artykuły

Acer Aspire Revo – „jonowa” rewolucja na biurku?

Kochanie, zmniejszyłem nasz komputer!

45
22 lipca 2009, 18:30 Piotr Bulski

ION plus Atom – wystarcza nawet do gier

Sprzęt może być wyposażony w jednordzeniowe lub dwurdzeniowe procesory Atom. W modelu, który dostaliśmy, był to jednordzeniowy Intel Atom 230 (Diamondville). Wykonany w technologii 45 nm chip działał z szybkością 1,6 GHz i magistralą 533 MHz. Podobnie szybkie są dwurdzeniowe chipy, oznaczane symbolem 330.

Na płycie głównej formatu Pico-ITX towarzystwem dla niewielkiego procesora były 2 GB moduły pamięci DDR2. Układy PC2-6400 działały z szybkością 800 MHz. Umieszczono je w dwóch dostępnych w maszynie slotach, po 1 GB w każdym. Poza układami DDR2 platformy ION radzą sobie też z pamięcią DDR3.

Najważniejszym składnikiem konfiguracji Acera jest towarzyszący wspomnianym chipom układ NVIDIA ION z procesorem graficznym zgodnym z DirectX 10, GeForce'em 9400M. To ten sam, który trafia m.in. do nowych komputerów przenośnych Apple.

Dzięki zastąpieniu chipsetu Intela ION-em można korzystać z interfejsu Aero w systemie Windows Vista, odtwarzać filmy wysokiej rozdzielczości (dzięki technologiom PureVideo HD i sprzętowej obsłudze formatów: H.264, VC-1 i MPEG-2) i grać w gry 3D.

Spośród konfiguracyjnych ciekawostek platformy NVIDI-i warta wzmianki jest choćby obsługa różnego typu wyjść obrazu. Poza tymi, które wykorzystano w Revo, to DVI i Display Port. ION współpracuje też z urządzeniami wyposażonymi w interfejs Serial ATA II, może generować ośmiokanałowy dźwięk wysokiej jakości, łączyć się z sieciami przewodowymi (nasz Revo zapewniał szybkość do 1 Gb/s za sprawą kontrolera NVIDI-i) i bezprzewodowymi (w naszym modelu był to standard 802.11n, dzięki układowi Atheros AR5B91).

Rolę pamięci masowej pełnił w Acerze 2,5-calowy dysk twardy Hitachi o pojemności 160 GB z interfejsem Serial ATA II.

Zaproponowaną przez tajwańskiego producenta konfigurację Windows Vista ocenił na trzy punkty Windows Experience Index. Najgorzej wypadł procesor Intela: to on dostał te trzy punkty. Najlepiej powiodło się procesorowi graficznemu w obsłudze interfejsu Aero: układ dostał maksymalną notę, 5,9 punktu. System nieźle ocenił też pamięć DDR2, dysk twardy, a także wydajność komputera w grach.

 

Jeśli wcześniej mieliście okazję spróbować grania na komputerach z procesorami Atom i zintegrowanym układem graficznym Intela, na pewno nie były to wyjątkowo przyjemne chwile. Wykorzystany w ION-ie GeForce 9400M zmienia oblicze niewielkich systemów. Na tak wyposażonym komputerze można nawet spróbować uruchomić grę Crysis Warhead, choć lepiej pozostać przy nieco mniej wymagających tytułach ;).

Odpowiednio ustawione gry (co oznacza mocno obniżony poziom szczegółowości) Revo obsłuży względnie bezproblemowo. Można w ten sposób pograć w takie tytuły, jak: Call of Duty 4, Doom 3, Sims 2, Portal czy Half-Life 2. Nie jest to idealnie płynna zabawa. W Call of Duty 4 w rozdzielczości 1024 na 768 punktów było to do 20 kl./s i jeszcze mniej w bardziej skomplikowanych scenach. Podobnie system zachowywał się w Doom 3.

Grać na pewno się da, ale do tego, co zapewniają silniejsze stacjonarne maszyny, będzie daleko. Jeśli jednak mniejsza rozdzielczość i szczegółowość nie będą przeszkadzać, Revo powinien sobie poradzić.

Konfiguracja nettopa może się sprawdzić także w użytkowych aplikacjach wykorzystujących trójwymiarową grafikę. Przykładowo w programie Google Earth globus poruszał się z prędkością około 22 kl./s.

Dzięki dołączonemu napędowi Blu-ray mogliśmy też zweryfikować zapewnienia producenta o bezproblemowym odtwarzaniu płyt Blu-ray. Wideo wysokiej rozdzielczości odtwarzało się niemal idealnie. Tylko w kilku momentach komputer dostał na ułamek sekundy „czkawki”, ale podczas typowego seansu zapewne umknęłoby to oglądającym.

Jedynym mankamentem, jaki zauważyliśmy w przypadku współpracy komputera z napędem Blu-ray i odtwarzania filmów wysokiej rozdzielczości, był dość długi czas uruchamiania się filmu. Po umieszczeniu nośnika na tacce komputer niekiedy potrzebował niemal minuty, by rozpocząć projekcję. Zapewne było to spowodowane sposobem, w jaki czytnik Blu-ray był podpięty do komputera (USB 2.0). Za to Revo świetnie się sprawował, gdy nagrania w formacie H.264 były odczytywane z dysku twardego.

Poniżej zestaw wyników z popularnych benchmarków. Wśród porównywanych komputerów znalazła się m.in. referencyjna konstrukcja NVIDI-i z ION-em.

Jak przystało na multimedialny komputer, który może znaleźć swoje miejsce m.in. w salonie, nieopodal telewizora, Revo nie okazał się hałaśliwy. Można nawet powiedzieć, że urządzenie było zupełnie ciche – poza kilkoma sekundami uporczywego wentylowania na najwyższych obrotach, które w naszym modelu następowało zaraz po uruchomieniu. Jeśli sprzęt trafi za monitor lub telewizor, na pewno nie będzie go słychać.

4