artykuły

Edimax EW-7416APn – kieszonkowy punkt dostępowy 802.11n

Niepozorny maluszek

19 12 sierpnia 2009, 14:30 Marcin Karbowniczek
Tryby działania
W zależności od wybranego trybu działania pojawiają się różne opcje dodatkowe, a niektóre znikają. Podstawowy tryb to AP, czyli „Access Point” – po polsku: punkt dostępowy. Pozwala on korzystać z sieci LAN bezprzewodowo i w domyśle służy do udostępniania połączenia internetowego. Drugi tryb Station-Infrastructure – odwrotność poprzedniego. W tym przypadku sprzęt pełni rolę bezprzewodowej karty sieciowej podłączanej poprzez gniazdo sieci LAN. Mówiąc dokładniej: po podłączeniu kablem stanowi on bramkę do komunikacji np. z internetem, przy czym połączenie bramki z siecią nadrzędną jest bezprzewodowe.

Dwa następne tryby pozwalają utworzyć bezprzewodowy mostek pomiędzy sieciami. W zależności od wybranej opcji może to być połączenie z jednym bezprzewodowym urządzeniem (Point to Point) lub z wieloma (Point to Multi-Point).

W obu przypadkach można wybrać kanał, na którym będzie nadawany sygnał, oraz tryb działania urządzenia. Ponadto konieczne jest podanie adresów MAC urządzeń bezprzewodowych, z którymi będzie się ono łączyć. Istnieje także najbardziej rozbudowane połączenie tego typu: Bridge-WDS, co jest skrótem od Bridge – Wireless Distribution System. W tym trybie urządzenie nie tylko pełni funkcję mostka punkt-wielopunkt, ale działa jako punkt dostępowy dla stacji sieciowych. Jest to najwygodniejszy i zarazem najtańszy sposób na stworzenie rozległej sieci bezprzewodowych punktów dostępowych. Ekran konfiguracyjny tego trybu zawiera wszystkie poprzednio opisane funkcje oraz pozwala wprowadzić nazwę sieci. Wygląda tak:


Ostatnim z trybów dostępnych w testowanym produkcie jest Universal Repeater, który podobno umożliwia „przedłużanie” dowolnej sieci bezprzewodowej przez powtarzanie jej wzmocnionego i odszumionego sygnału na wybranym kanale. Aby skonfigurować urządzenie w tym trybie, należy m.in. podać nazwę sieci, której zasięg ma być powiększony.


Nazwę tę można też wybrać z listy, która pojawia się po kliknięciu przycisku Select Site Survey. Niestety, ta funkcja nie działa poprawnie. Po pierwsze, często na liście sieci pojawiają się po kilka razy te same nazwy i odpowiadające im te same numery MAC punktów dostępowych. Staje się to problemem w momencie, gdy okazuje się, że liczba wyświetlanych sieci jest w jakiś sposób ograniczona, i niekiedy znalezienie na niej tej właściwej jest niemożliwe.


Drugim problemem było to, że jakąkolwiek sieć próbowaliśmy wybrać, wpisując jej nazwę lub wybierając ją z listy – nigdy nie udało nam się podłączyć do wybranej sieci z komputera za pośrednictwem testowanego urządzenia. Zastanawialiśmy się, czy przyczyną było to, że wybierane sieci zazwyczaj były szyfrowane, ale jak się okazało, także w przypadku sieci otwartej połączenie nie było możliwe. Zresztą to, czy sieć jest zaszyfrowana, czy nie, nie powinno robić różnicy, gdyż teoretycznie Edimax po prostu retransmituje odebrane sygnały (jedynie po demodulacji i modulacji) w formie praktycznie takiej samej, w jakiej do niego docierają. Należy przy tym zaznaczyć, że korzystaliśmy z najnowszego dostępnego firmware'u, a sieci, do których chcieliśmy podłączyć Edimaksa, miały dobry sygnał i działały w standardach IEEE 802.11g i 802.11n.

3