artykuły

Acer Aspire Revo – „jonowa” rewolucja na biurku?

Kochanie, zmniejszyłem nasz komputer!

45
22 lipca 2009, 18:30 Piotr Bulski

Platforma „atomowa”, oparta na procesorach Intel Atom, stała się podwaliną pod nową popularną kategorię komputerów przenośnych – netbooki. Okazało się, że jej niewielkie wymiary, wystarczająca do podstawowych zadań wydajność i energooszczędność mogą sprawdzić się też w komputerach, które mają być zamiennikiem przeciętnych konstrukcji biurkowych. Ich późniejsze wzmocnienie dało im szansę wyparcia z domów części dużych, niezgrabnych desktopów.

Spis treści

Początkiem było zainstalowanie w maszynach stacjonarnych mniej wydajnych układów, przypominających te z netbooków. Tak przygotowane platformy nazwano nettopami. To ciekawe rozszerzenie oferty kierowanej do użytkowników domowych miało, niestety, ograniczoną funkcjonalność, przez co nie w pełni zaspokajało oczekiwania przeciętnego odbiorcy. Konstrukcje „atomowe” były na tyle silne, aby dało się ich wygodnie używać jako prostego sprzętu biurowego, pozwalającego korzystać m.in. z poczty elektronicznej i komunikatorów internetowych. Niestety, ich podsystemy graficzne nie miały takiej mocy, by dało się grać w nowe gry 3D, poza tym nie wspomagały odtwarzania materiałów wideo wysokiej rozdzielczości.

 

Do wypełnienia luki między komputerami stacjonarnymi a maszynami korzystającymi z najprostszych rozwiązań netbookowych potrzebny był nowy układ graficzny, nie ten zintegrowany w chipsecie Intela, ale coś silniejszego. Pojawiła się NVIDIA z platformą ION. Chip graficzny, jej podstawowa przewaga, w towarzystwie niezmienionej centralnej jednostki obliczeniowej Intela radykalnie poprawia wydajność systemu w typowych zastosowaniach multimedialnych. Producent platformy chwali się, że w niektórych zastosowaniach nowy układ graficzny przewyższa konkurentów dziesięciokrotnie.

Jednym z pierwszych producentów, którzy zdecydowali się wykorzystać platformę ION, była firma Acer. Mieliśmy już okazję zapoznać się z jej referencyjnym modelem. Jednak z zewnątrz zupełnie nie wyglądał on na produkt Acera. Zamiast metalowego, podziurkowanego prostopadłościanu NVIDI-i Acer do testów dostarczył plastikowe pudełko o atrakcyjnej aparycji, pozwalającej pochwalić się komputerem ustawionym w salonie. Jedno się nie zmieniło: Revo nadal jest... mały.

Komputer nieco usprawniono w porównaniu z referencyjnym urządzeniem, któremu brakowało choćby bezprzewodowej komunikacji z siecią.

 

Znając referencyjną platformę, już na wstępie można zaryzykować stwierdzenie, że Acer przedstawił godny zainteresowania zamiennik typowego sprzętu biurkowego. Jego wymiary i waga są na tyle niewielkie, że w razie potrzeby urządzenie może nawet zupełnie zniknąć z oczu. W czym Revo przypomina Davida Copperfielda i jak się sprawuje, także jako odtwarzacz Blu-ray – o tym na dalszych stronach. Zapraszamy.

Strona:
mumelosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mumelos2009.07.22, 18:36
Pierwszy:).Można się było spodziewać czegoś takiego.Myślałem,że cena na początku będzie nie do przyjęcia,a jednak jest,a konkurencja nvidii ją obniży.
cyrix133Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
cyrix1332009.07.22, 18:48
ile bierze prądu w stresie i idlu?
krzatZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
krzat2009.07.22, 18:58
Wystarczy nagrywarka zewnętrzna z hubem usb i mamy całkiem ciekawą rzecz.
BekonZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bekon2009.07.22, 19:14
Na pewno nie za 1500zł. Za 1000 bardziej.
Atomowa SprawiedliwośćZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Atomowa Sprawiedliwość2009.07.22, 19:18
No wlasnie, ciekawe ile watow to cos zjada ;)
Ale idea takiego malego PC to jest to co mi sie podoba. Cena adekwatna do tego co kupujemy (troche doplacamy za male wymiary :P)
Ogólnie to wart uwagi.

W koncu jakis fajny test.
mlody_tarnowZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mlody_tarnow2009.07.22, 19:22
20x20 cm ... bardzo fajnie tylko ewidentnie brakuje mi tu mocy obliczeniowej procesora - gdyby wsadzili coś wydajniejszego i cena spadłaby do 1200zł to mamy fajną zabawkę :E
mlody_tarnowZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mlody_tarnow2009.07.22, 19:22
zrobił się podwójny komentarz - do usunięcia
MglistyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mglisty2009.07.22, 19:26
Trochę za drogi... Ale gdyby nie to idealny do filmów i torrentów:D

Gdzie OC?! :D
R0bertZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
R0bert2009.07.22, 19:48
Ta, ja chce tego Revo na LHe zobaczyc, lol.
FlashManZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
FlashMan2009.07.22, 19:54
Panie Piotrze, będę do znudzenia powtarzał i marudził, aż będą informacje na ten temat:

Gdzie są wyniki poboru prądu, temperatury pracy Revo? Jak się spisuje układ dźwiękowy? Jest dźwięk 5.1 z HDMI?

Piła, proszę przekazać Panu Piotrowi moje pytania, bo w jego poprzednich artykułach nie ma odpowiedzi i w każdym nowym jego artykule nic na ten temat nie ma i dlaczego?
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1