git.PS. Jeśli ktoś liczy na jakiekolwiek zainteresowanie klientem ze strony MSI-Polska - skala bliska 0 %
Konr@d (2002.09.28, 21:08)
Ocena: 0

0%
Piła, bardzo dzięki za wrzócenie tej recenzji na PCLab.pl
Konr@d (2002.09.28, 21:11)
Ocena: 0

0%
No normalnie niewyrobie, jak ja napisałem "wrzucenie", jednak 12 godzin dzisiaj w szkole daje sie we znaki smilies/smile.gif)))
pila (2002.09.29, 16:34)
Mała poprawka: kluczyk dołączony do płyty MSI 845E Max2-BLR ma zasięg 100 metrów, nie 10! smilies/smile.gif Aha, i na giełdzie w Warszawie można go było kupić tydzień temu za nieco ponad 200 zeta.
pila (2002.09.29, 16:41)
Nie ma sprawy smilies/smile.gif Będę się starał przerzucić na PCLab.pl możliwie dużo archiwalnych tekstów - chciałbym na naszym serwisie utworzyć naprawdę dużą bazę artykułów!
quest (2002.09.30, 02:36)
Ocena: 0

0%
eeee piła... mój (jak kcesz to zrobie fotke że mam od MSI) kosztował 280 w Gorzowie i jak zszedłem na 2 piętro to juz mi urywało zasięg... mieszkam na 4... może do testów dostałeś jakąś wersję "Specjalną" bo nie wiem czy kupiłeś...
pila (2002.09.30, 13:50)
Ja przecież nie kupuję sprzetów, które testuję smilies/smile.gif Oczywiście, że dostałem smilies/smile.gif Dziwne, że Ci urywa zasięg, a próbowałeś w innym budynku? Bo może masz jakieś metrowej grubości ściany? smilies/wink.gif
*Konto usunięte* (2002.12.18, 21:20)
Ocena: 0
Na jakiej stronie mogę zdobyć dokładny opis BIOS-u

do płyty MSI 845E , ewentualnie proszę o takie na adres dariusz.bernat@xl.wp.pl
pila (2002.12.19, 14:14)
Nie jest to może poradnik do konkretnie tego modelu płyty, ale może okaże się pomocny:http://www.pila3d.com/BIOS/BIOS.html
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane