artykuły

Acer Aspire Revo – „jonowa” rewolucja na biurku?

Kochanie, zmniejszyłem nasz komputer!

45
22 lipca 2009, 18:30 Piotr Bulski

Oprogramowanie

Revo dotarł do nas z systemem operacyjnym Windows Vista Home Premium z dodatkiem Service Pack 1. Platforma bez kłopotu radzi sobie z obsługiwaniem fajerwerków graficznych interfejsu Visty. To zasługa zastosowanego chipu graficznego NVIDI-i.

 

Poza systemem operacyjnym na dysku znalazło się kilka aplikacji, które można spotkać także w innych komputerach Acera. To m.in. rozrywkowy program Acer GameZone, pełen prostych gier, czytnik wiadomości eSobi i odtwarzacz filmów CyberLink PowerDVD. Obsługę zbiorów multimedialnych zapewnia aplikacja Acer Arcade Deluxe, nakładka typu Media Center.

W Revo nie zabrakło także czasowo ograniczonych w działaniu narzędzi: pakietu biurowego Microsoft Office oraz oprogramowania zabezpieczającego firmy McAfee. Za bezpieczeństwo systemu odpowiada także program Acer eRecovery Management. To za jego pomocą można odtworzyć system do stanu fabrycznego, ale i utworzyć dysk ratunkowy, co jednak wymaga zastosowania zewnętrznego napędu nagrywającego.

Razem z Revo otrzymaliśmy kilka aplikacji, które pozwalają firmie NVIDIA chwalić się technologią CUDA, możliwą do wykorzystania w systemach stosujących jej procesory graficzne. Były to m.in. programy Badaboom i vReveal.

Pierwsza z nich to uniwersalny konwerter materiałów wideo, umożliwiający przygotowanie w kilku prostych krokach filmu z płyty DVD w taki sposób, by bezproblemowo można było go odtwarzać np. na ekranie iPodów lub w konsoli. Dzięki wykorzystaniu technologii CUDA proces konwersji ma przebiegać znacznie sprawniej niż w komputerach pozbawionych chipów NVIDI-i.

 

Ciekawie wygląda korzystająca z dopalacza CUDA aplikacja vReveal. To narzędzie, którego zadaniem jest poprawienie wyglądu nagrań wideo. Dostępne filtry umożliwiają m.in. oczyszczenie obrazu, „zwiększenie” jego rozdzielczości, wyostrzenie, a nawet stabilizowanie ujęć, jeśli zostały wykonane kamerą trzymaną w drżącej dłoni.


O ile przyszłych użytkowników nettopa może cieszyć możliwość użycia narzędzi korzystających z mocy obliczeniowej układu graficznego, to trudno wyobrazić sobie, by sprzęt tego typu był często stosowany do edycji wideo. Na platformie, w którą wyposażono Revo, czas konwersji dłuższych filmów mimo CUDA jest nieporównywalnie dłuższy niż w silnych biurkowych komputerach z mocniejszymi kartami graficznymi.

3