artykuły

AMD 785G – nowy chipset ze stajni zielonych. Test trzech płyt głównych

Radeon HD 4200 zintegrowany w chipsecie

46
5 sierpnia 2009, 06:57 Tomasz Jadczak

MSI 785GM-E65

MSI 785GM-E65 to płyta z serii Entertainment (rozrywka), czyli przeznaczona do mulimediów.

Zastosowane układy to AMD 785G w połączeniu z mostkiem południowym SB710. Wbudowany czip graficzny to ATI Radeon HD 4200, który ma do dyspozycji 128 MB SidePort Memory DDR3 1333. Płyta może działać w trybie ATI Hybrid Graphics CrossFireX. Jej wymiary to 244×244 mm, czyli format microATX. Laminat jest czarnego koloru. Zastosowano podzespoły wyższej klasy: wszystkie kondensatory na płycie są w wersji polimerowej i cechują się większą trwałością i odpornością na wysoką temperaturę od zwykłych elektrolitycznych. Równie wysokiej jakości są cewki – wszystkie w wersji ekranowanej.

Sekcja zasilania procesora jest zbudowana w schemacie 4+1: procesor – cztery fazy, kontroler pamięci – jedna. Zastosowano układ APS (ang. Active Phase Switching), który dobiera liczbę aktywnych faz w zależności od obciążenia. Odbywa się to sprzętowo, bez względu na system operacyjny. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że przy niewielkim obciążeniu procesora można znacznie ograniczyć pobór mocy i wydzielanie ciepła. Układ zasilania przykryto radiatorem, który jest połączony z drugim, znajdującym się na układzie AMD 785G. Na mostku południowym znalazł się niewielki trzeci radiator, niepołączony ciepłowodem z resztą systemu chłodzącego płytę. Cały układ chłodzenia jest mocowany z użyciem połączenia gwintowego. Po raz pierwszy spotykamy się z takim rozwiązaniem w tak taniej płycie głównej – brawa dla producenta!

SidePort Memory to kość ELPID-y


Płyta ma cztery sloty pamięci DDR3. Można w nich obsadzić moduły DDR3 o prędkości do 1333 MHz. Maksymalna ilość pamięci, jaką można zainstalować, to 16 GB. Może ona działać w trybie dwu- lub jednokanałowym. Duża ilość miejsca wokół gniazd pamięci sprawia, że wymiana modułów jest bardzo prosta nawet przy zamontowanej długiej karcie graficznej.

Użytkownik ma do dyspozycji jedno gniazdo PCI Express x16, dwa PCI i PCI Express x1.

Do MSI 785GM-E65 możemy podłączyć pięć urządzeń SATA, jeden dysk eSATA (do panelu wyjściowego) i dwa urządzenia IDE. Pomimo niewielkiej powierzchni laminatu producent wyposażył ten model również w gniazdo do podłączenia stacji dyskietek.

Na panelu wyjściowym znalazło się pojedyncze złącze LAN, obsługiwane przez układ Realtek RTL8111DL. Pozwala ono na przesyłanie danych z prędkością do 1 Gb/s. Za sprawą kontrolera VIA VT6315N możemy podłączyć dwa urządzenia działające w standardzie IEEE 1394 (jedno gniazdo jest dostępne na panelu wyjściowym). Urządzeń USB da się podpiąć 12, z czego połowę do panelu wyjściowego.

MSI 785GM-E65 ma gniazdo modułu TPM (ang. Trusted Platform Module), co pozwala po dokupieniu go automatycznie szyfrować dane. TPM działa na dwa sposoby. Po pierwsze, zabezpiecza dostęp do plików, wymagając podania unikatowych kodów lub skorzystania z czytnika linii papilarnych. Po drugie, dostęp do zaszyfrowanych plików jest możliwy tylko poprzez układ TPM. Dzięki temu dane są całkowicie zabezpieczone przed atakami ze strony hakerów i innymi nieupoważnionymi osobami.

Płytę wyposażono w przełączniki Easy OC Switch (do zmiany prędkości szyny systemowej bez zaglądania do BIOS-u), co jest miłym gestem w kierunku miłośników podkręcania. Szynę systemową można przyspieszyć o 10, 15 lub 20%.

Dźwięk jest odtwarzany przez układ Realtek ALC889, który ma następujące parametry:

  • Liczba kanałów: 10 (8+2). Oznacza to możliwość generowania dźwięku w standardzie 7.1 oraz, niezależnie, stereo.
  • Rozdzielczość: 16, 20 lub 24 bity.
  • Częstotliwość próbkowania: 44,1/48/88,2/96/176,4/192 kHz.
  • Odstęp sygnału od szumów: 108 dB (DAC), ADC 104 dB.

Niewielkie, skromne pudełko utrzymane w odcieniach niebieskiego

Zgrabna niewielka płyta o czarnym laminacie z niebieskimi akcentami

Format płyty wymusza niewielką liczbę złączy

Sekcja zasilania nie jest przesadnie rozbudowana, ale dostarczy do 140 W

Układ chłodzenia wykorzystuje jeden ciepłowód

Panel wyjściowy zawiera oczywiście złącza wideo (trzy standardy)

Rozłożenie elementów, któremu niewiele można zarzucić

Układ chłodzenia jest mocowany przy użyciu połączeń gwintowych – w tej klasie cenowej to ewenement

 

Sekcja zasilania procesora

Układ AMD 785 otrzymał radiator z grubą podstawą

Przełącznik Easy OC Switch do zmiany prędkości szyny bez zaglądania do BIOS-u

Komplet dodatków. Można by powiedzieć: zestaw minimum

2