artykuły

ASUS Xtreme Global Summit 2009 – relacja

Londyńska prezentacja płyt głównych ASUS P55

32
18 września 2009, 15:13 Mateusz Brzostek

Płyty główne TUF

Pamiętacie prototypową płytę Marine Cool, pokazaną na tegorocznym Cebicie?

Podobnie jak rozwiązania z poprzedniego projektu ASUS-a (Pinot Noir) w końcu trafiły do płyt produkcyjnych (Rampage Extreme), tak niektóre z Marine Cool zaowocowały powstaniem nowej serii płyt głównych: ASUS TUF. Nazwa ma się kojarzyć z angielskim słowem „tough” – twardy. I dokładnie o to chodziło inżynierom ASUS-a, gdy projektowali pierwszą płytę z serii TUF, Sabertooth 55i:

 

Priorytetem nie była wydajność, możliwości podkręcania czy funkcjonalność, lecz wytrzymałość i żywotność. Zastosowano radiatory pokryte warstwą porowatej ceramiki, które według zapewnień ASUS-a lepiej niż zwykłe oddają ciepło przy niskim przepływie powietrza. Użyto najwyższej klasy kondensatorów i tranzystorów, spełniających wojskowe wymagania co do temperatury działania i żywotności. Po latach nieobecności powrócił na płytę wentylator 40 mm – ale nie na mostek północny, którego platforma LGA1156 przecież nie ma, ale w okolice gniazd pamięci.

Płyt główne ROG P55

Najciekawszą prezentację w trakcie części dla „power userów” miał Derek Yu – inżynier, który kieruje zespołem produkującym płyty z serii Republic of Gamers. Prezentacja była krótkim podsumowaniem historii płyt ASUS w dziedzinie podkręcania. Pokazano stare płyty ze zworkami do ustawiania FSB, pierwsze BIOS-y JumperFree z możliwością zmiany napięć i taktowań, BIOS-y z zakładką ExtremeTweaker, oprogramowanie do podkręcania z poziomu systemu operacyjnego, wreszcie przyciski TweakIt na płytach Rampage Extreme i Rampage II Extreme oraz zewnętrzny kontroler napięć i taktowań OC Station

Pilot do telewizora? Telefon komórkowy? Starożytny odtwarzacz MP3? Nie, to wykonany już w 2005 roku prototyp urządzenia o funkcjonalności podobnej do OC Station

Na koniec pokazano kolejny krok ASUS-a mający uprzyjemnić podkręcanie, funkcję RC Tweaker. Wykorzystany już w TweakIt pomysł na sprzętowe, niezależne od systemu operacyjnego i nieangażujące zasobów komputera kontrolowanie częstotliwości i napięć jeszcze rozwinięto. Płyty ROG mają być wyposażone w specjalny interfejs podkręcania, złożony ze złącza USB i sprzętowego kontrolera na płycie głównej. Kablem USB będzie się podłączać komputer podkręcany do drugiego komputera, roboczego:

Na komputerze roboczym (na ilustracji jest nim laptop) instaluje się i uruchamia oprogramowanie RC Tweaker i RC Poster, które zastępuje wyświetlacz LCD Poster i przyciski TweakIt. Za pomocą wygodnego interfejsu możemy zmieniać najważniejsze napięcia i taktowanie zegara referencyjnego – wszystko w czasie rzeczywistym, na przykład w trakcie trwania testu w 3DMarku, a nawet kiedy system operacyjny zawiesi się z powodu niestabilności! Aplikacja RC Poster uruchamia się sama podczas włączania podkręcanego komputera i podaje, na jakim etapie jest proces jego uruchamiania, podobnie jak wyświetlacz kodów POST – ale zamiast dziwnych znaków, których objaśnienia często próżno szukać w instrukcji, widzimy słowne opisy. 

Żeby nie psuć niespodzianki, dokładny opis technologii RC Tweaker przedstawimy w recenzji płyty Maximums III Formula, która ukaże się wkrótce na PCLabie. Powiem tylko, że po kilku godzinach podkręcania z wykorzystaniem RC Tweakera jestem bardzo zadowolony z wygody i skuteczności tego rozwiązania. Pierwsze dowody sprawności RC Tweakera możecie zobaczyć tutaj :)

Przedstawiono też dwie płyty główne serii ROG oparte na chipsecie P55. Pierwszą z nich jest właśnie Maximus III Formula (recenzja w przygotowaniu):

Drugą był „ideowy” następca Maximusa II Gene o prostej do przewidzenia nazwie Maximus III Gene:

 

 

Podsumowanie

ASUS w swojej serii płyt głównych P55 kontynuuje tradycje, dalej rozwija swoje technologie, a nam zapewnia ciekawe tematy artykułów. Dobrze, że oprócz zwyczajowych marketingowych haseł i przewodników recenzenta od czasu do czasu dostajemy możliwość bezpośredniej rozmowy z ludźmi o wiedzy technicznej większej od marketingowej. Zapewnienia ze slajdów sprawdzimy (lub już sprawdziliśmy) w swoich recenzjach, ale niektórych rzeczy można się dowiedzieć tylko z pierwszej ręki.

Dziękujemy firmie ASUS za zaproszenie do Londynu oraz anonimowej osobie za udostępnienie zdjęć.

Strona:
Patryksuper9Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Patryksuper92009.09.18, 15:19
Ta płyta z pewnością pobije rekord... cenowy. ;) (mowa o maximusie)
KujtekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kujtek2009.09.18, 15:45
48 faz - :lol2:
CyrkZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Cyrk2009.09.18, 15:53
Hmmm bardzo ciekawy pomysł, żeby do podkręcania 'na bieżąco' wykorzystać drugiego kompa. Chciałbym to zobaczyć w akcji
GladzioZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gladzio2009.09.18, 15:59
Cyberfallus Maskopatol
EdziuUZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
EdziuU2009.09.18, 16:17
Asus ma głowę do płyt głównych, seria ROG jest tego świetnym przykładem.
WenezZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Wenez2009.09.18, 16:26
ja ja bym najbardziej chcial zeby juz w koncu nie bylo nigdzie kabli....
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2009.09.18, 16:41
Do tak drogich i wypasionych płyt głównych powinni dorzucać Xonary DX, a nie wpychać mizerne integry.
Bllu-ManZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bllu-Man2009.09.18, 16:42
kolejny fajny art.. tyle w jednym dniu ? :) wow to nie podobne do PcLab. :)
agent_x007Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
agent_x0072009.09.18, 17:39
Ciekawe jak dużo różnią się płyty TUF od ROG (pod względem podkręcalności/wydajności)
SkogenZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Skogen2009.09.18, 17:52
EdziuU @ 2009.09.18 16:17  Post: 296469
Asus ma głowę do płyt głównych, seria ROG jest tego świetnym przykładem.


Ale na X58 nie zrobili nic nadzwyczajnego, tu rządzi evga i dfi.
Może na p55 się coś zmieni. Widać, że dzieje się dużo, ale jak to będzie wyglądać w praktyce? Wiele razy się przekonaliśmy, że dużo innowacji nie spełnia oczekiwań jakich się spodziewamy po obietnicach :)
Zaloguj się, by móc komentować
3