artykuły

Edimax EW-7416APn – kieszonkowy punkt dostępowy 802.11n

Niepozorny maluszek

19 12 sierpnia 2009, 14:30 Marcin Karbowniczek
Zabezpieczenia
Punkt dostępowy został wyposażony we wszystkie potrzebne sposoby zabezpieczania sieci: WEP (64- lub 128-bitowy) z możliwością wprowadzenia czterech kluczy i włączenia uwierzytelniania zgodnie ze standardem IEEE 802.1x, WPA-PSK (TKIP i AES) oraz tzw. korporacyjne szyfrowanie WPA (również TKiP i AES) z uwierzytelnianiem przez serwer RADIUS (ang. Remote Authentication Dial In User Service).


W praktyce mało który użytkownik, szczególnie w domu lub niewielkim biurze, korzysta z serwera RADIUS, bo mało kto go ma. Każdy, kto kupi opisywane urządzenie, dostaje w nim niewielki serwer tego typu. Niewielki, bo pozwala na wprowadzenie tylko 96 użytkowników i określenie 16 adresów IP, ale w sieci domowej tyle raczej wystarczy. Serwer RADIUS konfiguruje się w panelu WWW urządzenia.


Następnym zabezpieczeniem jest możliwość określenia adresów MAC, z których będą przyjmowane połączenia do punktu dostępowego. Na listę w panelu konfiguracyjnym można wprowadzić do 20 pozycji. Obecnie jest to zabezpieczenie spotykane w praktycznie każdym urządzeniu tego typu. Należy jednak zaznaczyć, że zdarzają się routery umożliwiające utworzenie listy adresów MAC, które nie będą obsługiwane. W przypadku testowanego jest tworzona jedynie lista tych obsługiwanych, co oznacza, że jeśli filtrowanie po adresie MAC będzie włączone, to połączenie z siecią z komputera o adresie MAC, który nie znajduje się na liście, nie będzie możliwe.


5