Chłodzenie
Artykuł
Filip Straburzyński, Wtorek, 15 września 2009, 22:35

W zapowiedzi sprzed ponad miesiąca oznajmiliśmy koniec pewnej ery i już na wstępie chcemy Wam wyjaśnić, na czym to polega. Oświadczamy zatem, że za sugestią Rady Języka Polskiego od dziś zabronione jest posługiwanie się słowem „cooler” w jakiejkolwiek postaci na wortalu i forum PCLab.pl. Jedynie słuszną formą, którą popiera redakcja i wspomniana rada, to określenie „schładzacz”. W ostateczności dopuszcza się wykorzystywanie sformułowania „system chłodzenia”. Niniejsze zarządzenie wchodzi w życie dziś, kończąc erę słowa „cooler”. Dziękujemy za uwagę!

No dobrze, dość już żartów. W poniższym artykule stężenie słowa „schładzacz” będzie wprost niespotykane. W związku z tym chcieliśmy zadedykować ten wielki test schładzaczy wszystkim przeciwnikom tego słowa :) Mamy nadzieję, że dzięki tej dedykacji komentarzy nie zdominuje debata nad tym mocno kontrowersyjnym słowem. Skupmy się na teście.

UWAGA! 25 kwietnia 2011 roku ukazała się „dogrywka” „Dantejskiego testu schładzaczy”. Mimo to poniższy test pozostaje w dużej mierze aktualny, a to dzięki temu, że wiele z przetestowanych tutaj konstrukcji wciąż można znaleźć na rynku. W obu artykułach została zastosowana ta sama procedura i ten sam zestaw testowy, co pozwoliło użyć dynamicznej tabelki, która umożliwia porównanie aż 130 schładzaczy (kliknij, żeby przejść do tabelki). Odznaczenia Rekomendacja i Power z poniższego artykułu zachowują, oczywiście, ważność.

––––––––––––

Oto test schładzaczy, który jest jednym z większych porównań, jakie dotychczas zostały opublikowane w Polsce. Ponieważ na swoich łamach już przedstawialiśmy teorię chłodzenia (krótki przewodnik autorstwa Andrzeja Urbankowskiego), to tym razem skupimy się na tym, co najciekawsze: na opisie sprzętu i testach. Bez teoretycznych deliberacji, bez nudzenia – samo gęste :)

Na kolejnych stronach będziecie mogli obejrzeć wszystkie schładzacze, które przetestowaliśmy. Będą zdjęcia, tabele, wykresy oraz podsumowania zalet i wad. Znajdziecie tam również zmierzone prędkości obrotowe, zweryfikowaną wagę i inne istotne dla potencjalnego nabywcy parametry. Potem postaramy się to jeszcze nieco usystematyzować, grupując wyniki w kilka kategorii, aby były jeszcze bardziej czytelne. Na koniec będzie kilka wniosków i porad dotyczących zakupów.

Uwaga: nie robiliśmy zdjęć podstaw schładzaczy! Tak – celowo! Uważamy, że wynik testu wystarczająco odzwierciedla jakość wykonania tego elementu. Ponadto zauważyliśmy, że producenci ostatnio wprost prześcigają się w pokrywaniu podstaw różnymi substancjami, aby tylko błyszczały się i wyglądały znakomicie w recenzjach. To już wręcz element marketingu. Zdecydowaliśmy się zatem niejako przeciwstawić temu procederowi i nie budować w Czytelnikach przeświadczenia, że płaskość stopki można ocenić na podstawie odbicia śrubki bądź długopisu na zdjęciu. Sami stwierdziliśmy, że choć przed takim „lustrem” można się niekiedy uczesać, to niejednokrotnie po zdjęciu schładzacza pasta wcale nie rozkładała się równomiernie. Mało tego, nasze testy wykazały, że superpłaska i gładka podstawka nie jest w żadnej mierze gwarantem wydajności. To oczywiście pożądany element, ale na pewno nie decydujący. Do pewnego stopnia krzywizny, oczywiście.

Gotowi? Otwórzcie następną stronę, by znaleźć zestaw testowy i opis metod. Ale przecież miało być bez nudzenia!? Jeśli chcecie, przeskoczcie dalej, ale obiecajcie wrócić na stronę z opisem metod, gdy tylko coś wyda Wam się ciekawe, dziwne bądź niezrozumiałe. Zanim skomentujecie, sprawdźcie, czy przypadkiem wyjaśnienia co do sposobu testowania nie wyjaśniają Waszych wątpliwości :)

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 125
Zaloguj się, by móc oceniać
yotomeczek (2009.09.15, 22:36)
Ocena: 1

0%
No jest wreszcie :)
Brak części opisowej przy poszczególnych schladzaczach rekompensuje rozbudowana lista zalet i wad.
Gratki za cierpliwość i poświęcenie przy produkcji tej kobyły :)
algirion (2009.09.15, 22:38)
Ocena: -2

0%
Oooooo.... takiego się nie spodziewałem. Brawa dla Ekipy :D

Moja buda nawet jest :)
grzybek1731 (2009.09.15, 22:39)
Ocena: -4

0%
Naprawdę się postaraliście, mega obszerny test.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane